Foto: Patrik Maček/PIXSELL
U velikom dijelu Hrvatske, a posebno u Zagrebu i području 7. izborne jedinice u kojoj živi većina ruralnog stanovništva pripadnika srpske nacionalne zajednice, osvanuli su predizborni plakati SDSS-a koji ukazuju na to da se ovoga puta Pupovčev SDSS neće kandidirati samo na manjinskoj listi, već će dodatne mandate hvatati na »građanskim« listama u 7. izbornoj jedinici.
Radi se o jedinici koja pokriva područje Like i Banije te dijela PGŽ-a i Karlovačke županije.
Plakati su inventivni i duhoviti, pa tako poručuju »Hrvatska treba Srbe, jer nema boljeg susjeda od komšije«, te »Hrvatska treba Srbe, jer puna Arena prija svima«, što je referenca na nedavne rasprodane koncerte srbijanske pjevačice Aleksandre Prijović, ali prvenstveno ukazuju na to da se SDSS planira angažirati i van manjinske liste koja predviđa tri mjesta za pripadnike srpske manjine.
Iako su iz DP-a dan ranije poručili kako SDSS igra isključivo za HDZ, te da je »kupljen« nakon što je Vlada masu državne imovine dala u posjed ili u vlasništvo srpskim manjinskim organizacijama u Hrvatskoj i njihovom društvu »Privrednik«, to Milorada Pupovca i SDSS ne ometa u naumu da se kandidiraju u pojedinim izbornim jedinicama.
Oni smatraju da u 7. jedinici mogu postati najveća konkurencija listi SDP-a uz podršku Zorana Milanovića, a koju će nositi sisačka gradonačelnica Kristina Ikić-Baniček.
– Nemamo još konačnu odluku. Već dulje o tome razgovaramo, a ako bismo išli na opće izbore, onda bi to bilo samo u jednoj izbornoj jedinici – kazao je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac za medije.
Ako bi osvojili mandat u sedmoj izbornoj jedinici, to bi značilo da će SDSS u idućem sazivu Sabora imati četiri zastupnika jer će sigurno imati svoju listu i u dvanaestoj izbornoj jedinici u kojoj se biraju manjinski zastupnici. Srpska nacionalna manjina ima zajamčena tri saborska zastupnika i uvijek ih dobiva upravo SDSS.
Pupovac je podsjetio kako je SDSS četiri puta do sada izlazio na opće izbore, a istovremeno i na izbore u dvanaestoj izbornoj jedinici. Dva puta je to bilo u koaliciji sa SDP-om na čijim su listama bili i njihovi kandidati, jednom je Slobodan Uzelac sam išao na izbore, a na izborima 2000. godine SDSS je samostalno izašao na izbore u devetoj izbornoj jedinici. Nositelj liste bio je Pupovac, no lista nije osvojila ni jedan mandat.
Ukoliko i ne osvoje mandat, sigurno će dio glasova odnijeti SDP-ovoj listi čime bi se neizravno pomoglo HDZ-u, čiji su sada partneri, a šef HDZ-a Andrej Plenković poručuje kako će HDZ ostati uz iste partnere i nakon ovih izbora.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
prijatelji životinja
U Zagrebu održan prosvjed za prava životinja: ‘Dosta je šutnje i nečinjenja’
Kultura
nin
Galerija Višeslav predstavlja opus Zvonimira Brkana, velikana hrvatske umjetničke fotografije
Hrvatska
sustav registracije
Uvode se registracijski brojevi za apartmane: Kreće obračun s iznajmljivanjem “na crno”
Zadar & Županija
gospodarski rast
Na GV-u Županijske komore Zadar izrazili zadovoljstvo rezultatima
Zadar & Županija
godišnjica mature
Nakon 35 godina ponovno zajedno: Okupila se generacija paških maturanata iz 1991.
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Zadar
nepravomoćna presuda
Osuđen na 2 godine i 8 mjeseci zbog pokušaja ubojstva automehaničara u Briševu
Svijet
upravno partnerstvo!?