Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Nova injekcija

Dugovi bolničkog sustava bit će do kraja godine sanirani s dodatnih 55 milijuna eura

Autor: Ljerka Bratonja Martinović

16.11.2023. 08:32
Dugovi bolničkog sustava bit će do kraja godine sanirani s dodatnih 55 milijuna eura

Foto: Marko Jurinec/PIXSELL



Do kraja godine dugovi bolničkog sustava bit će sanirani s dodatnih 55 milijuna eura za smanjenje rokova plaćanja bolnica, potvrdio nam je Dražen Jurković, predsjednik Udruge poslodavaca u zdravstvu (UPUZ) nakon jučerašnjeg sastanka s ravnateljima bolnica. Još će se 25 milijuna eura uplatiti za dugove za prekovremeni rad, što znači ukupnu financijsku injekciju zdravstvenom sustavu od 80 milijuna eura.


Time bi se privremeno trebao riješiti problem bolnica koje su ovih dana dobile ovrhe zbog rokova plaćanja koji su prešli 180 dana, a u UPUZ-u očekuju da će značajno veći budžet za zdravstvo iduće godine omogućiti povećanje bolničkih limita i financijsku stabilizaciju sustava na koju se čeka već desetljećima.


Optimistične najave


Zahvaljujući još jednoj financijskoj injekciji, rokovi plaćanja smanjivat će se linearno. »Ne pojedinoj veledrogeriji ili dobavljaču posebno, nego će se rokovi držati na 180 dana i pokušat ćemo ih smanjiti ispod tog roka, što je džentlmenski dogovor. Posebni sporazumi neće se potpisivati niti s jednom veledrogerijom, svi će biti u istoj poziciji«, pojasnio je Jurković.




Dakle, neće biti potpisivanja sporazuma koji su ponuđeni od strane nekih veledrogerija, konkretno Medike koja je zbog duga duljeg od 180 dana poslala ovrhe na račune 20-ak bolnica u Hrvatskoj i predložila svoj model otplate duga.


– Naš je zaključak da se to sad ne potpisuje, nego da se ide na dodatna proračunska sredstva i smanji dug. Rokovi plaćanja nikad nisu bili kraći, neke su bolnice prije par godina bile i na tisuću dana. Rokovi su sad svedeni na 180 dana, pokušat ćemo ih držati u tim okvirima, a najave za iduću godinu su vrlo optimistične i očekujemo daljnje smanjenje rokova plaćanja, smatra šef UPUZ-a.


Dogodine će, kaže, zdravstveni proračun raspolagati s više od 5,5 milijardi eura, što je udvostručenje zdravstvenog budžeta u zadnjih 10 godina, s 24 milijarde kuna na 42 milijarde kuna. Ta bi se činjenica, očekuje Jurković, morala odraziti na daljnje smanjenje rokova plaćanja i financijsku stabilizaciju zdravstvenog sustava kroz veće bolničke limite.


Izmjene limita


– Očekujem da će se ići k daljnjem smanjenju rokova plaćanja, a onda i na izmjene cijene zdravstvene usluge, izmjene limita, i da će u konačnici ravnatelji dobiti alat da mogu poslovati u nekim poslovnim okvirima. Sad je prilika da s ovako optimističnim proračunom sustav postavimo na zdrave noge, veli Jurković.


Dok bolnicama stižu ovrhe, on kaže da za takvim potezima nema potrebe i da će se postići dogovor.


– Ne ulazim u poslovnu politiku, svaki dug iznad 60 dana je po našim zakonima podložan ovrsi, ali mislimo da za takvim potezima nema potrebe. Nadamo se dogovoru, ističe Jurković.


Velike nejednakosti među županijama


– Moramo napraviti smjernice za pojedine dijagnostičke postupke, zašto se, kad i kako upućuje iz primarne zdravstvene zaštite, napraviti dobru analizu koliko gdje imamo liječnika i uređaja, nabraja Jurković. Postojeća informatička rješenja nisu zadovoljavajuća. Sa 16.300 liječnika u sustavu velike nejednakosti među županijama, pa tako u Ličko-senjskoj 230 liječnika na 100.000 stanovnika, a u Zagrebu, gdje su liste čekanja najveće, čak 700 liječnika na isti broj stanovnika. Takvo se stanje može ujednačiti, smatra šef UPUZ-a, jedino pravilnim sustavom specijalizacija.