Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Nije “prvoaprilska šala”

Vlada će od 1. travnja sniziti cijenu plina, direktor HEP-a misli da mjere više nisu ni potrebne

Autor: Dražen Katalinić

22.03.2024. 08:23
Vlada će od 1. travnja sniziti cijenu plina, direktor HEP-a misli da mjere više nisu ni potrebne

Foto: Sergej Dreschler/NL



Potrošači u Hrvatskoj od 1. travnja mogu očekivati pad cijena plina, i to u sklopu novog Vladinog paketa mjera koji će na snazi biti do kraja rujna, rečeno je jučer na Plinarskom forumu u Zagrebu. Iako je subvencija sa sniženom stopom PDV-a od 5 posto na isporuku plina predviđena novim paketom mjera, direktor HEP Trgovine Marko Blažević kaže da ona jednostavno više nije potrebna jer su se cijene na tržištu stabilizirale.


Ovisan o geopolitici


– Za građane se od 1. travnja do 30. rujna može očekivati blagi pad cijena, govorimo možda o jedan, jedan i pol posto, ovisno od distribucijskog područja do distribucijskog područja, rekao je Blažević.


Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić smatra da bi cijene plina u novoj sezoni trebale biti najmanje jednake kao i u prošloj, a možda i niže. Razlog također vidi u stabilizaciji cijena na tržištu, ali i u izgradnji novih LNG terminala i novim dobavnim pravcima, istaknuvši da nema više velike ovisnosti o plinu iz Rusije.




Upitan kakve cijene plina ove godine možemo očekivati u maloprodaji, savjetnik Uprave PPD-a Zvonimir Šibalić kazao je da je situacija trenutno vrlo dobra, s obzirom na to da je tržište preplavljeno plinom, što je utjecalo na sniženje cijena.


Također je podsjetio da je pred nama ljeto kad će ostati iste cijene plina, za razliku od proteklih sezona kada su te cijene bile na rekordnim razinama. Kaže da smo u »dosta dobroj situaciji«, dodavši da je odluka HERA-e da se regulira cijena za kućanstva, te da će se zbog toga računati interne cijene, što je po njemu dosta dobar potez s obzirom na to da je to povoljno i za tržište i za krajnje kupce.


Po njemu, budućnost plinskog tržišta ovisit će isključivo o geopolitici te američkim i o europskim izborima, a to je, naglasio je, nešto što će određivati cijene plina od zime do sljedeće sezone.


Najavio je da će se i ove godine puniti plinsko skladište Okoli, dodavši, međutim, da sada ne očekuje dolazak pojedinih »tradera« koji su, kako je rekao, iskorištavali to skladište za svoje ekstra profite.


Uloga u tranziciji


Direktor E.ON-a Hrvatska Dean Gnjidić očekuje natječaj za javnu uslugu opskrbe plinom koji bi trebao izaći ovih dana. Raduje ga što 1. travnja ove godine izlazi zabrana podnošenja zahtjeva za izvanrednu reviziju tarifa za distributere plina, što im je, kaže, stvaralo dosta problema u poslovanju posljednje dvije godine.


Naveo je da je E.ON posljednje dvije godine suočen s velikim povećanjem troškova poslovanja koje nije mogao odraziti u cijenama distribucije, s obzirom na to da su te cijene regulirane.


Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić smatra da će plin igrati veliku ulogu u tranziciji jer je još uvijek jedno od najzelenijih fosilnih goriva, naglasivši pritom da ugljen prilikom sagorijevanja ima dvostruko veće emisije CO2 od plina.


– Trebali bismo fosilna goriva koja se još uvijek koriste, izuzev plina, što prije izbaciti, dok ne nađemo nekakva nova rješenja. Vjetar i sunce jako brzo uzimaju tržišni udio, no to su još uvijek jako mali udjeli da bi garantirali sigurnu opskrbu energijom, kaže Pudić.


Kao i prije nekoliko dana na skupu Poslovnog dnevnika o energetici, nekolicina ekoloških aktivista okupirala je pozornicu čitajući svoje proglase i konstantno fućkajući, pa je konferencija odgođena na više od sat vremena. Na kraju se u dvorani okupilo i dosta pripadnika policije.


Europska skladišta plina popunjena 88 posto


Podsjetimo, Europska unija produljila je ograničenje cijena plina u nuždi za još 12 mjeseci, kako bi služilo kao zaštita od mogućih energetskih cjenovnih šokova.


EU je prvi put dogovorio ograničenje cijene plina u prosincu 2022., nakon višemjesečnih paralizirajućih visokih cijena energije uzrokovanih smanjenjem isporuke plina iz Rusije u Europu nakon invazije na Ukrajinu.


Ograničenje cijena trebalo je isteći u veljači 2024., no sada će se primjenjivati do kraja siječnja 2025. Zanimljivo je da ograničenje cijene plina u EU-u nikada nije stupilo na snagu, a osmišljeno je da se primijeni ako europske cijene plina prijeđu 180 eura po megavatsatu.


Energetska sigurnost u Europi danas je bolja nego tijekom prošle zime – cijene energije daleko su niže, zemlje su osigurale nove izvore neruskog plina, a skladišta plina gotovo su puna (88 posto).