“Groblja su nam svojevrsna škola za  cjeloživotnu izobrazbu jer na groblju se mogu naučiti neke prevažne životne lekcije koje se nigdje drugdje  ne mogu tako naučiti i  zato je važno poslušati glasove koji dolaze iz grobova,” rekao je nadbiskup Križić u propovijedi.


Istaknuo je da na grobljima odmaramo dušu, i nisu to neka strašna mjesta koja u nam izazivaju strahove.


Po njegovim riječima, na grobovima naših pokojnika dominira križ koji je za nas vjernike ne samo simbol stradanja koje se u životu ne može izbjeći, nego je i simbol nade.




“Križ je za nas kršćane prije svega simbol pobjede nad smrću, križ na grobovima je simbol ohrabrenja i nade”, poručio je Križić.


Dodao je da je križ na našim grobovima navještenje novog života u kojeg vjerujemo.




Kako je rekao, smrt je preobrazba i vrata koja uvode čovjeka u vječnost,  a znak križa na grobu je jamstvo toga, i to je razlog zbog kojeg su mnogi kršćani prihvatili mučeništvo i smrt, i to s radošću.


“Neki su promicatelji bezboštva kroz povijest nastojali da se isključi smrt iz ljudskih misli i bili su uvjereni da razmišljanje o smrti nužno vodi do Boga, a to bi, prema njima, trebalo izbjeći,” kazao je Križić.


Nakon euharistijskoga slavlja uslijedila je procesija do središnjega križa na groblju pred kojim je nadbisku predvodio molitvu i preporuku za sve vjerne mrtve.


Potom je, zajedno s nazočnim svećenicima, pohodio svećeničku grobnicu.