„Ovaj dan nas podsjeća na traume koje žrtve doživljavaju, ali i na nužnost sustava koji će im pružiti pravednu i učinkovitu pomoć“, istaknula je Udruga.


Naglasila je kako je ulaskom u Europsku uniju, 2013. godine, Hrvatska postala dio europske zajednice država koje u najvećoj mogućoj mjeri pokušavaju pomoći žrtvama kaznenih djela i kako je te godine osnovan Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja (NPC) s jedinstvenim besplatnim i anonimnim 116 006 brojem za žrtve i svjedoke svih kaznenih djela i prekršaja.




Time je Hrvatska postala peta zemlja u Europi sa standardiziranim brojem 116 006, navela je Udruga, ističući kako je od pokretanja Nacionalnog pozivnog centra do danas, zaprimljeno 19 213 poziva žrtava i svjedoka kaznenih djela i prekršaja kojima je pružena sveobuhvatna pomoć i podrška.


„Na 116 006 liniji, koja je dostupna 24 sata dnevno, žrtve i svjedoci kaznenih djela i prekršaja te članovi obitelji mogu dobiti pravne i praktične informacije, emocionalnu podršku te po potrebi kontakte relevantnim institucija i/ili organizacija“, priopćila je Udruga.