Vidiš je u četvrtak na summitu Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) o zapošljavanju državljana Filipina u Hrvatskoj izjavio da je cilj memoranduma da uvoz i sustav uvoza stranih radnika u Hrvatsku bude što sigurniji i kvalitetniji, bez sivih zona, te da “napravimo jedno dodatno administrativno rasterećenje kroz trajanje radne dozvole”.


“Prema memorandumu, poslodavci će moći međusobno dovoditi strane radnike, ali isto tako postojat će kanal između država, gdje će se putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje dogoditi i određeni transfer radne snage”, rekao je.




Trenutno u Hrvatskoj radi nešto manje od deset tisuća radnika i radnica iz Filipina, a Vidiš smatra da će im se produljenjem razdoblja radne dozvole pružiti bolje prilike integracije i rada.


Predsjednica HUP-a Irena Weber kaže da je cilj i svrha okupljanje obiju strana kako bi iznijeli probleme i izazove s kojima se poslodavci i radnici suočavaju u svakodnevnom radu i izdavanju dozvola za filipinske radnike te kako bi ubrzali i olakšali taj proces.


“Potrebe za radnom snagom su ogromne, a filipinski radnici su se pokazali iznimno vrijednima našim članovima, koji najčešće rade u sektorima poput turizma, ugostiteljstva i trgovine”, rekla je.


Weber je navela i da fluktuacije na tržištu postoje, no da je kod filipinskih radnika taj koeficijent puno manji. Kaže da se oni dulje zadržavaju na radnim mjestima, uspostavljaju veze i komunikaciju s poslodavcima, postaju članovi tima. Kako je ocijenila, potrebe za stranim radnicima će i dalje biti, međutim taj će se broj smanjivati odnosno ne očekuju takve snažne stope rasta dolaska stranih radnika kao dosad.


“Najveći problem dolaska u Hrvatsku je činjenica da prođe dosta vremena da veleposlanstvo Hrvatske koje je zaduženo za Filipine u Indoneziji izdaje vize, a nakon toga je i dug period izdavanja radnih dozvola i dozvole boravka”, rekao je počasni konzul Republike Filipini u Hrvatskoj Davor Štern.


Na summitu nazočio je i filipinski ministar radnika migranata Hans Leo Cacdac koji smatra da je hrvatsko tržište privlačno za filipinske radnike zbog visine plaće, ali i same kohabitacije radnika i stanovništva.


“Želimo učiniti rad našim radnicima sigurnim i osigurati da ne dođe do ilegalnih radnji poput naplaćivanja troškova radnicima koje bi poslodavac trebao plaćati i ilegalnog dolaska odnosno dovođenja naših radnika”, poručio je.