Odgovarajući na pitanje novinara kada se može očekivati prezentacija najavljenog novog kruga porezne reforme, koji uključuje i porez na nekretnine, Plenković je rekao da predstoji još konzultacija na razini koalicije, stranke i na razini Vlade. “Perfektuiramo neke detalje”, rekao je Plenković, dodajući da kad cijela reforma “bude na stolu” i “sastavljena do kraja” tada će biti i prezentirana.


Naglasio je da će cijela porezna reforma biti “ponovno rasterećujuća”, a da se sada samo konačno počela koristiti formulacija o porezu na nekretnine, s obzirom da u Hrvatskoj već postoji porez na kuće za odmor, koji mnogi plaćaju.


Cilj je utjecati na smanjenje cijena stambenih kvadrata, kao i na smanjenje cijena najma, pri čemu Plenković poručuje da pitanje priuštivosti stanovanja mora biti središnji fokus Vladinih aktivnosti u sljedeće četiri godine.




“Ne želimo da postoji generacija koja sebi ne može priuštiti rješavanje stambenoga pitanja i zato je kombinacija mjera ključna da se dođe do tog temeljnog cilja”, istaknuo je Plenković, koji boravi u radnom posjetu Sisačko-moslavačkoj županiji.


Rekao je da nema neslaganja unutar Vlade oko poreza na nekretnine, no i da postoji oprez s obzirom na osjetljivost teme, koja i u medijima izaziva puno strahovanja, nerazumijevanja i apriorne, isključive stavove.




“S druge strane, svi očekuju da padaju cijene najma. Ako imate dijete koji želi unajmiti stan i odvojiti se od svojih roditelja, a teško mu je to priuštiti, onda znači da imamo jedan širi problem koji moramo rješavati nekim mjerama politike koje će Vlada predlagati. Važna je tu i uloga lokalne razine jer, kao što znamo, prihodi od poreza na kuće za odmor su lokalni prihodi”, izjavio je Plenković.


Vlada je u petak predstavila sedmi paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena, za koji je osigurala ukupno nešto manje od 248 milijuna eura, a iako subvencije za struju i plin ostaju, najavljeno je da će njihove cijene ipak rasti, za po ukupno deset posto u idućih šest mjeseci. Najavljeno je poskupljenje energenata u “dva koraka”, kod struje je prvi rast cijene, za 6,5 posto, predviđen u studenom, a drugi od siječnja, što znači da će biti vidljivo na računima za veljaču, dok je prvo poskupljenje plina zakazano za listopad.


“Minimalno povećanje” cijena energenata


Na konstataciju novinarke da je rast cijena energenata dosad za posljedicu uvijek imao i rast cijena hrane, Plenković je rekao da je Vlada u protekle tri godine osigurala da cijene energenata ne rastu, očuvavši time socijalnu koheziju.


“Mi smo sa svim mjerama učinili maksimalne napore kako bismo olakšali ovu veliku krizu, koja traje već tri godine”, poručio je.


“Minimalno povećanje” najavljeno prošli tjedan, istaknuo je predsjednik Vlade, i dalje je dio visokosubvencioniranog Vladinog paketa, vrijednog 250 milijuna eura.


“To su povećanja koja su u skladu s postupnim, faznim izlaskom iz mjera državnog intervencionizma koje je poduzimala naša vlada kao jedini akter koji je mogao pomoći građanima i gospodarstvu. Mi smo u tom cilju u potpunosti uspjeli”, ocijenio je Plenković.


Argumentirao je to i pozitivnim gospodarskim pokazateljima, kao što je gospodarski rast od 3,9 posto u prvom i 3,3 posto u drugom kvartalu, rekordna zaposlenost od oko 1,75 milijuna, najniža nezaposlenost od oko 87 tisuća,  rekordna turistička sezona, inflacija koja se u kolovozu spustila na 1,8 posto. Tu je i rast plaća, pri čemu je Plenković najavio da će od siječnja 2025. opet rasti i minimalna plaća, ne otkrivši koliko će to iznositi.


Napomenuo je i da je Vlada za paket dobila podršku socijalnih partnera. “Svi su razumjeli da je on i horizontalan onoliko koliko treba, a da je istodobno kalibriran prema onima kojima je najviše potrebno”, izjavio je Plenković, podsjetivši na potpore koje će i ovaj put dobiti umirovljenici, ugroženi kupci energenata, pružatelji socijalnih usluga, nezaposleni hrvatski branitelji, studenti …


Između ostalog, spomenuo je i da novim paketom ostaju ograničenja cijena na 30 proizvoda iz osnovne potrošačke košarice.