Foto: Pixabay
Hrvatski mediji imaju pozitivan do neutralan stav prema umjetnoj inteligenciji i ističu prednosti AI tehnologije u medicini, sigurnosti i obrazovanju, pokazalo je istraživanje netom objavljeno u znanstvenom časopisu Medijska istraživanja.
Istraživanje koje su provele dvije studentice doktorskih studija Medija i komunikacija na Sveučilištu Sjever, Ivana Erceg Matijašević i Martina Baričević Debelec, zajedno s profesoricom toga studija Ljerkom Luić, imalo je za cilj utvrditi percepciju umjetne inteligencije u hrvatskim medijima.
Analizirano je 45 članaka objavljenih od travnja do rujna 2023. u hrvatskim medijima, čija je središnja tema bila umjetna inteligencija prikazana u kontekstu inovacija i transformacije društva prema današnjim potrebama.
Od svih razmatranih članaka, 16 njih (36 posto) pokazalo je pozitivno mišljenje o umjetnoj inteligenciji, 19 članaka (42 posto) neutralno mišljenje, a 10 članaka (22 posto) negativno mišljenje, kaže se i dodaje da su rezultati također ukazali na značajnu usklađenost između medijskih prikaza umjetne inteligencije i osjećaja hrvatskih novinara.
U člancima se često naglašavao ogroman potencijal umjetne inteligencije koja bi mogla unaprijediti mnoga područja ljudskog života, od medicine do transporta. Iako se pojavljuju kritička, a ponekad i suprotna stajališta, ona ne utječu negativno na oblikovanje javnog mnijenja o toj temi, kaže se.
Pozitivni članci istaknuli su prednosti AI tehnologije u raznim područjima, poput medicine, sigurnosti i obrazovanja.
Članci neutralnog tona obično su jednostavno opisivali AI tehnologiju, naglašavajući njezinu funkcionalnost i tehničke aspekte bez izrazito emotivnih stajališta.
Članci s negativnim tonom raspravljali su o rizicima, etičkim izazovima i potencijalnim prijetnjama koje umjetna inteligencija može donijeti, posebno u vezi s privatnošću i zapošljavanjem.
Autorice ukazuju na ograničenja istraživanja u vidu nenamjerne pristranosti do koje je došlo tijekom prikupljanja podataka, kao i ono vezano za brzinu napretka umjetne inteligencije. Naime, u vrijeme istraživanja u široku upotrebu je ušao jezični model umjetne inteligencije ChatGPT 4, a već uskoro uveden je i poboljšani ChatGPT 5 model.
Za buduća istraživanja preporučaju korištenje većeg i potpunijeg uzorka, kao i primjenu kvalitativnih i kvantitativnih metoda istraživanja kako bi se napravio opći pregled i ispitali granični i pojedinačni stavovi.
Sve u svemu, istraživanje sugerira da novinari prepoznaju i priznaju prednosti AI tehnologije i praktičnu primjenu uz svijest o mogućim izazovima i rizicima.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
POTPUNI TRIJUMF
Američki Kongres potvrdio Trumpovu izbornu pobjedu
Nogomet
LEGENDARNI IRAC
Robbie Keane novi trener Ferencvaroša
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Vlada kontinuirano traga za nestalima i inzistira na informacijama
Zadar
SLAVILI BADNJAK
FOTO Vjernici koji Božić slave prema julijanskom kalendaru u crkvi svetog Ilije proslavili Badnjak
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Trump: Razgovarao sam s Xijem preko predstavnika
Crna Kronika
navijačke skupine
[VIDEO] U Osijeku došlo do fizičkog sukoba Tornada i Kohorte
Crna Kronika
velika tragedija
Prošlo je šest godina od trostrukog ubojstva koje je šokiralo Sukošan
Ostali sportovi
Dramatično finale
Raštane pobjedom protiv Škabrnje prvi put osvojile Kup grada Biograda
Scena
KALELARGA, KALELARGA...
VIDEO Ponovno pogledajte spot čuvene pjesme Tomislava Ivčića: ‘Prava zadarska pisma’
Zadar
legendarni pjevač