Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

OSJETLJIVA BIOLOGIJA RIJEKE

Rijeku Gacku treba promatrati kao organ tijela stanovnika Otočca i Gacke doline

Autor: Marin Smolčić

06.08.2023. 10:35
Rijeku Gacku treba promatrati kao organ tijela stanovnika Otočca i Gacke doline

Foto: Marin Smolčić



Ne stišavaju se negodovanja žitelja Gacke doline,  Otočca i ljubitelja rijeke Gacke nakon prezentacije tvrtke „Vodovod hrvatsko primorje-južni ogranak“ d.o.o. iz Senja. Na ovaj način, tvrde upućeni, nastavilo bi se skrnavljenje rijeke Gacke započeto još 1966. godine kada je izgrađena HE Senj 1. „Rezultat“ toga, u to vrijeme ekonomski opravdanog poduhvata, skraćivanje vodotoka Gacke za 20 kilometara, pri čemu su se dijelovi inače velebne Gake mjestimično pretvorili u mrtve rukavce kao kroz sami centar grada Otočca ili nestanak Švičkog jezera.


Među notornim zaljubljenicima u rijeku Gacku svakako treba uvrstiti Otočanina Zdravka Pršu Veku koji je kao klinac doživio Gacku u njezinoj iskonskoj ljepoti od izvora do starog ušća i ponora u Švičkom jezeru. Najave uzimanja većih količina vode iz Gacke ovaj strastveni ribolovac i štovatelj Gacke vidi kao blasfemiju i crnu ekološku agendu najljepše hrvatske mušičarske rijeke koja je raj za ribolovnu  svjetsku elitu.


Osjetljiva biologija prelijepe rijeke Gacke


-Želim govoriti s ribolovno-ekološkog aspekta, po pitanju promjena akva-sistema rijeke Gacke u slučaju nastavka njezina skrnavljenja, i što bi se dogodilo kada bi riječni tok, u ovom slučaju rijeka Gacka, bio podložan ljudskim modifikacijama, a kako to planiraju pojedini političari i trgovačka društva, kroz skladištenje i crpljenje vode koja bi bila odvođena sa izvora Gacke prema gradu Senju i ostalim gradovima Hrvatskog primorja sa otocima. Namjeravanom uporabom za vodoopskrbu, bazene, zalijevanje travnjaka i  proizvodnju energije (mini hidro centrale) dogodili bi se različiti uznemirujući učinci na biotu (ukupnost svega života na zemlji koji obuhvaća floru i faunu) i obalnu vegetaciju, uključujući sprječavanje i kretanje biote, smanjenja volumena protoka, promjene u sezonskim režimima protoka, promjene nizvodnih temperatura i hranjivih tvari, smanjenje  u sedimentima i promjene u morfologiji nizvodnog kanala. Došlo bi do pomaka u međudjelovanju vrsta i eliminacije vodenih vrsta, čime se mijenja hranidbena mreža.




Prije planiranja bilo kakvih zahvata na rijeci Gacki važno je imati pouzdane informacije o različitim prirodnim i antropogenim čimbenicima koji su odgovorni za utjecaj i oblikovanje parametara kakvoće tekuće vode sve dok se radi o očuvanju vodnih resursa i planiranju upravljanja od lokalne do globalne razine.  Zastrašujući pritisci na okoliš na više razina, ovo čine još izraženijom zbog posebne uloge ekosustava rijeke Gacke u pružanju regionalnih usluga.  Razumijevanje načina na koji zajednički učinak prirodnih i antropogenih čimbenika kontrolira parametre kvalitete riječne vode i kako se odnosi mijenjaju u prostoru i vremenu pomoglo bi kreatorima politika i upraviteljima resursima da usmjere pažnju na cijelom slivu za upravljanje kvalitetom voda rijeke Gacke.


