
Foto: iStock/NL
Liječnici obiteljske medicine u Hrvatskoj nisu dovoljno upoznati sa zdravstvenim rizicima svojih pacijenata kad ih upućuju na rendgenska snimanja, pokazuju nedavna istraživanja, koja napominju da je slično stanje i u svijetu.
Istraživanje je provedeno anonimnim upitnikom tijekom nacionalnoga kongresa liječnika obiteljske medicine, na koji je odgovorilo 120 sudionika, od kojih su 83 posto bile žene srednje dobi od 44 godine s prosjekom rada u struci od 17 godina.
Rezultati istraživanja koje je provelo osam stručnjaka zagrebačkih zdravstvenih ili medicinskih ustanova objavljeni su u novom broju znanstvenog časopisa “Arhiv za higijenu rada i toksikologiju” Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.
Jedno kao ni jedno
Svi su sudionici znali da se radiološkim postupcima ozračuje tijelo pacijenata, međutim nisu se svi složili da to može imati štetne učinke, kaže se u zaključku istraživanja.
Samo manje od polovice sudionika (47 posto) smatralo je da je jedno izlaganje ionizirajućem zračenju dovoljno da se poveća rizik od maligne bolesti.
U većini slučajeva (89,2 posto) rendgensko snimanje smatrano je najvećim izvorom zračenja, a troje sudionika pogrešno je zaključilo da se tijekom CT i konvencionalnog rendgenskog snimanja ne primjenjuje ionizirajuće zračenje.
Neki sudionici nisu znali je li ultrazvuk ionizirajući postupak. Iako su većina sudionika bile žene, samo je 21,7 posto njih točno procijenilo dozu zračenja kod mamografije, navodi se također među najvažnijim rezultatima istraživanja.
Za svaki slučaj
Većina ispitanika navela je klinički problem kao ključni čimbenik u odabiru modaliteta snimanja, dok je samo manjina dala prioritet minimalnoj izloženosti, kaže se i dodaje da liječnici inače u svijetu više polažu na dijagnostičku koristi od snimanja nego na potencijalno zračenje pacijenta.
Čak 88,3 posto liječnika opće prakse u ovoj studiji uputilo je pacijente na pretrage snimanja za koje je malo vjerojatno da će promijeniti liječenje, uglavnom zbog očekivanja pacijenata.
Iskustva iz literature kaže da je ponekad prekomjerna upotreba snimanja u svijetu uzrokovana razlozima kao što su pritisak na poslu i želja da se “izbjegne tužba”.
Jedan od razloga manjka znanja je nedostatak kontinuiranog stručnog usavršavanja, odnosno nedostatak tečajeva zračenja, kaže se u studiji u kojoj autori pozivaju na dodatnu preddiplomsku i poslijediplomsku radiološku obuku i korištenje alata – kao što su smjernice za upućivanje – kako bi se poboljšala trenutna situacija.
najnovije
najčitanije
Nogomet
NK Pakoštane
Želimo da sva djeca imaju priliku igrati te da se razvijaju na sportski način
Nogomet
zvijezde reala
Bellingham objavio fotku s Modrićem: ‘Brate’
Moda
Stil s potpisom proljeća
Modno buđenje s Izabelom Vrtar: Donosimo inspiraciju za modne igre bez granica
Zadar
VAŽAN PROJEKT
Plenković uručio ugovor: OŠ Stankovci dobiva modernu sportsku dvoranu vrijednu 3 milijuna eura
Zadar
ZA SVAKU POHVALU!
Učenici i nastavnici Pomorske škole Zadar treći put u ovoj godini darovali krv
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Zadar
TRIBINA NA OTVORENOM
Radeta dao potporu stanarima Krležine ulice pa poručio: “Ako opet uklone ogradu, prijavit ću gradonačelnika”
Zadar
PREOPTEREĆEN SUSTAV
U OB Zadar na listama za preglede 66 tisuća pacijenata! Evo koga se čeka najduže
Plodovi zemlje i mora
brojni uspjesi
Bajlovi znaju kako se to radi: Najuspješnija su obitelj u svijetu ribolova s čak 467 medalja
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra