Četvrtak, 3. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

FAKTORI USPJEHA

NOVI PROIZVOD Odličan projekt »Welcome taste & buy« kao most između tradicije i gostiju

Autor: Nikolina Lucić

27.12.2024. 08:07
NOVI PROIZVOD Odličan projekt »Welcome taste & buy« kao most između tradicije i gostiju

Foto: LUKA JELIČIĆ



Moderni trendovi u turizmu diktiraju sve bliži kontakt posjetitelja s njegovom destinacijom, kako kroz običaje i povijest, tako i hranu i svakodnevicu njegovih domaćina. Sve su popularnije zato turističke rute i »dnevna iskustva« s poljoprivrednicima, vinarima i stočarima koji tako proizvode svojih ruku, osim što ih turistima daju na kušanje i prodaju, približavaju kroz realno iskustvo njihova nastanka. A upravo su gastronomske delicije jedne od najpoznatijih u našoj regiji.


Od pršuta, vina, sira i maslinova ulja, do raznih džemova, ribljih prerađevina i prirodnih kozmetičkih proizvoda rađenih od prirodnih sastojaka s ljekovitim i samoniklim biljem. Sve će to biti objedinjeno u novoj brošuri Turističke zajednice Zadarske županije »Welcome taste & buy« koja će imati zadaću promovirati filozofiju »od polja do stola« i predstaviti proizvođače i turističke djelatnike koji svoje proizvode turistima nude upravo na svom kućnom pragu – u sklopu kušaonica, konoba i OPG-a. Njih 20 tako će imati priliku bolje se predstaviti potencijalnim klijentima i u prvi plan staviti upravo proizvode svog truda. Samo neki od njih su Krešimir Budiša koji stoji iza imanja »Sokol – Feel Good Estate« iz Gračaca, Doris Ćusa, mlada nasljednica OPG-a »Lolina vatrenica« iz Šopota koju su naši čitatelji imali prilike upoznati na Danima agroturizama Ravnih kotara, Marko Kolega iz kaljskog ribarskog obrta »Moćun« i Ana Matulić iz nadaleko poznatog pašmanskog OPG-a Matulić.


Seoske priče


Održivi turizam uvelike ovisi o novim turističkim proizvodima, no samo onima koji su autentični, zanimljivi i dokaz autohtonosti nekog područja. Poljoprivreda je jedan od sektora u kojem je te vrijednosti najlakše i sačuvati, bilo da se radi o tradicionalnoj ili modernoj interpretaciji lokalne gastronomske baštine nekog područja, očuvanju autohtonih sorti ulja, vina i stoke te uspješnom spajanju modernih potreba turista i starinskog štiha koji još uvijek postoji u našim selima.




– Već devet godina gradimo svoju uspješnu priču u Gračacu, a našu smo obiteljsku strast prema turizmu i agronomiji odlučili početi upravo u Lici. Naše je imanje danas reprezentativno, biser Like, dokaz da lička sela žive i da u njima itekako žive radišni ljudi koji su spremni pratiti nas na našem putu, započeo je Krešimir Budiša, koji stoji iza imanja »Sokol – Feel Good Estate« iz Gračaca, poručivši kako proizvode svoje prirodne sokove, a imaju i vlastitu destileriju za rakije i likere.


Doris Ćusa, mlada nasljednica OPG-a »Lolina vatrenica« iz Šopota sa svojom farmom magaraca, maslinikom i voćnjakom, koji su počelo mnogih njihovih proizvoda, nastavlja dugogodišnju obiteljsku ugostiteljsku tradiciju. Ćuse sve rade sami, dugi niz godina prodaju magareće mlijeko, revitalizirali su prisnac, zaboravljen u ratnim razaranjima, a sve to u suradnji sa susjedima i prijateljima, gostima nude samo prirodno i domaće. Jedan od simbola otoka Pašmana svakako je i obitelj Matulić, poznata po proizvodnji delikatesa i prirodne kozmetike s više od desetljeća tradicije iza sebe. Predstavnik ribara, Kaljanin Marko Kolega, iz ribarskog obrta »Moćun« poznat je po svoje četiri linije proizvoda i jedinstvenoj ponudi slane i marinirane ribe koju plasira diljem Hrvatske u mnoge ugostiteljske objekte.


Lakša promocija


Etiketa »Welcome taste & buy« brojnim će proizvođačima pomoći u jednom od najzahtjevnijih dijelova poslovanja – prezentaciji i marketingu, koji zbog opsega njihovih svakodnevnih zadaća, obveza u poljima i oko životinja, najčešće padaju u drugi plan.


– Nagovoriti nekoga da umjesto u Zadar dođe u Liku ili Ravne kotare nije nimalo lak posao. Zadovoljni smo domaćim gostima i oni nas prepoznaju, dok se stranim gostima trudimo pristupiti na drugačiji način, što prvenstveno želimo postići sudjelovanjem u ovom projektu, rezimirao je Budiša, dok je Ćusa, koja ugostiteljsku tradiciju nastavlja nakon što su njezini roditelji sredinom 80-ih otvorili seosku konobu, svjesna kako je ovaj projekt važan zbog vidljivosti.


– Vidljivost je naš najveći problem. Ne možemo istovremeno biti u polju, staji i za računalom. Turistima nudimo iskustvo »day in the life«, kao i naše magareće mlijeko, lepezu likera, domaće ulje, kao i tradicijske delicije predvođene benkovačkim prisnacem, koje je upravo moja obitelj revitalizirala nakon rata. Pogurali smo ga kroz turističku zajednicu, vratili ga u ravnokotarske kuhinje i proslavili »Zelengradskim prisnacem«, rekla je Ćusa. Proizvodi OPG-a Matulić, odavno prepoznati na tržištu, obitelji će, kako je istaknula Matulić, pomoći da se kroz razne projekte približe novim tržištima.


– Cilj ovog projekta je da poboljšamo kvalitetu svojih proizvoda i usluga i vlastitim se radom probijemo još više na ljestvici. Mi poljoprivrednici skloni smo individualizmu, a ovaj će nas projekt potaknut ne samo na prijateljsko nadmetanje, već i učenje i razmjenu ideja, stava je Matulić, dok je Kolega zaključio kako je PR za ribare, poljoprivrednike i stočare često najteži dio posla.


– Na nama je da lovimo, uzgajamo i proizvodimo. Od ovog projekta zato očekujem da naša znanje i vještine uspješno predstavi i tako nam olakša možda i najzahtjevniji dio rada u turizmu, dodao je.