Subota, 14. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

II. Panona Tour

Kruzing turizam na rijekama se neočekivano brzo oporavio

Autor: Marina Krivić

13.09.2024. 22:15
Kruzing turizam na rijekama se neočekivano brzo oporavio

Foto: Bruno Jobst/Glas Slavonije



“Ploviti, otkrivati, živjeti…” misao je vodilja II. Panona Toura, foruma o nautičkom turizmu na kontinentu koji je u petak, 13. rujna organizirao Glas Slavonije na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Tema riječnog turizma bila je okosnica i prve konferencije Panona Tour, koju je 2019. godine organizirao Glas Slavonije s ciljem promocije važnog segmenta turističke ponude i otvaranja stručne rasprave o mogućnostima ulaganja i razvoja posebnih oblika turizma važnih za istočnu Hrvatsku.


Nedugo nakon toga umiješala se pandemija COVID-19, koja je potpuno blokirala ne samo riječni nego i morski te oceanski kruzing-turizam. No taj turistički segment, posebice na rijekama, gotovo se neočekivano brzo oporavio. Za Slavoniju, Baranju, Srijem, cijeli istok Hrvatske, na kojemu je šest riječnih pristaništa, četiri na Dunavu te po jedno na Dravi (Osijek) i Savi (Slavonski Brod), to je vrlo dobra vijest.


Božana Matoš je kao predsjednica Strukovne grupe za nautički turizam na unutarnjim vodama pri HGK-u održala uvodno predavanje, otvorivši ga podatkom kako ćemo ove godine dosegnuti broj od 600 pristajanja kruzera. “Imajući u vidu da imamo tri međunarodna plovna puta na kojima se ova međunarodna krstarenja odvijaju, Dunav je još uvijek predvodnik, zbog svojih navigacijskih uvjeta koji su posljedično doveli do toga da smo na njemu izgradili i najviše pristaništa – Aljmaš, Batina.




Vukovar i Ilok. No pred nama je njihova modernizacija, jer u Vukovaru i Iloku imamo dva plutajuća objekta koja su stara dvadeset godina. Moramo ih prilagoditi novim trendovima, a to je zeleno, okolišno, održivo…” naglasila je Matoš.


Središnji događaj foruma bio je panel, kojega je moderirao Igor Mikulić iz Hrvatske gospodarske komore, na kojemu su sudjelovali Duška Kunštek, ravnateljica Uprave unutarnje plovidbe. Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Mihaela Bešlić, viša stručna suradnica u Odjelu za razvoj proizvoda Hrvatske turističke zajednice, Ivan Herak, član Uprave za financije, korporativno pravo i ljudske resurse ACI-ja d.d., Ivan Kelić, prodekan za nastavu i studente na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, i Božana Matoš, predsjednica Strukovne grupe za nautički turizam na unutarnjim vodama Hrvatske gospodarske komore.


Duška Kunštek govorila je o infrastrukturi, napomenuvši kako su trenutačna ulaganja u pristanišnu infrastrukturu, u lučki sustav, intenzivna i progresivno ih se realizira preko lučkih uprava Vukovar, Osijek, Sisak i Slavonski Brod te preko Uprave Ministarstva.


HTZ-u je nautički turizam jedan od strateških ciljeva u novom marketinško-operativnom planu hrvatskog turizma koji se predstavlja na tržištima Njemačke, Austrije, Italije, Slovenije, Švedske, Mađarske i Poljske. Na osječkom Ekonomskom fakultetu u sklopu programa cjeloživotnog učenja je i program edukacije turističkih vodiča, a započeo je program mentoriranja, pa oni koji su na edukaciji na EFOS-u mogu s iskusnijim kolegama i putničkim agencijama dobiti i praktično iskustvo.


Jedna od novih vrijednosti koja se nameće ovoj branši je i zeleno poslovanje, a tu su ponovno korak dalje otišli u ACI-ju.


– Naravno, riječ je o izazovima klimatskih promjena, onečišćenja okoliša i ubrzanog trošenja vitalnih prirodnih resursa. U tom kontekstu želim naglasiti da je ACI jedno od prvih velikih hrvatskih društava iz turističkog sektora koje je certificirano prema četiri ISO norme.


Naša nastojanja u tom smjeru svoju će punu realizaciju ostvariti članstvom ACI-ja u međunarodnom konzorciju “Dolina vodika Sjeverni Jadran”. Kao jednom od ključnih sudionika ovog važnog projekta Europske unije, cilj nam je u naš sustav implementirati energetska rješenja i inovacije koje uključuju i tehnologije vodika, čime će se istovremeno provoditi Europski zeleni dogovor i Europska vodikova strategija.


Čvrstog smo uvjerenja da je integracija vodikovih ekosustava učinkovit način za prelazak na ugljično neutralno društvo – naglasio je Herak. Službeni dio Foruma zaključen je prezentacijom Vinarije Josić, koja se svojom gastronomskom i vinskom ponudom etablirala kao destinacija u Baranji koju redovito posjećuju i turisti s riječnih kruzera.


– Dunav i Drava, naravno i Sava, vrijedan su resurs koji ovdje imamo i ne smijemo ga zanemariti, nego razvijati. U turizmu na razini Hrvatske redovito bilježimo sve bolje rezultate, a takvi su i županijski pokazatelji. Ova tema ima i svojih teškoća, vezano uz plovnost naših rijeka, ali tu smo kao Županija spremni dati i financijsku i svaku drugu podršku da se taj dio unaprijed, rekao je Josip Miletić, zamjenik župana.


– Želim zahvaliti organizatorima jer pred nas donose temu o kojoj premalo razgovaramo u javnosti i premalo je promoviramo. A imamo golem potencijal, ne mislim pri tome samo na grad Osijek nego i na cijelu regiju. Već sada velik je broj kruzera koji pristaju u Osijek, Batinu i Aljmaš, dodao je Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika.


Kada je Osijek u pitanju, zaključno s 31. kolovoza imamo rekordne brojke u turizmu, ostvarili smo šest posto više dolazaka u odnosu prema prošloj godini, koja je bila rekordna.