Foto: SŠ Biograd
Srednja škola Biograd na Moru prijavila se na natječaj Ministarstva turizma i sporta te uspješno osigurala sredstva za svoj novi projekt »Štorija o cukru«.
Ovaj projekt, koji je zajednička inicijativa Srednje škole Biograd na Moru i Prirodoslovno-grafičke škole Zadar, usredotočen je na razvoj turističkih proizvoda koji nudi autentično iskustvo lokalne zajednice, a posebno se naglašava pristupačnost osobama s invaliditetom i očuvanje okoliša.
Važnost uključenosti učenika
– Naš projekt će pružiti edukativno i praktično iskustvo, koje će predstaviti šećer kroz jedan pozitivan aspekt. Naša škola će izrađivati tradicionalne slastice, dok će Prirodoslovno-grafička škola Zadar biti odgovorna za prezentaciju projekta i izradu reklamnih materijala.
Uvijek sam otvoren za provođenje novih projekata i aktivnosti te podupirem izvannastavni rad profesora. No, uključenost učenika predstavlja ključni aspekt ovog projekta te će im on zasigurno pružiti zanimljivo i korisno iskustvo, poručio je Ivica Kero, ravnatelj Srednje škole Biograd na Moru.
S ciljem razvijanja inovativnih rješenja za izazove hrvatskog turizma te podizanja svijesti o mogućnostima razvoja karijere u ovom području, pripremljeno je mnoštvo aktivnosti za učenike uključenih škola i građane Biograda na Moru.
Mentor projekta, profesor Marin Banović, naglasio je samu važnost uključivanja učenika i predstavljanja tradicionalnih dalmatinskih proizvoda.
– Ovaj projekt ima za cilj stvaranje tradicionalnih dalmatinskih slastica iz naše regije, s posebnim naglaskom na Biograd. Naime, prijavili smo se na natječaj Ministarstva turizma i sporta te dobili potrebna sredstva, a od kojih smo jedan dio iskoristili za opremanje kabineta kuharstva te nabavu potrebnih sredstava za izradu samih slastica.
Naš zadatak je stvoriti darovni paket koji će sadržavati tradicionalne slastice poput biogradskog vodenjaka, ušećerenih badema, marmelade od smokve te raznih keksića, cukarina i slastica od naranče.
Kako bi predstavili našu regiju i grad, taj darovni paket planiramo podijeliti s našim poslovnim partnerima, prijateljima, turistima i građanima, ispričao je Banović, dodavši da je stavljen posebni naglasak na očuvanje okoliša i pristupačnost proizvoda.
Zero waste princip
– Naši proizvodi bit će dostupni na Brailleovom pismu i slijedit će Zero waste princip, što znači da ćemo iskoristiti sve materijale, kako bi se izbjeglo stvaranje otpada. Također, korištene naranče bit će iz ekološkog uzgoja, a koristit ćemo i kartonske ambalaže.
Učenici će sudjelovati u izradi slastica i pakiranju te u edukaciji o izradi slastica na bazi šećera, a provest će se i edukacija o odlaganju, recikliranju i iskorištavanju otpada, kazao je Banović, dodajući da njihovi proizvodi predstavljaju gastro-vremeplov u škartocu.
Provedba ovog projekta vrijednog 10.618 eura (80.000 kuna), započela je u siječnju ove godine te će trajati do svibnja 2023. godine, a pridruženi partneri projekta su Turistička zajednica grada Biograda na Moru i OPG Sandre Babac, »Šinjorina smokva«.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
vrijedna priznanja
Marija Dejanović i Nicolas Bajlo dobitnici nagrada na Danima hrvatskog turizma
Županija
olujni vjetar
U prekidu brojne trajektne i katamaranske linije
Hrvatska
premijer
Plenković o uhidbenim nalozima ICC-a: ‘Ne mogu se izjednačavati demokratska vlast i teroristi’
Zadar
PRIGODNO OBILJEŽAVANJE
OBNOVLJEN SPOMENIK Puntamika slavi obnovu i revitalizaciju sv. Stošije
Hrvatska
telefonska sjednica
Vlada odbija navode iz Prijedloga za pokretanje pitanja povjerenja premijeru
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Zadar
USUSRET DESETOJ OBLJETNICI POSLOVANJA
Od lokalne priče do regionalnog lidera: Kako je Berekin postao simbol uspjeha
Zadar
SVEČANOST
[FOTO] Dodijeljene nagrade zasluženim dobitnicima javnih priznanja Grada Zadra
Crna Kronika
NESREĆE
U prometnim nesrećama u Zadru i Benkovcu ozlijeđeni pješaci, završili u bolnici
Zadar
PREDSJEDNIK RH