Srijeda, 11. rujna 2024

Weather icon

Vrijeme danas

26 C°

pojasnio argumente

Kolakušić je uvjeren da ima pravo na mjesto u Saboru

Autor: Dražen Ciglenečki

11.09.2024. 16:29
Kolakušić je uvjeren da ima pravo na mjesto u Saboru

Foto: Patrik Macek/PIXSELL



Dražan Dizdar definitivno je odlučio da, zbog privatnih razloga, neće više obnašati zastupničku dužnost. Kad smo s njim prije dva mjeseca razgovarali o tome, rekao nam je da još razmišlja, ali tijekom ljeta je do kraja prelomio. I to sada otvara dvojbu što će biti s njegovim mandatom u Saboru, koji je Dizdar stekao nakon što je predsjednik njegove stranke Pravo i pravda Mislav Kolakušić podnio ostavku kako bi i dalje mogao biti zastupnik u Europskom parlamentu.


Naime, Dizdar i Kolakušić bili su jedini kandidati PiP-a na koalicijskoj listi predvođenoj Domovinskim pokretom.


Pozivanje na zakon


Kolakušić smatra da nije gubljenje vremena slanje zahtjeva da on uđe u Sabor umjesto Dizdara i to će biti učinjeno idući tjedan. Ali, takav zahtjev neće poslati sam Kolakušić nego stranka.




– Zakon propisuje da, kad zastupnik podnese ostavku, stranka određuje tko će ga zamijeniti. To je drukčija situacija nego kad zastupnik mandat stavi u mirovanje, pa protokom šest mjeseci može samostalno zatražiti njegovo odmrzavanje.


Stoga će naša stranka uputiti zahtjev Mandatno-imunitetnom povjerenstvu, rekao nam je jučer Kolakušić.


On se poziva na članak 42. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, u kojem se navodi da »zastupnika izabranog na kandidacijskoj listi dviju ili više političkih stranaka zamjenjuje neizabrani kandidat s te liste i iz iste stranke kojoj je u trenutku izbora pripadao zastupnik kojem je mandat prestao ili miruje«.


Problem je, međutim, što je Kolakušić dao ostavku na mandat koji još konzumira Dizdar. No, Kolakušić je uvjeren da to ne bi smjela biti prepreka njegovom dolasku u Sabor.


– Zar se ministar, nakon podnošenja ostavke, ne može vratiti u Vladu? Zar netko tko je podnio ostavku u nekom nadzornom odboru nikad više ne može biti njegov član? Razlika između stavljanja zastupničkog mandata u mirovanje i ostavke isključivo se sastoji u tome da u potonjem slučaju stranka mora poslati zahtjev.


Nema pravnog uporišta za bilo kakvo suprotno tumačenje. Građani moraju imati pravo na zastupnika s te liste u Prvoj izbornoj jedinici, a stranka odlučuje kojeg. Naravno, to kako će MIP tumačiti je njegova stvar i najvjerojatnije će sve završiti na Ustavnom sudu, procjenjuje Kolakušić.


Jankovicsu bespredmetno


Gotovo sigurno je u pravu jer predsjednik MIP-a Robert Jankovics ne mijenja svoje mišljenje koje nam je o ovoj temi dao prije dva mjeseca.


– Sa zanimanjem ćemo pročitati taj zahtjev kada nam stigne, ali on je bespredmetan. Kad zastupnik podnese ostavku, kao što je to Kolakušić napravio, tu je za njega kraj. Ne može se nitko nakon ostavke vratiti u Sabor.


Neću spekulirati što će biti s tim mandatom, ali Kolakušić nam je prije nekoliko mjeseci u svojoj ostavci napisao da su jedino Dizdar i on bili kandidati iz te stranke na toj listi, kazao nam je jučer Jankovics. Prilično je, dakle, izvjesno da će MIP presuditi da Dizdara nema tko zamijeniti i da će slijedom toga Sabor ubuduće imati 150, a ne 151 zastupnika.


Do svega ovog ne bi ni došlo, misli Kolakušić, da on nije bio nepotrebno prisiljen dati ostavku.


– U startu se pogrešno postupilo jer rečeno mi je da ne mogu mandat staviti u mirovanje, da bi to bilo nespojivo s pozicijom zastupnika u Europskom parlamentu. Ali, to je nebuloza. Da bih ja dao ostavku u Saboru, morao sam prvo postati zastupnik.


No, u trenutku bih shodno tom tumačenju automatski prestao biti zastupnik u Europskom parlamentu. Stvar je u tome da ja nisam postao zastupnik, pa kako sam onda mogao podnijeti ostavku?


Potpuna je nebuloza pravljenje te razlike između ostavke i stavljanja mandata u mirovanje. U Saboru su moj mandat trebali najnormalnije staviti u mirovanje, zaključuje Kolakušić.