
Foto: ilustracija/HRT/Screenshot
Protonska terapija napredna je vrsta liječenja zračenjem koja za uništenje tumora koristi zrake protona visoke energije umjesto konvencionalnih X-zraka. Preciznim ciljanjem tumorskih stanica, ova terapija bitno manje oštećuje zdravo tkivo i organe, potencijalno smanjujući nuspojave i poboljšavajući ishode liječenja.
Napredna metoda primjenjuje se danas u 58 centara u svijetu, odnosno njih 29 u Europi, među njima i Češkoj i Poljskoj. Tek se rijetki pacijenti iz Hrvatske imaju priliku liječiti ovom terapijom, a mahom je riječ o djeci oboljeloj od malignih bolesti koju HZZO uputi na liječenje u inozemstvo.
Inozemne klinike
Hrvatski stručnjaci zainteresirani su za uvođenje protonske terapije u hrvatsku medicinu, a nedavni skup na tu temu ponovno je aktualizirao ovu mogućnost. Iako je riječ o skupoj investiciji, jer se cijena uređaja kreće oko 50 milijuna eura, europski fondovi i državni prioriteti morali bi je uzeti u obzir, smatra struka.
Da protonska terapija ima veliku ulogu u liječenju pacijenata dječje dobi, potvrđuju u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj, gdje kažu kako njihovi pacijenti Zavoda za hematologiju i onkologiju odlaze na protonsku terapiju u Prag ili talijanski Trento, gdje su najbliži centri, a u nekim slučajevima šalje ih se u Švicarsku. Da takav uređaj imaju u Hrvatskoj, koristili bi vlastite kapacitete na većem broju djece, ali to danas nije moguće.
Na zračenje u inozemne klinike danas idu pretežno djeca s tumorom mozga i kralježničke moždine. U Klaićevoj kažu kako bi u slučaju da se uređaj instalira u Hrvatskoj, za takvu terapiju bilo indicirano najmanje od 15 do 20 djece s malignim tumorom godišnje.
Ovakva radioterapija poželjna je za djecu, ali i za odrasle pacijente. Ona je puno preciznija i ubojitija za tumor, jer je protone moguće programirati tako da se točno zna gdje će isporučiti energiju, dok zračenje fotonima nije toliko precizno.
Klasično zračenje ulazi i izlazi kroz zdravo tkivo, jer da bi zračenjem došli do tumora, treba prijeći preko kože i tkiva, i istim putem izaći van. Kod protonske terapije toga nema, jer to zračenje efikasno uništava tumor, s minimalnim utjecajem na zdravo tkivo.
U Klaićevoj svjedoče kako mali pacijenti koji se liječe vani imaju manje nuspojava, akutne i kronične komplikacije su manje. U zemljama gdje je protonska terapija u široj primjeni, na primjer u Njemačkoj koja ima šest centara, indikacije za takvu radioterapiju sve su šire, a ona se pokazuje puno boljom opcijom kod tumora mozga i kralježnice u dječjoj dobi, kod tumora dojke, glave i vrata, prostate, pluća…
Bolnica u Blatu
Buduća nacionalna bolnica u Blatu mogla bi biti potencijalna lokacija za pozicioniranje centra za odrasle i dječje pacijente. Kako je riječ o golemom uređaju težem od 100 tona, nemoguće ga je smjestiti u neku od postojećih bolnica, već bi se morala graditi posebna infrastruktura.
Iako se cijena na prvu čini visoka, zagovaratelji protonske terapije uspoređuju je s cijenom dva tenka te smatraju da to nije velika investicija s obzirom na izvrsne ishode liječenja. Uz to, neke su države uređaj nabavile putem EU fondova, dok je u Španjolskoj, koja ima čak 10 takvih centara, za nabavu uređaja zaslužan vlasnik modne kompanije Zara koji ih je kupio i donirao državi.
Vrijednost uvođenja protonske terapije potvrđuje i dr. sc. Milko Jakšić, voditelj Laboratorija za interakcije ionskih snopova pri Institutu »Ruđer Bošković«.
– Za razliku od svih zračenja koja se danas koriste za terapiju protiv raka, protoni imaju drukčije međudjelovanje s čovječjim tijelom. Kod drugih ne možete predvidjeti sa 100-postotnom sigurnošću gdje će to zračenje završiti pa imate vjerojatnost oštećenja okolnog tkiva.
Proton se zaustavlja na točno poznatom dosegu u tijelu i na tom mjestu radi najveća oštećenja tako da se maksimalno čuva zdravo tkivo, a oštećuje tkivo tumora, tumači Jakšić.
Protoni su teške i velike čestice pa i uređaji moraju biti veliki. Na Ruđeru imaju akcelerator koji ubrzava protone do 10 megaelektrovolti (MeV), no kod protonske terapije to nije dovoljno jer brzina treba biti i do 300 MeV. Na IRB-u smatraju da bi uvođenje novog uređaja motiviralo stručnjake za ostanak u zemlji.
– Imamo odlične fizičare s PMF-a, ali problem je da nam mladi ljudi odlaze. Ako bi mladi fizičari imali mogućnost raditi na takvom vrhunskom uređaju, vjerojatno bi neki od njih ostali u Hrvatskoj, smatra Jakšić.
Iz Ministarstva zdravstva ne daju decidiran odgovor na pitanje hoće li se protonska terapija nabaviti za hrvatske pacijente.
– Kontinuirano pratimo napredak zdravstvene tehnologije u suradnji sa stručnim društvima te u skladu s europskim i svjetskim saznanjima koja pridonose poboljšanju terapijskih ili dijagnostičkih metoda, kao i unaprjeđenju kliničkih ishoda liječenja. Ministarstvo zdravstva podupire sve projekte koji se temelje na procjenama struke u cilju osiguravanja kvalitetne i učinkovite zdravstvene skrbi, poručuju.
U dvije godine 11 pacijenata liječeno protonskom terapijom izvan Hrvatske
Prema podacima HZZO-a, u 2023. godini na protonsko zračenje u inozemstvo na teret obveznog zdravstvenog osiguranja upućeno je šest pacijenata – četvero djece i dvije odrasle osobe. Godinu ranije na protonsko zračenje u inozemstvo otišlo je pet pacijenata – četvero djece i jedna odrasla osoba.
Prosječna cijena za liječenje djeteta takvom terapijom iznosila je 40.447,74 eura, sukladno Uredbama (EZ) za malodobne osobe, a za odrasle iznosi u prosjeku 70.046,45 eura, kažu u HZZO-u.
najnovije
najčitanije
Svijet
reakcija njemačke
Scholz o američkim carinama: ’SAD krenuo putem za gubitnike…’
Zadar
predizborno obećanje
Zubčić: ’U upravnim tijelima svih županijskih tvrtki i ustanova bit će predstavnik oporbe’
Svijet
prvi put ikad
Pada broj vjernika Protestantske i Katoličke Crkve u Njemačkoj
Zadar
Nova regulativa
Ministar Erlić: ’Izmjene zakona su veliki iskorak u rješavanju poteškoća s kojima se otočani susreću’
Zadar
17. obljetnica smrti
Nogometaši Zadra odali počast Hrvoju Ćustiću, Domagoj Muić podsjetio da su slične tragedije moguće i danas
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Kultura
Nakon četiri mandata