Foto: Đurđa Baljak
Prošle godine tijekom Badnjaka započeo je lovostaj na malu plavu ribu, a završio je 15. veljače. S obzirom na činjenicu da su ribarnice neko vrijeme nisu imale u ponudi plavu ribu, odlučili smo posjetiti središnju gradsku ribarnicu i saznati iz prve ruke kakva je situacija po tom pitanju.
– Srdela je konačno stigla prije tri dana! Međutim, očekivali smo kako će biti nešto veća, ali dobro što je tu je. U petak je bila nešto veća navala kupaca, a u subotu i ponedjeljak nešto manja. Prije završetka lovostaja ljudi su često tražili malu plavu ribu što zbog pristupačne cijene, što zbog toga što predstavlja zdravu namirnicu, kazala je prodavačica ribe Sandra Miočić, a na njezine riječi se nadovezao kolega Tihomir Brala koji se složio kako su srdele manje nego što je to uobičajeno.
– Situacija je nešto lošija jer se plava riba nije uspjela oporaviti s obzirom na to da je došla do točke kada je oporavak spor i težak. Naime, plava riba nema što jesti zato što feral uništava sav plankton. Kupci su cijelo vrijeme lovostaja tražili plavu ribu, a ponajviše srdelu. