Foto: Luka Jeličić
Danas se u SDP-u održava drugi krug izbora za predsjednika stranke, a za mjesto se bore Siniša Hajdaš Dončić i Zoran Paunović. Hajdaš je nacionalno bolje poznat kao bivši ministar i aktualni zastupnik, te u drugi krug ulazi s velikom prednošću iz prvog kruga, dok je Paunović gradonačelnik Makarske i tek se etablira na nacionalnoj sceni, a u drugi krug ulazi s »kreditom« od 20 posto glasova u prvom krugu.
No, izbori su sigurno u percepciji javnosti kompromitirani zbog afere u Splitu, gdje Središnja izborna komisija najprije utvrdila nepravilnosti kod izbora za Predsjedništvo i Glavni odbor te odlučila da članovi ponovo glasaju za ta tijela, da bi potom Statutarna komisija tu odluku poništila, i ostala pri stavu da se i u Splitu danas glasa samo za predsjednika u drugom krugu.
Krstičević gubitnik
Rezultat ove sramote za glavnu oporbenu stranku jest činjenica da je Mišo Krstičević, gradonačelnik Ploča i zastupnik koji se smatrao oštećenim jer mu je nedostajalo 14 glasova za prolaz u Predsjedništvo, podnio prigovor zbog izbora u Splitu.
To međutim ne znači da će Statutarna komisija više mijenjati stav, stoga je Krstičević ostao veliki gubitnik ovih izbora – dokazao je da su nedostajali birački popisi u Splitu, i da je bilo glasova onih koji na birališta nisu ni izašli, ali Statutarna komisija je sve poništila. Tako on više nije član Predsjedništva SDP-a.
Dakle, SDP kao da se pogubio u labirintu svoje unutarstranačke demokracije: Statutarna komisija SDP-a jednoglasno je donijela odluku kojom je poništila odluku stranačke Središnje izborne komisije o poništenju izbora u Splitu jer, pojašnjava čelnik Statutarne Alen Čičak, povrede navedene u rješenju SIK-a ne predstavljaju povrede zbog koje bi se poništili izbori.
Predsjednik Statutarne komisije Čičak kazao je da su tri člana u Splitu podnijela žalbe SIK-u, ali da rješenje koje je donio SIK nije dovoljno da bi se poništili izbori jer, kaže, oni nisu donijeli bilo kakav dokaz o bilo kakvim izbornim nepravilnostima, osim proceduralne greške za koju je cijela Statutarna komisija smatrala da nije dovoljna da se ponište izbori.
– Nismo imali drugog izbora jer smo vezani onime što piše u rješenju SIK-a i žalbama, a nemamo ni pristup izbornim materijalima, nismo SIK i odlučujemo isključivo temeljem stanja spisa, pojasnio je Čičak.
– Problem je što u rješenju SIK-a ne stoji da je bilo viška listića, zaokruživanja, da su glasali ljudi koji nisu izašli na biračko mjesto, ništa od toga nije bilo u rješenju SIK-a i mi ne možemo odlučivati izvan onoga što je sadržaj predmeta, dodao je.
Čičak kaže da ne zna hoće li sada uslijediti optužbe za krađu izbora, ali napominje da nijedna odluka koju je Statutarna donijela nije zadovoljila sve.
– Vodili smo se isključivo Statutom i onim što je bio predmet postupka, naglasio je.
O medijskim navodima da je nepravilnosti bilo i na drugim biračkim mjestima, kaže da nema saznanja niti ih može imati jer je prva instanca za pritužbe SIK, a na Statutarnu ništa ne dolazi direktno, nego samo ako SIK proslijedi neki predmet.
Središnja izborna komisija dokazala je da je bilo falsificiranja glasova u Splitu, ali očito Statutarnoj nije dostavila sve te dokaze.
Povijest »bolesti«
Na nepravilnosti i u drugim krajevima Hrvatske, za koje je čula od članova koji su je zvali, upozorila je Sabina Glasovac, a oštar je u svojim komentarima ove sramote i novoizabrani potpredsjednik Ranko Ostojić, koji ima svoje viđenje stvari.
– Statutarna je utvrdila da nije bilo nepravilnosti u Splitu. Jedino tko je »muljao« na ovim izborima je Središnja izborna komisija kojoj je Statutarna dvaput poništila rješenja i očitala lekciju zaposlenicima Iblera i njihovim šefovima. Dovoljno su se sramotili! – kaže Ostojić.
Uvjeren je da će, kad se formiraju nova tijela stranke, zasigurno biti otvoreno pitanje odgovornosti nanošenja štete stranci, kaže Ranko Ostojić.
Ovo nije prvi put da je SDP Splita »žrtva« centrale na Ibleru – sve je počelo kad je tadašnji predsjednik stranke Zoran Milanović raspustio splitsku organizaciju 2016. godine – nakon toga stranka se pokušavala nekoliko puta konsolidirati, ali uvijek su prevladali sukobi između onih koji su htjeli autonomiju splitske organizacije i onih koji su bili skloni tražiti podršku Iblera.
I jedan od zadnjih sukoba bio je upravo takav – dio vodstva u Splitu je bio za podršku gradonačelniku iz Centra Ivici Puljku, a dio je želio da SDP Splita ostane u oporbi u odnosu na njih. U zadnjem takvom sukobu Ibler je pod vodstvom Peđe Grbina bio izabrao stranu onih koji su bili uz Puljka, jer mu je on trebao za nacionalnu koaliciju. Sada se pak dogodila i ova blamaža oko nepravilnosti s glasanjem na unutarstranačkim izborima, te se stranka u Splitu opet podijelila.
Stoga, apsurdi u SDP-u se nastavljaju, a u svakom slučaju svi članovi SDP-a Hrvatske biraju sada samo između dva kandidata za Predsjednika, kako je bilo i planirano.
Prema rješenju Središnje izborne komisije, a prema prigovoru Miše Krstičevića, komisija je izvršila uvid u izborni materijal, no nije dostavljen i popis birača. »Taj popis SIK-u nikada u međuvremenu nije ni dostavljen kako bi se mogla izvršiti provjera«, kaže se u rješenju.
To rješenje kasnije je Statutarna komisija poništila.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja