Foto: Sergej Dreschler/NL
Svi podaci o pacijentu, njegovoj terapiji, kroničnim bolestima, alergijama, cijepljenju, ugrađenim implantatima, a onda i nalazi dijagnostičkih pretraga, otpusna pisma i drugi podaci vezani uz trenutno zdravstveno stanje, bit će u dogledno vrijeme putem e-Kartona dostupni svim zdravstvenim ustanovama, pa i hitnoj službi.
Prema novom Pravilniku o opsegu i sadržaju podataka te načinu vođenja e-Kartona, koji se idućih 30 dana nalazi u javnoj raspravi, rok u kojem bi svi osobni podaci morali biti uneseni u e-Karton pacijenta istječe za tri godine od stupanja na snagu novog pravilnika. To znači da će e-Karton u potpunosti morati zaživjeti 2026. godine.
Važni podaci
Uvođenje e-Kartona, podsjetimo, najavljuje se godinama, pa je tako još bivši SDP-ov ministar zdravstva Siniša Varga u svom mandatu 2015. godine pokrenuo pilot-projekt e-Kartona koji do danas, nažalost, nije zaživio.
Prema važećem Zakonu o podacima i informacijama u zdravstvu iz 2019. godine, svi pružatelji zdravstvene zaštite u Hrvatskoj obvezni su osigurati razmjenu zdravstvenih podataka putem CEZIH-a u roku od dvije godine od dana stupanja Zakona na snagu. Taj je rok istekao 2021. godine, a razmjene podataka i e-Kartona još uvijek nema.
Krajem prošle godine u 25 bolnica provedena je edukacija osoblja i implementacija e-Kartona, ali to je tek manji dio bolničkog sustava, dok dio bolnica i dalje nije u cijelosti umrežen u jedinstveni informatički sustav.
Cilj je uvođenja e-Kartona olakšati administrativni dio posla, omogućiti efikasniju preraspodjelu vremena, smanjiti gužve u čekaonicama, a pacijentima osigurati viši standard zdravstvenih usluga i bolju interakciju sa zdravstvenim sustavom.
Kolika je njegova stvarna važnost u zdravstvenom sustavu, kada i liječnici u bolnicama i oni u hitnoj pomoći mogu otvoriti e-Karton i dobiti uvid u zdravstveni status pacijenta, pokazalo se u slučaju preminulog Vladimira Matijanića, s čijom kroničnom dijagnozom karike u zdravstvenom lancu nisu bile pravilno upoznate.
Otvaranjem e-Kartona liječnici mogu vidjeti sve relevantne podatke, od kroničnih stanja, alergija, cijepnog kartona do trenutno aktivne terapije svakog pacijenta. Dostupna im je povijest bolesti, propisani i izdani lijekovi te medicinski proizvodi koje pacijent koristi ili su mu ugrađeni u tijelo.
Omogućit će se i prekogranična primjena e-Kartona, kako bi ga pacijenti mogli koristiti prilikom liječenja u inozemstvu.
Zaštićena privatnost
Pacijenti o zaštiti svoje privatnosti ne bi trebali posebno brinuti jer e-Kartonu pristup imaju samo ovlašteni zdravstveni radnici koji sudjeluju u liječenju ili zdravstvenoj njezi pacijenta, kao i sam pacijent preko sustava e-Građani.
Pacijent ima uvid u svoju medicinsku dokumentaciju putem Portala zdravlja, koji mu omogućuje pregled osobnih zdravstvenih podataka, i pruža uvid u to tko je, kada i koje njegove podatke pregledavao u e-Kartonu.
E-Karton, kao središnji elektronički zdravstveni zapis, otvarat će se za svakog pacijenta u trenutku dodjele matičnog broja osiguranika, što u većini slučajeva znači da će se formirati po rođenju djeteta.
U dječjoj dobi sadržavat će podatke o težini i visini djeteta, prehrani, sistematskim pregledima, zdravstvenom odgoju, za žene će uključivati i podatke o trudnoći, ultrazvučnim pregledima i slično, za većinu populacije i dentalni status, a uz to i podatke o radnoj sposobnosti ili profesionalnim bolestima.
U e-Karton upisivat će se i svi podaci vezani uz invaliditet te potrebe za medicinskim pomagalom ili rehabilitacijom.
Bez precizne odgovornosti
Prve primjedbe na novi pravilnik već su stigle na e-Savjetovanje. Tako se autorima pravilnika predbacuje da nisu jasno definirali tko će biti odgovoran za (ne)slanje zdravstvenih podataka u e-Karton. Postoji velik udio nalaza iz bolnica, mišljenja specijalista, laboratorijskih nalaza, otpusnih pisama, koji nikad nisu poslani u CEZIH, niti su vidljivi u e-Kartonu, upozoravaju sudionici javne rasprave.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
nepoštivanje propisa
Zadarska policija ponovno nadzirala bicikliste, dobar dio dobio kazne
Style
korisni savjeti
Neke stvari ipak nije najbolje sušiti na sušilu, donosimo popis
Nogomet
LIGA NACIJA
Dalić: Francuska je jaka, ali želimo u polufinale
Zadar
SVEČANOST
[FOTO] Dodijeljene nagrade zasluženim dobitnicima javnih priznanja Grada Zadra
Svijet
NEVRIJEME
Eiffelov toranj zatvoren dok obilan snijeg remeti promet u Njemačkoj i Francuskoj
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!