
Foto: Pixabay
Hrvatski mediji imaju pozitivan do neutralan stav prema umjetnoj inteligenciji i ističu prednosti AI tehnologije u medicini, sigurnosti i obrazovanju, pokazalo je istraživanje netom objavljeno u znanstvenom časopisu Medijska istraživanja.
Istraživanje koje su provele dvije studentice doktorskih studija Medija i komunikacija na Sveučilištu Sjever, Ivana Erceg Matijašević i Martina Baričević Debelec, zajedno s profesoricom toga studija Ljerkom Luić, imalo je za cilj utvrditi percepciju umjetne inteligencije u hrvatskim medijima.
Analizirano je 45 članaka objavljenih od travnja do rujna 2023. u hrvatskim medijima, čija je središnja tema bila umjetna inteligencija prikazana u kontekstu inovacija i transformacije društva prema današnjim potrebama.
Od svih razmatranih članaka, 16 njih (36 posto) pokazalo je pozitivno mišljenje o umjetnoj inteligenciji, 19 članaka (42 posto) neutralno mišljenje, a 10 članaka (22 posto) negativno mišljenje, kaže se i dodaje da su rezultati također ukazali na značajnu usklađenost između medijskih prikaza umjetne inteligencije i osjećaja hrvatskih novinara.
U člancima se često naglašavao ogroman potencijal umjetne inteligencije koja bi mogla unaprijediti mnoga područja ljudskog života, od medicine do transporta. Iako se pojavljuju kritička, a ponekad i suprotna stajališta, ona ne utječu negativno na oblikovanje javnog mnijenja o toj temi, kaže se.
Pozitivni članci istaknuli su prednosti AI tehnologije u raznim područjima, poput medicine, sigurnosti i obrazovanja.
Članci neutralnog tona obično su jednostavno opisivali AI tehnologiju, naglašavajući njezinu funkcionalnost i tehničke aspekte bez izrazito emotivnih stajališta.
Članci s negativnim tonom raspravljali su o rizicima, etičkim izazovima i potencijalnim prijetnjama koje umjetna inteligencija može donijeti, posebno u vezi s privatnošću i zapošljavanjem.
Autorice ukazuju na ograničenja istraživanja u vidu nenamjerne pristranosti do koje je došlo tijekom prikupljanja podataka, kao i ono vezano za brzinu napretka umjetne inteligencije. Naime, u vrijeme istraživanja u široku upotrebu je ušao jezični model umjetne inteligencije ChatGPT 4, a već uskoro uveden je i poboljšani ChatGPT 5 model.
Za buduća istraživanja preporučaju korištenje većeg i potpunijeg uzorka, kao i primjenu kvalitativnih i kvantitativnih metoda istraživanja kako bi se napravio opći pregled i ispitali granični i pojedinačni stavovi.
Sve u svemu, istraživanje sugerira da novinari prepoznaju i priznaju prednosti AI tehnologije i praktičnu primjenu uz svijest o mogućim izazovima i rizicima.
najnovije
najčitanije
Kultura
gradska knjižnica
Književnik Sven Popović predstavio knjigu ‘Mali Levijatan’
Zadar
javna sociologija
Dražen Šimleša: ‘Društvena ekonomija vraća profit zajednici’
Vaterpolo
U 19 I 30
Nikica Gulin i Marin Jovančević najavili večerašnji susret protiv Mornara
Feelgood
vrata i čuvari
Pokušajte riješiti jednu od najpoznatijih zagonetki na svijetu
Svijet
nastavak nereda
Pedesetak uhićenih u sklopu istrage protiv gradonačelnika Istanbula
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra
ERLIĆ: Idemo u punu profesionalizaciju gradske uprave i firmi, natječaje će nadgledati i vanjske kontrole!
INFOteka turizma
SALI
Obitelj Filipi važan je dio maslinarskog nasljeđa na Dugom otoku! ‘S maslinarstvom smo krenuli…’
INFOteka turizma
LJUBAČ
Dolazak kod Duševića povratak je korijenima: ‘Kada spojite ljubav, znanje i tradiciju…’
Zadar
donosimo detalje