
Foto: iStock/NL
Zloporaba alkoholnih pića sve je veći problem u Hrvatskoj koja se našla u prvih pet zemalja Europe u svakodnevnoj konzumaciji pića, a zabrinjavajući je i broj mladih koji konzumiraju alkohol, istaknuto je u utorak na okruglom stolu “Alkohol kao javnozdravstveni problem“.
Na okruglom stolu održanom u Edukacijskom centru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) istaknuto je kako ovaj trend zahtijeva hitnu pažnju i kako bi se promijenio.
Izneseno je da zloupotreba alkohola predstavlja jedan od najozbiljnijih problema suvremenog društva, sve češće se pojavljujući u općoj populaciji, a alkohol se počinje konzumirati sve ranije u životu.
Konkretni problemi povezani s konzumacijom alkohola variraju diljem svijeta, a teret bolesti i smrtnosti stanovnika značajan je u većini zemalja.
Prema podatcima Europske zdravstvene ankete za 2019., Hrvatska se nalazi među prvih pet zemalja po svakodnevnoj konzumaciji alkoholnih pića, s prevalencijom iznad 10 posto, zajedno s Francuskom, Bugarskom, Španjolskom i Portugalom.
Ti su podatci zabrinjavaju, jer alkoholizam nije samo problem pojedinaca, već ima šire posljedice na obitelji, zdravstvene sustave i društvo u cjelini, upozoreno je na okruglom stolu.
Štetna uporaba alkohola ubraja se među glavne čimbenike rizika za razvoj bolesti, invaliditeta i smrti te nosi sa sobom niz ozbiljnih zdravstvenih posljedica, uključujući bolesti jetre, srca, mentalne poremećaje i ozljede.
Konzumacija alkohola kod mladih
Zanimljivo je da su po nekim pokazateljima istraživanja Health Behaviour in School-aged Children provedenog 2022., djevojčice (učenice) prestigle dječake (učenike) prvi put od 2002. godine.
Alkoholna pića najmanje jednom u životu pilo je 41.5 posto dječaka i čak 45 posto djevojčica u dobi od 13 godina te 66 posto mladića i čak 71 posto djevojaka u dobi od 15 godina.
Vrlo rani kontakt s alkoholnim pićima, već u dobi od 11 godina imalo je ipak više dječaka nego djevojčica i to 23 posto dječaka u odnosu na 15 posto djevojčica. Djevojke u dobi do 15 godina prestigle su mladiće i u opijanju pa se 43.0 posto djevojaka opilo najmanje jednom u životu dok se isto odnosi na 42,.5 posto mladića u dobi od 15 godina.
Kao neke od preventivnih mjera istaknuto je informiranje mladih i cijele populacije, educiranje te aktivno dizanje svijesti javnosti o posljedicama pretjerane konzumacije alkohola.
Sudionici okruglog stol zaključili su da je nužno zapošljavati psihologe u školama kako bi se sustav adekvatnije nosio s problemom konzumacije alkoholnih pića kao i probir rizika u mentalnom zdravlju koji provode liječnici školske medicine na sistematskim pregledima u 8. razredima i 1. razredima srednje škole.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Premijer liga, 31. kolo
U utakmici za prestiž Zadrani nadigrali Cedevitu Junior
Zdravlje i ljepota
proljetna depresija
Dulji dani i više svjetla ne znače i bolje psihičko stanje
Kultura
DRUŠTVENA SRIJEDA
Alpinist Mario Celinić gostovao u Zadru i predstavio svoju knjigu
Crna Kronika
PRESUDA suda
Kupač zadobio po život opasne ozljede u Pašmanskom kanalu. Dobio pola odštete jer je kriv koliko i gliseraš
Kultura
ženska solidarnost
Šibenska autorica Maja Gulin predstavila svoju drugu zbirku poezije u Zadru
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra
ERLIĆ: Idemo u punu profesionalizaciju gradske uprave i firmi, natječaje će nadgledati i vanjske kontrole!
INFOteka turizma
SALI
Obitelj Filipi važan je dio maslinarskog nasljeđa na Dugom otoku! ‘S maslinarstvom smo krenuli…’
INFOteka turizma
Obiteljski posao u Ajderevcu
Obitelj Keča nudi sve što vam treba – pravi mir i dobru domaću hranu
INFOteka turizma
LJUBAČ