
Foto: Pixabay
Hrvatska je u Strasbourgu izgubila još jedan spor zbog loših uvjeta u zatvorima, ali i nemogućnosti pristupa Ustavnom sudu pa bivšem zatvoreniku, postane li presuda Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) pravomoćna, treba isplatiti 9900 eura te još tri tisuće za troškove postupka.
Tužbu zbog povrede zajamčenih ljudskih prava i temeljnih sloboda podnio je bivši zatvorenik koji je kaznu od 2008. do 2013. služio u Varaždinu, Zagrebu, Lepoglavi i Bjelovaru.
U listopadu 2020. podnio je ustavnu tužbu protiv građanske presude kojom je odbijena njegova tužba za naknadu štete zbog uvjeta u zatvorima. Ustavni sud je u ožujku 2021., pozivajući se na svoju novo ustanovljenu praksu, proglasio tu ustavnu tužbu nedopuštenom zbog nekorištenja preventivnih sredstava poput zahtjeva za sudsku zaštitu ili pritužbi upravi.
ESLJP je utvrdio da je takav razvoj ustavnosudske prakse u skladu s praksom Europskog suda, ali je izrazio bojazan zbog retroaktivne primjene uvjeta dopuštenosti za podnošenje ustavne tužbe, kao i zbog nedostatka prijelaznog razdoblja primjene nove prakse.
Ustavni sud je nakon toga, od ožujka 2022., promijenio svoj pristup te nije primjenjivao uvjet prethodnog iscrpljivanja preventivnog pravnog sredstva u predmetima u kojima podnositelji to pravno sredstvo više nisu mogli koristiti. Stoga je ESLJP zaključio da je odbacivanje podnositeljeve ustavne tužbe predstavljalo nerazmjerno ograničenje njegova prava na pristup Ustavnom sudu.
Osobni prostor u zatvorima ispod tri četvorna metra
Na prigovore zbog neodgovarajućih uvjeta u zatvorima u kojima je podnositelj boravio Europski sud je prihvatio prigovor zastupnice RH i odbacio dio zahtjeva koji se odnosio na neodgovarajuće uvjete u zatvoru u Varaždinu jer nije iscrpio pravna sredstva pred hrvatskim tijelima.
Na preostali dio zahtjeva Europski sud je primijenio već postojeću praksu i načela te je zbog nedostatka minimalnog osobnog prostora, ispod tri četvorna metra, u zatvorima u Zagrebu i Lepoglavi utvrdio povredu Konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.
U odnosu na uvjete u bjelovarskom zatvoru sud je utvrdio da je podnositelj samo u kraćim, povremenim razdobljima “bio podvrgnut neznatnim ograničenjima prostora”, ali mu je bila omogućena dovoljna sloboda kretanja i aktivnosti izvan ćelije.
Stoga su uvjeti podnositeljeva boravka u Zatvoru u Bjelovaru bili općenito primjereni, izvijestio je ured hrvatske predstavnice pred ESLJP-om.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
STANOGRADNJA
Grade se po 1.500, prodaju po 4.000 eura po kvadratu. Tko je krivac za rast cijena stanova?
Županija
ŽUPANIJSKI ODBOR
Raspušten Općinski odbor HDZ-a u Polači! Novi povjerenik je načelnik Tomislav Prtenjača
Gastro
RECEPT
Ovo je znak da isprobate neodoljive limun pločice!
Scena
Srušen svjetski rekord
Na Thompsonov koncert fanovi dolaze iz 45 zemalja, evo novih detalja
Zadar
ZA MALE PACIJENTE
Gradska knjižnica Zadar darovala slikovnice pedijatrijskim ordinacijama
Crna Kronika
VELIKA AKCIJA
Zadarska policija zaustavila 11 sumnjivih motocikala. Svi završili na izvanrednom tehničkom pregledu
Crna Kronika
opsežno istraživanje
Četvorica krala po Galovcu, završili iza rešetaka
Županija
ŽUPANIJSKI ODBOR
Raspušten Općinski odbor HDZ-a u Polači! Novi povjerenik je načelnik Tomislav Prtenjača
Zadar
RADNIČKA PRAVA
Radnici Liburnije uskoro počinju štrajk: “Plaće su jako mizerne, osnovica nam je 970 eura bruto”
Zadar
WORLDSKILLS CROATIA 2025.