Foto: Reuters
Srbijanski dužnosnici instalirali su špijunski softver domaće proizvodnje na telefone desetaka novinara i aktivista, piše Amnesty Internatonal (AI) u izvješću objavljenom u ponedjeljak, navodeći forenzičke dokaze i svjedočanstva aktivista koji tvrde da su bili ‘hakirani’.
“U više slučajeva, aktivisti i novinari su izvijestili o sumnjivoj aktivnosti na svojim mobilnim telefonima nakon što su ih ispitali srbijanska policija i sigurnosne službe”, navodi AI u izvješću.
U dva slučaja je za otključavanje telefona, prije nego su zaraženi srbijanskim Android spyware sustavom NoviSpy, korišten softver izraelske tvrtke za nadzor Cellebrite DI.
Uz pomoć špijunskog sustava NoviSpy, kopirani su kontakti u telefonima koji su potom prebačeni na server pod kontrolom srbijanske vlade.
NoviSpy, iako je tehnički manje napredan od vrlo invazivnog špijunskog softvera kao što je Pegasus, omogućuje srbijanskim vlastima snimanje osjetljivih osobnih podataka s ciljanog mobitela i omogućuje daljinsko uključivanje mikrofona ili kamere na mobitelu.
“Srbijanske vlasti koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmjerene protiv civilnog društva”, stoji u izvješću AI-a.
U njemu se, između ostalog, i spominje da srpski MUP koristi i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobila na poklon od Norveške, a nabavljen je preko Agencije UN-a za projektne usluge (UNOPS).
Radi se o paketu koji je isporučen MUP-u Srbije od 2017. do 2021. kako bi se toj zemlji pomoglo u borbi protiv organiziranog kriminala.
Amnesty dodaje da je norveška vlada privremeno bila obustavila isporuku uređaja tvrtke Cellebrite Srbiji 2018. Norveško veleposlanstvo u Beogradu izrazilo je zabrinutost zbog tog programa, ali ga je UNOPS naposljetku isporučio u lipnju 2019.
Prema AI-u, Srbija je primila uređaje tvrtke Cellebrite u okviru širokog paketa pomoći kako bi se Srbiji pomoglo da ispuni zahtjeve vezane uz proces integracije u EU.
Zamjenica norveškog ministra vanjskih poslova Maria Varteressian rekla je za Reuters da su optužbe iznesene u izvješću “alarmantne, i ako se pokažu točne, neprihvatljive”. Dodala je da će se norveške vlasti sastati sa srbijanskim vlastima i UNOPS-om krajem mjeseca.
“Očekujemo da UNOPS istraži te optužbe”, rekla je Norvežanka.
Srbijanski MUP, ministarstvo vanjskih poslova i obavještajna agencija BIA nisu se odazvali zahtjevu za komentarom. Prozvode Cellebritea naveliko koriste brojne policije diljem svijeta, uključujući i američki FBI.
Marketinški direktor tvrtke David Gee je rekao da bi, ukoliko se optužbe AI-a pokažu točnim, to predstavljalo kršenje sporazuma o dozvoli za krajnjeg korisnika te bi rezultiralo suspenzijom korištenje njihove tehnologije.
najnovije
najčitanije
Zadar
VJEČNE USPOMENE
BOŽIĆNO FOTKANJE Provjerili smo kakav je interes Zadrana, ali i kako se kreću cijene
Zadar
Kick-off konferencija
Zavod za javno zdravstvo Zadar sudjelovao u projektu “Before Time”
Hrvatska
DAMOKLOV MAČ
Turizam na udaru inflacije: cijene u Hrvatskoj skočile 50 posto, konkurencija osjetno jeftinija
Zadar
DNEVNI RED
GRADSKO VIJEĆE Klub SDP-a traži uvrštavanje točke o zakupnini zimi
Zadar
MIR I DOBRO
AKCIJA POLICIJE Pirotehnička sredstva nisu igračke, kreću pojačane kontrole
Hrvatska
Bogdanka i Ljiljana
Priča koja je pokrenula veliku lavinu empatije i humanosti. Majka i kći uselile u novi dom pod Velebitom
Plodovi zemlje i mora
Plavi svijet
Ovo su najskuplje jadranske ribe: Tko će im to kupiti, nenormalno je skupo?
Moda
MODNA ANALIZA
Prosinac je donio hladnije dane, ali i mnoštvo modnih inspiracija
Crna Kronika
pu zadarska
INCIDENT U POSTAJI Policajac čistio pištolj pa slučajno ispalio streljivo, završio na operaciji
Županija
vjenčanja NI na vidiku