U lipnju je i prema ranije objavljenim podacima Hrvatske turističke zajednice (HTZ) noćenja bilo pet posto manje nego u lanjskom šestom mjesecu, dok je turista došlo dva posto više.


Podaci DZS-a pokazuju da su uobičajeno većinu prometa u komercijalnom smještaju činili strani turisti kojih je došlo 3,5 posto više nego u lipnju 2023. ili 2,5 milijuna, ali je njihovih noćenja bilo 5,4 posto manje ili 11,6 milijuna.




Domaćih turista bilo je 294 tisuće ili 2,1 posto više, a s 910 tisuća noćenja su u plusu od 0,6 posto.


Veliki pad noćenja njemačkih turista, u ‘privatnom’ smještaju i kampovima


Među stranim turistima iz DZS-a ističu da su turisti iz Njemačke u komercijalnom smještaju i ovoga lipnja bili najbrojniji – došlo ih je 382 tisuće, ostvarivši 2,5 milijuna noćenja, ali je to za 19,4 posto manje njihovih dolazaka i čak 32,1 posto manje noćenja nego u lipnju 2023. godine.


Slijede turisti iz Austrije, Poljske, Slovenije, Češke, Ujedinjene Kraljevine, Italije i Mađarske.


Prema vrstama smještajnih objekata, najviše turističkih komercijalnih noćenja u lipnju 2024. je bilo u skupini odmarališta i sličnih objekata za kraći odmor (u sklopu čega je i tzv. privatni smještaj) -5,9 milijuna, što je gotovo 47 posto od ukupnog broja, ali i pet posto manje nego u lipnju 2023. godine.


Hoteli su na drugom mjestu s tri i pol milijuna noćenja i jedini s porastom, od blagih 0,4 posto.


U kampovima je bilo 3,2 milijuna komercijalnih noćenja, što je pad od 10,3 posto u odnosu na lanjski lipanj.


Gotovo 56 posto raspoloživih kreveta u skupini odmarališta i sličnim objektima za kraći odmor


Kako prijašnjih godina, tako je i u lipnju 2024. za turiste najviše soba i apartmana te kreveta bilo u objektima skupine odmarališta i slični objekti za kraći odmor – gotovo 56 posto od ukupnih 373 tisuće soba, apartmana i mjesta za kampiranje, te 56,5 posto od ukupnih 976 tisuća.


To u apsolutnim brojkama znači da je soba, apartmana i kamp mjesta u ‘privatnom’ smještaju bilo 207 tisuća, a kreveta 552 tisuće.


Velika je to razlika u odnosu na hotele, u kojima se u lipnju turistima nudio komercijalni smještaj u 80 tisuća soba i apartmana sa 169 tisuća kreveta.


Iz DZS-a navode i da je u svim vrstama komercijalnog smještaja prosječna popunjenost soba u lipnju 2024. bila 68,3 posto, a kreveta 69,4 posto.


U pola godine 3,3 posto više komercijalnih noćenja – najviše u Istri, ali manje nego lani 


U prvih šest mjeseci 2024. u komercijalnim smještajnim objektima boravilo je 6,9 milijuna turista ili gotovo osam posto više nego u istom razdoblju 2023., a porasla su i noćenja, za 3,3 posto, na gotovo 25 milijuna.


Više od 88 posto noćenja ili gotovo 22 milijuna ostvarili su strani turisti, čime su u plusu od 3,3 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, a sličan porast, od 3,5 posto, u komercijalnom smještaju ostvarili su i domaći turisti sa 2,9 milijuna noćenja.


Najviše noćenja među strancima i u prvih šest mjeseci bilo je iz Njemačke, zatim Austrije, Slovenije, Poljske, Ujedinjene Kraljevine, Češke, Italije i SAD-a.


Za prvih šest mjeseci 2024. DZS navodi i promete prve tri županije po noćenjima, u čemu kao i svake godine vodi Istra, sa 7,9 milijuna komercijalnih noćenja, što je, kažu, gotovo trećina ostvarenih noćenja u Hrvatskoj ili oko 32 posto. No, za tu županiju, to je i pad noćenja za 1,3 posto.


Slijedi Splitsko-dalmatinska županija, koja s 4,3 milijuna noćenja u prve tri županije jedina ima porast u odnosu na isto razdoblje prošle godine, od 7,2 posto.


Primorsko-goranska županija je treća s 3,8 milijuna noćenja, što je za 2,7 posto manje nego u prvih šest mjeseci lani.