
Foto: Mislav Klanac
Ekonomski institut Zagreb je u suradnji s Ministarstvom graditeljstva objavio najnoviju analizu hrvatskog tržišta nekretnina za 2023. godinu, prenosi Index. Prema njihovoj analizi indeksa priuštivosti, stanovnici priobalja si očekivano znatno teže mogu priuštiti kupnju stana ili apartmana od onih koji žive u kontinentalnom dijelu zemlje.
Indeks priuštivosti pokazuje koliko je stanovnicima dostupan kvadratni metar stana tako što se mjeri vrijednost cijene kvadrata i prosječni godišnji dohodak po zaposlenom. Visoka vrijednost indeksa ukazuje na nisku priuštivost kupnje i obratno.
Prema spomenutom indeksu, najmanje su priuštivi stanovi i apartmani u Baškoj Vodi, Rovinju, Hvaru, Gradacu, Baškoj, Murter-Kornatima, Malinskoj Dubašnici, Krku, Novalji, Dubrovniku, Vrbniku, Bolu, Funtani, Okrugu i Vrsaru.
Za kvadrat stana ili apartmana u tim područjima potrebno je izdvojiti više od 30 posto godišnjeg dohotka, odnosno više od tri prosječne plaće. Među 82 najnepriuštivije jedinice lokalne samouprave nema naselja koje se ne nalazi u priobalju. Zagreb je tek na 86. mjestu, a za prosječni godišnji dohodak u Zagrebu stanovnici su mogli kupiti 5.9 kvadrata stambenog prostora.
U Zagrebu su stanovi priuštiviji nego u priobalju zbog viših prosječnih plaća. Kao najnepriuštiviji grad za život prednjači Split, a slijede ga Zadar, Rijeka, Šibenik, Pula i Zagreb.
Najpriuštiviji stanovi su u Vukovaru, Strahonincu, Đurđevcu, Brdovcu, Vrbovskom, Čabru, Pakracu, Belom Manastiru, Bistri, Kninu, Đurđenovcu i Dardi. Stanovnici tih područja su za godišnji dohodak mogli kupiti od 12.1 do 49.2 kvadrata stambenog prostora.
Skupa obala
Najviša medijalna cijena stana ili apartmana, viša od četiri tisuće eura, zabilježena je u Balama. Slijede Punat, Omišalj, Rovinj i Malinska-Dubašnica. U Opatiji, Dubrovniku, Splitu, Hvaru i Krku medijalne cijene stanova kreću se iznad 2500 eura po kvadratu, a u Gradu Zagrebu je medijalna cijena 2299 eura po kvadratu.
Prema analizi, u 2023. godini poljoprivredno zemljište bilo je najskuplje na Jadranu. Najviša medijalna cijena od 38 eura po metru kvadratnom zabilježena je u Fažani. Slijede Baška Voda, zatim Solin i Seget. Najniža medijalna cijena od 0.1 eura po kvadratnom metru zabilježena je u kontinentalnim županijama.
Naviše medijalne cijene prodanih poslovnih prostora po metru kvadratnom zabilježene su u priobalnim područjima i oko Zagreba. Tijekom prošle godine rekordna medijalna cijena zabilježena je u Dubrovniku te je iznosila 3067 eura po kvadratu. Slijede Split, Zadar, Poreč i Kaštela.
Najviša medijalna mjesečna cijena najma stana ili apartmana u eurima po kvadratu u 2023. godini zabilježena je u Gradu Zagrebu, u visini od 10.1 euro po kvadratu, zatim u Splitsko-dalmatinskoj županiji, u visini od 9.3 eura po kvadratu, te u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, od 8 eura po kvadratu.
najnovije
najčitanije
Županija
BROJNI PROJEKTI
U Ninu dodijeljeni ugovori teški 3,2 milijuna eura: “Ova je regija primjer jako dobrih ulaganja”
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Nogomet
Gianni Infantino
Predsjednik FIFA-e najavio povratak Rusije globalnom nogometnom svijetu
Plodovi zemlje i mora
POZITIVAN TREND
Dok potrošnja ribe u EU-u pada, u Hrvatskoj neprekidno raste
Županija
ŠIME SEKULA
Načelnik Općine Bibinje o agrosunčanoj elektrani: “Investicije uvijek trebaju biti u okviru zakona”
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata