“Upravo je Europski tjedan mobilnosti (od 16. do 22. rujna) prilika da istaknemo u kolikoj bi mjeri ova dva pomagala unaprijedila mobilnost osoba s mišićnom distrofijom kao i ostalih osoba s invaliditetom te smanjila velik napor prilikom podizanja i provođenja transfera obiteljima, osobnim asistentima i ostalim pomagačima”, ističe SDDH.


Zahtjev prema HZZO-u Savez je uputio u sklopu svoje kampanje “Za pokret…”, koju provodi 22. rujna.




S obzirom na iskustva drugih zemalja, u kojima osobe s invaliditetom navedena pomagala ne plaćaju (npr. Slovenija), apeliraju da ih HZZO žurno uvrsti na Listu.


SDDH u priopćenju napominje da podržava osuvremenjavanje HZZO-ova Pravilnika o ortopedskim i drugim pomagalima.


Kroz istraživanje “Asistivna tehnologija u 21. stoljeću” roditelji i stručnjaci naglasili su da suvremena tehnologija značajno unaprjeđuje kvalitetu života osoba s invaliditetom, ali da im je ona često nedostupna.


Razlozi su nepostojanje kvalitetnih informacija, previsoka cijena tehnologije, a također nije razvijen sustav praćenja i podrške.


SDDH napominje da su, prema UN-ovoj Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, države potpisnice Konvencije dužne „poduzeti ili promicati istraživanje i razvoj, te promicati dostupnost i uporabu novih tehnologija, prihvatljivih osobama s invaliditetom, dajući prednost onima koje su po cijenama priuštive; pružiti osobama s invaliditetom dostupne informacije o novim tehnologijama, kao i o drugim oblicima pomoći, uslugama potpore i pogodnostima.“