Ovdje se radi o različitim prirodnim i antropocentričnim čimbenicima kao glavnim determinantama odgovornim za kondicioniranje i oblikovanje parametara kakvoće tekuće vode i njihov istovremeni utjecaj na biotu i njezino korištenje, naglašava Zdravko Prša Veka.


Foto: Marin Smolčić


Zahvat koji rijeku Gacku može pretvoriti u barice


Kao najveći argument svojih stavova Zdravko vidi u činjenici da mnoge rijeke doživljavaju pad kvalitete vode ako im se smanji prirodni nivo (razina) vode u njihovim vodotocima čime se odmah mijenja i kemijski sastav i kvaliteta vode (razina kisika ,temperatura vode, bistroća vode, protočnost itd.), što bi se snažno odrazilo na rijeku Gacku koja ne spada u velike riječne vodotoke i koja u svome prirodnom vodotoku ima jako puno plićina (neke nisu dublje od 15-20 cm npr. most kod kapelice Sv.Franje u Ličkom Lešću). Prša o Gacki znade doslovno sve.


-Dubina rijeke Gacke  varira, od 0,20 do 9 m tako da bi smanjenjem razine vode čak moglo doći do presušivanja Gacke na tim plićinama, a  iza i ispred tih presušenih dijelova bi ostale samo veće lokve vode koje ne bih imale nikakvu protočnost. Došlo bi do smanjenja kisika u vodi i potpunog pomora riba i svih živih bića u rijeci. Dubina vode važan je hidrološki pokazatelj koji utječe na druge čimbenike okoliša kao što su intenzitet podvodnog svjetla, temperaturne varijacije i sadržaja hranjivih tvari, a to bi bilo poremećeno realizacijom ove ideje o uzimanju ogromne količine vode i njezinim usmjeravanjem prema Hrvatskom primorju i otocima. A da ne govorimo kakav utjecaj bi to imalo na mrijest potočne pastrve u rijeci Gacki. U vodenim ekosustavima svi su organizmi prilagođeni  razinama vode, a te se prilagodbe odražavaju na njihove anatomske i fiziološke aspekte. Ribe su hladnokrvne životinje i vrlo su osjetljive na uvijete okoline. Hrana, razina kisika i temperature vode su ključni čimbenici u njihovom ponašanju, koliko se hrane, kamo se kreću, dakle na njihov ukupni metabolizam.


Otopljeni kisik (molekule kisika otopljene u vodi) glavni je pokazatelj kvalitete vode.  Kao i zrak koji udišemo, opstanak vodenog svijeta ovisi o dovoljnoj količini kisika otopljenog u vodi.  Kada padne ispod razine potrebne za održavanje života u vodi dolazi do promjene kvalitete vode. Kada je toplo, a toplina u riječnom vodotoku ovisi o dubini vode, ribe bi se preselile u područja koja su prikladnija za maksimaliziranje metabolizma i na  mjesta gdje im je najugodnije, odnosno otići će u dublje dijelove rijeke Gacke, što znači da bi se smanjio riblji fond na površinskim dijelovima rijeke. Ovo bi utjecalo na ribolovni turizam koji je izuzetno važan za gospodarstvo grada. Grad Otočac je prije dvije godine bio šampion  kontinentalnog turizma u državi, a cjelokupni turizam Gacke najviše se bazira na prepoznatljivoj kvaliteti vode rijeke Gacke i na nadaleko poznatoj gackoj pastrvi. U ribolov na umjetnu mušicu dolaze vrhunski ribolovci iz čitavog svijeta jer najvažniju granu u sportskom ribolovu predstavlja upravo pastrva  koja održava ogromnu turističku industriju u svijetu. Važan je ovo resurs i za lokalno stanoništvo jer je ograničen izbor za zapošljavanje. Na rijeci Gacki je prije nekoliko godina održano uspješno prvenstvo Podunavskih zemalja u lovu ribe na umjetnu mušicu, gdje su sudjelovale mnoge zemlje, a postoji velika mogućnost da se održi Europsko pa čak i Svjetsko prvenstvo u lovu ribe na umjetnu mušicu.


