
Foto: Ilustracija/Luka Jeličić
Saborski zastupnici jednoglasno su u četvrtak naglasili važnost očuvanja Jadranskog mora i sprječavanja njegova onečišćenja pozdravivši potvrđivanje Protokola iz 1996. uz Konvenciju o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada i drugih tvari.
Jadransko more jedno je o najvažnijih bogatstva i resursa Hrvatske, protokol je nužan da bi se spriječilo bilo kakvo onečišćenje i sačuvalo ga za generacije koje dolaze, rekla je u raspravi Ivana Marković (SDP).
Posebno je ukazala na problem plastičnog otpada na dnu Jadrana. „Za razgradnju jednog opuška treba jedna do deset godina, za plastičnu bocu 1.000 godina, za plastičnu vrećicu 240 godina, a staklenu bocu milijun do dva milijuna godina”, istaknula je i apelirala na sve da dobro razmisle što bacaju u more.
I Nikola Mažar (HDZ) naglašava strateški značaj Jadranskog mora i važnost brige o onečišćenju. Njegov stranački kolega Ivan Dabo značaj zaštite mora izrazio je citirajući stihove pjesme klape Sol iz Paga „O more”.
„Potvrđivanje protokola omogućit će nam bolje koordiniranje aktivnosti s ostalim zemljama potpisnicama, da bolje pratimo i provodimo mjere zaštite okoliša smanjujući rizik od ilegalnog zagađenja i stvarajući učinkovite sustave kontrole”, kazao je Dabo.
Dušica Radojčić (Možemo!) rekla je da Konvencija o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada postoji više od 50 godina i mogli smo Protokol potvrditi i ranije. Posebno je ukazala na onečišćenje mora otpadom koji dolazi s brodova, a koji ribari izvlače iz mora.
„Ribari ne da ga nemaju gdje odložiti već moraju i platiti njegovo zbrinjavanje”, dodala je i predložila postavljanje kontejnera za odlaganje takvog otpada u ribarskim lukama bez naplate. Bez naplate predlaže i pražnjenje crnih tankova brodova.
Bagić: Cilj je učinkovita kontrola svih izvora onečišćenja mora
Pristupanje Protokolu obaveza je koju je Hrvatska prihvatila akcijskim planom za pristupanje OECD-u, a cilj promicanja učinkovite kontrole svih izvora onečišćenja mora, kazala je državna tajnica u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić.
„Potapanje“ se odnosi na svako namjerno zbrinjavanje u more otpada ili drugih tvari s brodova, zrakoplova, platformi ili drugih umjetnih objekata na moru te svako skladištenje otpada ili drugih tvari u morskom dnu i njegovu podzemlju s brodova, zrakoplova, platformi ili drugih umjetnih objekata na moru.
najnovije
najčitanije
Zadar
NAVALA
FOTO Zadrani pohrlili po karte za Thompsonov koncert
Vinske kronike
VINO TJEDNA
Domaine Koquelicot – Francuski šarm u samom srcu Istre
Hrvatska
DODJELA PRIZNANJA
Svečano otvoren Croatia Nautic Show 2025.
Zadar
SVEUČILIŠTE U ZADRU
Promovirani prvostupnici Pomorskog odjela: “Ljudi ste sa znanjem koje je priznato u cijelom svijetu”
Županija
BROJNI PROJEKTI
U Ninu dodijeljeni ugovori teški 3,2 milijuna eura: “Ova je regija primjer jako dobrih ulaganja”
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata