
Foto: Ilustracija
Cijene u poljoprivredi EU-a blago su smanjene u 2024. godini i kod proizvoda i kod inputa, a u Hrvatskoj su ulazni troškovi pali najviše, gotovo dvostruko snažniji od europskog prosjeka, pokazale su prve procjene Eurostata.
Pad cijene poljoprivrednih proizvoda uslijedio je nakon njihova oštrog rasta u 2021. i 2022. godini, te skromnog rasta u 2023. godini, navode u statističkom uredu EU-a.
Prve procjene pokazuju da je u u 2024. godini košarica poljoprivrednih proizvoda u 27 članica EU-a bila u prosjeku dva posto jeftinija nego u prošloj godini. U 2023. je blago poskupjela, za 0,4 posto, pokazuju tablice statističkog ureda.
Cijene dobara i usluga koji se koriste u poljoprivredi bile su prema prvim procjenama u prosjeku šest posto niže nego 2023. godine. Tijekom 2023. smanjene su za 4,7 posto u odnosu na godinu ranije.
Proizvodi najviše pojeftinili u Poljskoj, a inputi u Hrvatskoj
Najveći je pad prosječne cijene poljoprivrednih proizvoda u 2024. ostvaren u Poljskoj, od gotovo sedam posto. U stopu ju slijede Češka i Danska, s padom od gotovo 6,5 posto.
U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u 2024. u prosjeku bile više za 1,3 posto u odnosu na prošlu godinu. U 2023. godini bile su niže za sedam posto, pokazuju tablice statističkog ureda.
Što se tiče cijena dobara i usluga koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji, Hrvatska je u vrhu EU-a, s padom cijena od gotovo 12 posto u 2024. u odnosu na godinu ranije. U 2023. cijena im je bila niža za 16 posto.
Slijede Cipar i Irska, s padom u visini nešto iznad 10 posto.
Najviše poskupjelo maslinovo ulje i krumpir, žitarice jeftinije
U Eurostatu napominju da postoje značajne razlike u kretanju cijena među pojedinim kategorijama proizvodima.
Daleko je najviše u ovoj godini tako poskupjelo maslinovo ulje, za 30 posto u odnosu na godinu ranije.
Slijede krumpir, uključujući sjemenski, čija je cijena porasla za 12 posto, te voće koje je skuplje za sedam posto nego lani.
S druge strane, najviše su pojeftinile žitarice, za 15 posto, a slijede jaja, svinje i perad, s nižim cijenama za oko sedam posto.
Među dobrima i uslugama koje koriste poljoprivredni proizvođači najviše su pojeftinila gnojiva i poboljšivači tla, za 18 posto. Slijedi stočna hrana, koja je pojeftinila za 11 posto, te energenti i maziva, koji su jeftiniji za osam posto. Cijene sjemenja porasle su pak tri posto.
Mlijeko jeftinije u 16 zemalja
Među proizvodima obuhvaćenih izvješćem Eurostat je posebno izdvojio mlijeko, kojem je cijena smanjena u 16 zemalja EU u odnosu na 2023. godinu , uključujući Hrvatsku, pokazuju prve procjene.
Daleko najviše je pojeftinilo mlijeko u Finskoj, za 12 posto, a slijedi Portugal, gdje je pojeftinilo za 10 posto. Blizu je i Španjolska, s jeftinijim mlijekom za osam posto.
U Hrvatskoj je mlijeko u odnosu na 2023. pojeftinilo za gotovo četiri posto, pokazuju tablice Eurostata.
S druge strane, mlijeko je najviše poskupjelo u Irskoj, za 15 posto. Slijede Litva i Latvija, s višim cijenama za 11 odnosno 10 posto, navodi se u izvješću.
Na razini 27-članog EU-a mlijeko je u prosjeku poskupjelo za jedan posto, pokazuju prve procjene.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Pamtimo samo sretne dane
Prošlo je 17 godina otkako nas je napustio Hrvoje Ćustić
Crna Kronika
dobio kaznenu prijavu
Vatrenim oružjem ubio psa
Ostali sportovi
2. Futsal liga
Zadranka i Zaton višestruki dobitnici nepotpunog kola
Svijet
strašne posljedice
Broj mrtvih potresa u Mjanmaru prešao tri tisuće
Ostali sportovi
BK Posedarje
Pet medalja na prvim cestovnim ispitima sezone
Županija
reportaža
MISTO MOJE (16) Premda u Smilčiću “niko nikog ne dira”, ipak nema tko obnoviti razrušene kuće
Županija
PRIVLAKA
Bogoslov Ante Nimac primljen među kandidate za svete redove Zadarske nadbiskupije
Zadar
PRIVREMENO
Ryanair ukida gotovo 300 letova iz Zadra
Zadar
stariji meta manipulacija
Zašto je bolje ugovoriti doživotno nego dosmrtno uzdržavanje? Pravnica otkriva zamke i prednosti
Zadar
otvorio se šaht