ponedjeljak, 13. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

25 C°

STRUČNJAK ZA UGLJIKOVODIKE

Jakić o plinu: ‘I u Njemačkoj su gubici enormni, a hrvatsko tržište je jako dobro postavljeno’

Autor: P. N.

08.07.2023. 08:24
Jakić o plinu: ‘I u Njemačkoj su gubici enormni, a hrvatsko tržište je jako dobro postavljeno’

Foto: HRT



Vladu premijera Andreja Plenkovića ozbiljno trese „plinska afera” a odnosi se na trgovanje HEP-a s plinom kojeg je spomenuta državna tvrtka uoči zime plaćala po 40 tak eura a zadnjih mjeseci zbog viškova prodaje gotovo za jedan euro cent. Procjene su kako je HEP u samo nepuna dva mjeseca izgubio 10 tak milijuna eura na spomenutoj razlici. Nakon što je otvoreno pitanje „štetne trgovine” javnost se digla na noge na čelu s oporbom koja tvrdi kako je riječ o još jednoj pljački građana, traži se odgovornost od premijera do resornog ministra do prvog čovjeka HEP-a.


Što je po srijedi i kako se trguje energentima i plinom u ostalim državama EU-a, objasnio je za HRT Ivica Jakić, stručnjak za ugljikovodike, koji je svojedobno radio u INA-i ali i multinacionalnoj kompaniji Shell.


Jakić je rekao da trgovanje energentima nije jednostavan posao te da su potrebni vrhunski stručnjaci za taj posao.




–  U toj trgovini vi imate prodavača i kupca, imate operatora prijenosnog sustava, operatora tržišta i regulatornu agenciju. Da bi se nešto uskladilo mogući su i gubici, moguće je da se u nekim poslovima i izgubi novac, objasnio je Jakić.


Dodao je da je regulativa točno usklađena s regulativom Europske unije te da Njemačka ima istu regulativu kao i Hrvatska te da su stvari transparentno postavljene.


– Jasno je tko od koga kupuje, zašto i po kojoj cijeni te tko snosi trošak, odnosno tko snosi gubitak ako se pojavi. Njemačkoj energiji se svaku drugu ili treću noć pojave viškovi energije koji su u velikim količinama pa je operator prijenosnog sustava, odnosno operator tržišta dužan otkupiti svu tu električnu energiju koja se nudi iz obnovljivih izvora energije. To je slučaj isti i u Hrvatskoj, mora se otkupiti svaka energija koja se stavi na tržište, a druga je stvar što će se raditi s njom dalje, objasnio je Jakić.


Istaknuo je da su slučaju gubitka u Njemačkoj enormni, a razlog je što nitko ne želi višak energije preuzeti na sebe. Jakić je kazao da je hrvatsko tržište dobro postavljeno.


– Morate pogledati bilancu prvih pet tvrtki po prihodu. Prva je INA, za njom ide PPD, MET, BME i ide HEP. Od pet tvrtki samo je jedna Hrvatska, ako ćemo gledati na državnom nivou, to je HEP. Ostale su mađarske tvrtke koje dominiraju razmjenom električne energije, pogotovo sada plina. Hrvatska ima svoj LNG, mi smo svoju domaću zadaću dobro odradili, ali nismo se koncipirali u razmjeni za međunarodne relacije, istaknuo je.