ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

dijele zabrinutost

Sindikati o Vladinim mjerama: 'Plaće moraju rasti, ostat ćemo bez stanovništva'

Autor: Ljerka Bratonja Martinović

07.09.2024. 10:43
Sindikati o Vladinim mjerama: 'Plaće moraju rasti, ostat ćemo bez stanovništva'

Foto: Ana Križanec/NL



Najavljeno poskupljenje struje i plina morat će pratiti i rast plaća i mirovina, a bilo bi vrlo loše da to poskupljenje izazove lančanu reakciju novog rasta cijena usluga i novu inflaciju, upozoravaju iz sindikata nakon što je Vlada predstavila novi paket subvencija za energente.


– Europska unija inzistira da se zaštitne mjere postupno ukidaju, a naravno da to kod nas još nije moguće na nekom većem nivou.


S jedne strane, kad se prikaže tržišna cijena struje i plina, to jest velika razlika, jedino što je od ove cijene koju sad imamo to ipak neko malo povećanje do 10 posto, koje neće krenuti odmah, nego postupno – od 3, 4, 5 posto pa do 10 posto u narednih godinu dana.




Teško možemo reći da smo time zadovoljni, ali prije svega smo zadovoljni da ovaj paket mjera i dalje ide, jer dok god je ovakva geopolitička situacija u Europi i dok god EU ima ovakav pristup, građani ne smiju ispaštati, komentira Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).


Sindikalni cilj


Sindikatima bi bilo apsolutno neprihvatljivo da se mjere ukinu i da se ide na tržišni pristup. To ne bi bilo korektno, kaže Novosel, jer uvjeti na tržištu nisu takvi da se slobodno formiraju cijene, a najdeblji bi kraj izvukli građani.


– Ovo je možda prvi korak k pokušaju ukidanja mjera. Iskreno, volio bih da se ukinu, a da mi imamo dovoljno velike mirovine i plaće da ne moramo razmišljati o cijeni energenata. Kako to još uvijek nije tako, cilj je podizati plaće, a to je naš kontinuitet, veli čelnik SSSH.


Ističe kako kolektivnim pregovorima u realnom i privatnom sektoru pokušavaju biti ispred povećanja troškova života, počev od od sektorskih kolektivnih ugovora za graditeljstvo, drvnoprerađivačku industriju i ugostiteljstvo, pa do »kućnih« kolektivnih ugovora u ostalim sektorima.


»Nastojat ćemo da zbog povećanja troškova života postignemo novi rast plaća i ostalih materijalnih prava. To je sindikalni cilj, na tržišne uvjete ne možemo utjecati, ali možemo na rast plaća i mirovina«, najavljuje Novosel.


– Teško mogu bit suglasan s povećanjem cijena, ali sam svjestan da subvencije ne mogu beskonačno trajati, ocjenjuje Siniša Kosić, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske.


Sindikati, Vlada i poslodavci moraju raditi na tome da ljudi dobiju mirovine i plaće koje su takve da mogu podnijeti takav rast cijena, dodaje.


Opet uravnilovka


– Svako poskupljenje je udar, zato nastojimo kontinuirano u pregovorima ugovoriti bolje uvjete. To je jedini način da nešto postignemo, jer će se u doglednoj budućnosti subvencije ukinuti, ističe.


U Nezavisnim hrvatskim sindikatima (NHS) također zagovaraju rast plaća kao jedini izlaz.


Za one s najmanjim primanjima, i jedan euro čini opterećenje, tako da će ovih 4 do 5 eura po računu nekome tko ima minimalnu plaću i malu mirovinu teško pasti, smatra Darije Hanzalek, predsjednik NHS-a.


– Pokazalo se, ističe, da zadnje tri godine plaće pojedinih grupa i mnogih radnika jednostavno nisu dovoljno brzo pratile inflaciju pa treba paziti da se to sada ne ponovi.


– Tako imate situaciju sve češćih uravnilovki, kad je velik broj plaća zbijen, odnosno od minimalne do medijalne plaće koja je oko 1.105 eura neto, u principu imate 50 posto radnika. Morat će se nastaviti s povećanjem plaća, uz to i iz razloga što se moramo približiti plaćama zapadne Europe da ne ostanemo bez stanovništva, zaključuje Hanzalek.