“Pozivam dužnosnike na javnu osudu ovih pojava te sam se obratila policiji i Državnom odvjetništvu i zatražila informacije o njihovom postupanju vezano za pojave prije, tijekom i nakon jučerašnjeg koncerta”, navela je u srijedu u priopćenju pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter. Kako se može vidjeti iz medija, jučerašnji koncert trojice pjevača (Thompson, Dražen Zečić, Mate Bulić) privukao je veliki broj ljudi,  dio kojih je dolazak u Imotski shvatio kao prigodu za slobodno i otvoreno isticanje ustaških simbola ili onih koji asociraju na ustaški pokret te za javno pjevanje ustaških pjesama, ustvrdila je Šimonović Einwalter.


Stoga je, kaže, sada važno javno poslati jasnu poruku o tome što je u današnjoj Hrvatskoj zakonito, a što nezakonito, a ono što je nezakonito jasno i konzistentno procesuirati i sankcionirati, u skladu s Ustavom Republike Hrvatske i zakonima.




Napominje i kako dio medija prenosi isključivo vijest o vrlo uspješnom koncertu i dobroj atmosferi prije koncerta, ne ukazujući i na problematične i nezakonite pojave koje se mogu vidjeti na slikama i snimkama.


U medijima se tako primjerice prenose slike osoba u majicama „Kroz Imotski kamioni žure“, a što je stih iz ustaške pjesme „Jasenovac i Gradiška Stara.“ Istovremeno, iz medija je vidljivo i da se puštala i na gradskom trgu od strane većeg broja ljudi otvoreno pjevala ustaška pjesma „Evo zore, evo dana/Jure i Boban“.


Dakle, ističe pučka pravobraniteljica, riječ je o porukama i simbolima koji predstavljaju otvoreno glorificiranje ustaškog pokreta iz razdoblja NDH te se njihovo isticanje nikako ne može opravdati.


Važno je da svima bude jasno kako Hrvatska nije slijednica NDH


“Važno je da baš svima, u Hrvatskoj i izvan nje, bude jasno da RH nije slijednica NDH. Posebno zabrinjava da su ove pjesme pjevali i simbole nosili i mladi, što dodatno pokazuje koliko je važno kroz obrazovni sustav osigurati potrebno obrazovanje, uključujući o rasizmu, govoru mržnje, diskriminaciji te općenito ljudskim pravima” smatra Šimonović Einwalter.


Dodaje kako vezano uz ustaški pozdrav Za dom spremni, unatoč odluci Visokog prekršajnog suda zauzetoj u predmetu pokrenutom protiv Marka Perkovića Thompsona 2018., podsjeća da je dosadašnja praksa Visokog prekršajnog suda i Ustavnog suda konzistentna oko toga da je taj pozdrav nezakonit te simbolizira mržnju prema ljudima drugačije vjerske i etničke pripadnosti i manifestaciju rasističke ideologije.


Međutim, za sada izostaje jasna javna osuda od strane dužnosnika, kako sinoćnjih tako i ranijih pojava, što dodatno zabrinjava, uključujući s obzirom na nedavno sve otvorenije opravdavanje i korištenje pozdrava Za dom spremni od strane više saborskih zastupnika.


Izostanak reakcije, kaže pučka prvobraniteljica, otvara prostor još otvorenijim iskazima netrpeljivosti i mržnje, ne samo relativizaciji karaktera i zločina NDH, nego i opasnom poticanju mržnje u našem društvu danas.