Način za nastavak iseljavanja Gacke doline


Poznato je da je jedan od najvećih problema Lijepe naše iseljavanje ljudi i veliki pad nataliteta u RH, a možete zamisliti što bih se tek dogodilo da se tim suludim zahvatom veletrgovaca vodom i ostalih interesnih skupina uništi ta jedina „tvornica“  od koje živi pučanstvo Otočca i Gacke kojima ova rijeka život znači. Razumijem i to da je povećanjem turizma u gradovima Hrvatskog primorja i otoka povećana potrošnja pitke vode, a posebno izgradnjom brojnih bazena uz privatne apartmane i hotele koji se pune slatkom vodom isto tako i tuševima na plaži pod kojima se kupači ispiru slatkom vodom kada izlaze iz mora, ali smatram da za takve bizarne stvari ne mora ta slatka voda biti baš voda iz rijeke Gacke. Postoje i druga rješenja koja se provode svuda u svijetu, npr. evaporatori koji pretvaraju slanu vodu u pitku vodu. Ta voda koja izlazi iz evaporatora je voda koja se može i piti, samo što nema minerala u sebi ( a minerali se mogu dodati  u tu vodu), a u svakom slučajnu je vrlo pogodna za punjenje bazena i tuširanje na plažama. Pošto plovim na brodovima u svojstvu kapetana duge plovidbe vrlo mi je poznat taj proces, tako na brodovima proizvodimo vodu za potrebe broda, jer nam je ta voda jeftinija nego da ju kupujemo, te smatram da bi ugradnjom tih evaporatora u svakom od gradova Hrvatskog primorja bilo jeftinija solucija nego kopanje tunela i instaliranje cijevi od Gacke kroz Velebit prema dotičnim gradovima i zaustavilo uništenje rijeke Gacke.


Poznato je da je u „zlatno doba“ rijeke Gacke u hotel Gacku, koji je u to vrijeme slovio kao najbolji hotel u Europi specijaliziran za ribolovni turizam, dolazila vrhunska klijentela radi ribolova i odmora uz rijeku Gacku kao što su npr. talijanski grofovi Aquarone i ini slični njima.


Puno putujem po svijetu kao kapetan duge plovidbe pa sam više puta obišao svijet i uvijek, a kao veliki patriot sa sobom nosim kapu s natpisom „Gacka“. Znakovita je jedna situacija u Singapuru, u najvećoj trgovini ribolovne opreme u tome gradu državi. Kada je vlasnik ugledao moju kapu i natpis Gacka ponizno me je upitao jesam li ikada bio na toj rijeci. Rekao sam da sam ondje rođen, a trgovac mi je oduševljeno rekao kako redovne cijene u toj trgovini za mene ne važe jer sam ja sa rijeke Gacke o kojoj je on puno čitao i da mu je životni san da skupi dovoljno novaca da bi jednog dana kao veliki zaljubljenik mušičarskog ribolova mogao doći loviti ribu na rijeci Gacki.  Za kraj razgovora zapitao se za tajnovite podzemne spone Gacke i brojnih okolnih rijeka i jezera koja nisu ispitana. Poznato je da se rijeka Gacka napaja iz voda Plitvičkih jezera pa se postavlja pitanje – što bi se dogodilo ako bi se proveo taj zastrašujući loš scenarij odvodnje vode u velikim količinama prema gradovima Hrvatskog primorja kako bi se to odrazilo na nivo vodostaja Plitvičkih jezera  koja su pod zaštitom UNESCO-a. I zato pitam gospodu iz  „Vodovoda hrvatsko primorje-južni ogranak“ d.o.o. iz Senja, Vi dobivate najkvalitetniju vodu u Europi i to gotovo badava, a što ostaje pučanstvu Otočca i Gacke, ističe u razgovoru Zdravko Prša Veka, reovni član udruge „Prijatelji Gacke“.


Foto: Marin Smolčić