Foto: Pixabay - Ilustracija
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak zatražila je u četvrtak od Vlade da donese dugo očekivane zakone o osobnoj asistenciji i inkluzivnom dodatku kako bi se zajamčilo pružanje osnovnih usluga osobama s invaliditetom.
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, pravobraniteljica u partnerstvu sa Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, u priopćenju je također zatražila da bude osigurana radna snaga na poslovima pružanja podrške osobama s invaliditetom.
Iako su naknade na osnovi invaliditeta povećane tijekom 2022., pravobraniteljica navodi da su zbog poskupljenja proizvoda i usluga, kao i zbog rastuće inflacije, te usluge praktički neutralizirane.
Upozorava kako na osobe s invaliditetom posebno utječu rastući troškovi goriva jer javni prijevoz nije dovoljno prilagođen njihovom kretanju.
Velike teškoće u svakodnevnom životu osobama s invaliditetom predstavlja nekonkurentnost plaća pružatelja usluga podrške kao što su to osobni asistenti, videći pratitelji, prevoditelji/tumači znakovnog jezika i pomoćnici/asistenti u nastavi, navodi Slonjšak.
Uz to postoji i značajan nedostatak radne snage pogotovo vezano uz pružatelje usluga kao što su pomoć u kući, njegovatelja, medicinskih sestara, liječnika te stručnih suradnika.
Pravobraniteljica također ocjenjuje da je usmjerenost na krizu ponovno stavila u drugi plan pitanje razvoja sustava rane intervencije za djecu s teškoćama u razvoju u Hrvatskoj te apelira da se kriza ne koristi kao izgovor.
U situaciji u kojoj sustavno financiranje nije još riješeno, pojavljuje se pitanje održivosti reprezentativnih udruga osoba s invaliditetom koje su u mnogim sredinama i jedini pružatelji različitih socijalnih usluga.
Pravobraniteljica iznosi da bi se danas, kada u Hrvatskoj nedostaje radne snage, između 624.019 osoba s invaliditetom od čega su u radno aktivnoj dobi njih 268.911 zasigurno našla radna mjesta za njih na kojima bi mogli pokazati svoje vještine i znanje.
“Kao država i poslodavci ne smijemo dozvoliti da osobe s invaliditetom guramo u socijalne naknade i mirovine, a istovremeno ih potičemo da steknu što veća znanja i vještine na visokoj razini, ne pružajući im potrebnu podršku i prilagodbu te usmjeravajući ih na srednje škole i fakultete ne prema afinitetima već prema pristupačnosti.” poručila je pravobraniteljica.
najnovije
najčitanije
Nogomet
NJEMAČKI KLUB
Bayer u problemima s ozljedama, Alonso: Možda i ja zaigram
Nogomet
azijska liga prvaka
Pobjeda Al Nassra, dva gola Ronalda, Brozović nastupio
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Uoči odlaska iz Bijele kuće, Biden posljednji put pomilovao purice
Hrvatska
razgovor
Plenković razgovarao s Trumpom o bilateralnim odnosima i Ukrajini
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’, radi se o provedbi Dublinskog režima
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima
Kamere i kazne s ciljem zaštite prirode u Vrsima
Zadar
sastanak s načelnicima
Ministar Erlić otkrio: Zadar dobiva olimpijski bazen, Pag novu školu, Molat sveučilišni centar
Županija
lijepa priča
Dr. Knežević Nizozemsku zamijenila Kukljicom. U trajektu obnavlja snagu za posao otočne liječnice
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Zadarski prsten
viceprvak svijeta