Pad fizičkog turističkog prometa u rujnu rezultat je 2,4 milijuna dolazaka turista i 13,2 milijuna noćenja, pri čemu podaci HTZ-a (Hrvatske turističke zajednice) iz sustava eVisitor pokazuju da je bilo manje i domaćih i stranih turista.


Stranih turista u rujnu je bilo 2,2 milijuna ili 5,6 posto manje nego u rujnu prošle godine, a ostvarili su i 3,5 posto manje noćenja ili gotovo 12 milijuna.




Nešto manji minusi zabilježeni su s domaćim turistima, kojih je u rujnu registrirano 236,6 tisuća ili 3,4 posto manje, a noćenja 1,2 milijuna ili 0,5 posto manje nego u lanjskom rujnu.


Prema vstama smještaja, najviše komercijalnih noćenja u rujnu ove godine, 39 posto od ukupnih, bilo je u objektima u domaćinstvima (ili obiteljskom smještaju), zatim u hotelima 29 posto, u kampovima 23 posto, a 9 posto u ostalim vrstama tog smještaja.


Pritom je u gotovo svim vrstama komercijalnog smještaja (hoteli, kampovi, domaćinstva…) bilo manje noćenja, za 3,6 posto nego u prošlogodišnjem rujnu, a isti postotak pada zabilježen je i s prijavljenim noćenjima u nekomercijalnom smještaju.


Nautika (nautički charter) se pak u rujnu ističe kao rijetki s više noćenja, za 4,1 posto u odnosu na lanjski rujan.


Strani turisti čine više od 85 posto prometa, a daleko najviše noćenja u domaćinstvima  


Podaci HTZ-a pokazuju da su u prvih devet mjeseci 2024. strani turisti ostvarili 87 posto od ukupnih turističkih dolazaka ili 16,8 milijuna, što je i 2,2 posto više nego u istom razdoblju 2023.


U ukupnim noćenjima stranci su činili i veći postotak, od 88,2 posto, sa 90,5 milijuna noćenja, čime su u blagom porastu od 0,2 posto u odnosu na godinu prije.


Domaćih turista od početka 2024. do kraja rujna bilo je 2,4 milijuna ili 6,4 posto više nego u istom vremenu lani, a s 12,1 milijun noćenja u plusu su od 1,3 posto.


Turisti su u prvih devet mjeseci većinom noćili u komercijalnim smještajnim objektima, gdje je ostvareno oko 87 posto od ukupnih noćenja ili 89 milijuna, što je i oko 1 posto više nego lani u istom razdoblju.


Među komercijalnim objektima turisti su daleko najviše noćili u objektima u domaćinstvima – tu je ostvareno 38,4 milijuna noćenja ili 0,2 posto više nego u lanjskih devet mjeseci, ali i gotovo jednako kao u hotelima i kampovima zajedno.


U hotelima je naime ostvareno 22,4 milijuna noćenja, a u kampovima 20,2 milijuna, čime su hoteli u plusu od gotovo 3 posto u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine, a kampovi u minusu od 1,2 posto.


S druge strane, oko 10 posto od ukupnih noćenja ostvareno je u nekomercijalnom smještaju, ali i 3,1 posto manje nego lani sa 10,4 milijuna prijavljenih noćenja.


I u nautici (nautičkom charteru) u devet mjeseci je bilo nešto manje noćenja nego lani, za 1,5 posto odnosno 3,3 milijuna, čime taj segment u ukupnim noćenjima ima udjel od 3 posto.