
Foto: Željko Lukunic/PIXSELL
Za potrebe predopskrbe eurima u 2022. i djelomično za potrebe opskrbe u 2023. Hrvatska narodna banka osigurala je ukupno 627 milijuna komada eurokovanica i 346 milijuna komada euronovčanica.
Do 31. prosinca 2022. banke su od HNB-a preuzele oko 388 milijuna komada eurokovanica, što uključuje početne pakete eurokovanica, i oko 63 milijuna komada euronovčanica. Za potrebe redovite opskrbe banaka u 2023. u Hrvatskoj kovnici novca izradit će se dodatnih oko 210 milijuna komada eurokovanica, objavio je HNB u priopćenju u kojem zaključuje da je glavni dio procesa zamjene kune eurom proveden uspješno.
U HNB-u otkrivaju da su tijekom razdoblja predopskrbe, dakle uoči uvođenja eura, bankama dostavljene ukupno 1,3 milijarde eura, što uključuje i vrijednost početnih paketa eurokovanica.
– Na osnovi iskustava zemalja koje su uvele euro kao nacionalnu valutu, HNB očekuje da će se pri zamjeni kune za euro vratiti oko 1,1 milijarda komada kovanica kune i više od 500 milijuna komada novčanica kune, što uključuje i pričuve gotovog novca kune HNB-a.
Nakon povlačenja kovanice kune čuvat će se u montažnom objektu u vojarni Croatia do proteka roka zamjene od tri godine i poslije toga prodat će se kao sekundarna sirovina. Usporedo s povlačenjem iz optjecaja, postupno se uništavaju novčanice kune na sustavima za obradu novčanica koji imaju mogućnost njihova uništavanja rezanjem i brojenja uništenih novčanica.
Potreban prostor za povučene novčanice kune osiguran je u trezorima HNB-a. Na dan 19. siječnja 2023. HNB je u trezoru pohranio oko 326 milijuna komada novčanica kune (65 posto procijenjene količine), dok je u vojarni smješteno oko 443 milijuna komada kovanica kune (40 posto procijenjene količine), poručuju iz središnje banke.
– Nijedan potrošač ne smije biti u financijski nepovoljnijem položaju nego što bi bio da euro nije uveden, a što je HNB intenzivnim supervizorskim aktivnostima i osigurao, te će i dalje nastaviti s kontrolom konverzije osobito u dijelu kredita potrošačima.
Isto tako, svi subjekti pod nadzorom HNB-a (banke, kreditne unije, institucije za elektronički novac i institucije za platni promet) tarife naknada konvertirali su u euro bez ikakvog povećanja od 1. siječnja, odnosno samo uz primjenu pravila o preračunavanju i zaokruživanju, tvrdi HNB.
No, dok naknade zbog eura nisu poskupjele, kako tvrdi središnja banka, kamate na kredite su odmah počele rasti, posebice na stambene.
najnovije
najčitanije
Zdravlje i ljepota
bez dijete
Pet savjeta za mršavljenje koji stvarno djeluju
Hrvatska
Komora predstavila rješenje
Hrvatskoj nedostaju stotine obiteljskih liječnika, ginekolozi, pedijatri
Zadar
donosimo popis
Objavljeni službeni rezultati izbora, evo tko su novi gradski vijećnici
Feelgood
savjet astrologa
Do kraja godine preostalo još samo 5 sretnih datuma, donosimo popis
Crna Kronika
vozio pijan
Policajac skrivio prometnu nesreću pa udaljen iz službe
Zadar
druženje
Ratna generacija MIOC-a proslavila 30 godina mature
Zadar
REPORTAŽA
Provjerili smo ponudu u restoranima na Poluotoku: ‘Trebalo bi malo paziti i na…’
Zadar
Koncert godine
Poznato u kojoj je županiji kupljeno najviše karata za Thompsona, Zadrani u samom vrhu
Moda
U FOTOOBJEKTIVU
Sunčani dani donijeli modne kombinacije koje mame poglede
KK Zadar
Doček pobjednika