
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Pet godina je od katastrofalnog zagrebačkog potresa, koji je na današnji dan 2020. u 6.24 zatresao Zagreb s magnitudom 5,5 prema Richteru. Epicentar potresa bio je sedam kilometara sjeverno od središta Zagreba, u Markuševcu, a od zadobivenih rana umrla je 15-godišnjakinja dok je 27 osoba ozlijeđeno.
Bio je to najjači potres u posljednjih 140 godina na zagrebačkom području, a nakon glavnog potresa, niti pola sata kasnije uslijedio je i potres magnitiude 5.0. U danima koji su slijedili dogodio se niz naknadnih potresa, kojih je do kraja 2021. zabilježeno oko 3500.
Potres se dogodio u vrijeme uvođenja epidemioloških mjera i straha koji se širio zbog novootkrivenog koronavirusa što je bila dodatna otežavajuća okolnost, a snimke rodilja ispred bolnice u Petrovoj, oštećeni toranj katedrale, kao i ulice i parkirani automobili zatrpani ciglama i kamenjem obišle su svijet i ostale upisane u kolektivnu svijest građana.
U potresu je znatno oštećena povijesna jezgra grada, a posljedice su pretrpjele i okolne, Zagrebačka i Krapinsko-zagorska, županije.
Srušene su ili oštećene brojne kuće, škole, crkve, bolnice, zgrade sudova, Vlade i Hrvatskoga sabora, ukupno 25 tisuća objekata pri čemu je više od šest tisuća privatnih i javnih zgrada postalo neupotrebljivo, a šteta je procijenjena na više od 11,6 milijardi eura.
Procjena je da će obnova trajati do 2030.
Pola godine nakon potresa donesen je Zakon o obnovi koji je zbog prvotnih loših rezultata doživio nekoliko izmjena, a promijenjeno je i nekoliko ministara u resornom Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na čijem je čelu sada Branko Bačić.
Uoči pete godišnjice potresa, kazao je kako je obnova u vremenskom smislu na pola puta, očekuje se da će trajati do 2030. godine, a u obnovu su dosad utrošene 2,04 milijarde eura.
Obnova je u potpunosti završila na 3815 lokacija od kojih se 3402 odnosi na privatne zgrade i kuće koje uključuju 35.748 stambenih jedinica, 413 na projekte obnove zgrada javne namjene i infrastrukture, a izgrađeno je i 38 zamjenskih obiteljskih kuća.
U ovome trenutku otvoreno je 766 gradilišta od čega se 98 odnosi na financiranje iz Fonda solidarnosti EU, pri čemu je na 556 zahtjevnija konstrukcijska obnova (282 kuća i 274 zgrada). Istovremeno, 36 višestambenih zgrada je u postupku nabave izvođača dok je 127 zgrada u postupku nabave za projektiranje.
Gradi se 26 zamjenskih obiteljskih kuća, a 24 su u postupku nabave izvođača te još 13 u postupku projektiranja. Posebnost je i postupak blokovske obnove zgrada pa je tako u Zagrebu u tijeku obnova kompleksa Mali Vatikan s 25 ulaza i 259 posebnih jedinica, a u raznim fazama obnove je još šest blokova.
U povodu pete obljetnice zagrebačkog potresa ministar Bačić obići će ujutro tri obitelji u Čučerju i Markuševcu kojima su izgrađene zamjenske obiteljske kuće, a potom će, zajedno sa ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Koržinek, u cjelovito obnovljenoj zgradi Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u Dežmanovoj 10 održati konferenciju za novinare o obnovi privatnih i javnih zgrada na području zagrebačkog potresa.
najnovije
najčitanije
Županija
ŠIME SEKULA
Načelnik Općine Bibinje o agrosunčanoj elektrani: “Investicije uvijek trebaju biti u okviru zakona”
Županija
OBAVIJEST
Zbog proslave osnutka “Krila oluje” posebna regulacija prometa u Zemuniku Donjem
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2025.
IMPRESIVAN ULOV LOVRE DOMINISA: “Kraljica riba – Moja i ničija više”
Crna Kronika
KOD NAŠICA
Radnik u kamenolomu poginuo uslijed udarca u glavu
Zadar
10. IZDANJE
Tuna, Sushi & Wine Festival počinje gala večerom, evo što su sve pripremili
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata