Na osmogodišnji mandat, Sabor je u pojedinačnom i javnom glasovanju izabrao Antu Galića (dobio 115 glasova za, 10 protiv), Andreja Abramovića (125 za), Miroslava Šumanovića (119 za, četiri suzdržana), Lovorku Kušan (125 za), Rajka Mlinarića (120 za, četiri suzdržana), Biljanu Kostadinov (123 za), Dražena Bošnjakovića (121 za, jedan suzdržan, tri protiv), Sanju Bezbradicu Jelavić (125 za), Franu Staničića (125 za) i Mašu Marochini Zrinski (122 za, dva suzdržana, jedan protiv).


Novi ustavni suci već bi danas trebali položiti svečanu prisegu pred predsjednikom Republike, a to znači da već od početka idućeg radnog tjedna mogu obavljati svoje dužnosti.




Izbor ustavnih sudaca, unatoč navedenim rokovima, Sabor je s petka prebacio na subotu, nakon kompromisa između HDZ-a i SDP-a, bez kojega se suci ne mogu izabrati, jer je za njihov izbor potrebna dvotrećinska većina, tj. 101 zastupnički glas.


Naime, nakon što je SDP ustrajao da ne želi isti dan sudjelovati u biranju sudaca i pokušaju rušenja, odnosno izglasavanju nepovjerenja, premijeru Andreju Plenkoviću, HDZ je pristao odgoditi glasovanje o sucima, svjestan da se radi o „prevažnom pitanju“.


„Važno je očuvati Ustavni sud jer su pred nama predsjednički izbori u kojima taj Sud ima svoju ulogu i kada mi ne bi donijeli odluku o izboru ustavnih sudaca, cijeli taj proces bio bi upitno legalan. To smo željeli pod svaku cijenu izbjeći”, kazao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.


I dok je HDZ svu političku odgovornost za neizbor ustavnih sudaca na vrijeme adresirao isključivo na SDP, iz te su stranke imali drugačiji pogled na nastalu situaciju.


SDP-ov zastupnik i predsjednik strane Siniša Hajdaš Dončić izjavio je kako je izbor ustavnih sudaca „do zadnjeg trenutka namjerno sabotiran“, očito aludirajući na HDZ.


Još lani, 23. prosinca, predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović uputio je poziv da se krene s izborom sudaca, podsjetio je  Hajdaš Dončić i naglasio kako je SDP za taj proces bio spreman osam-devet mjeseci.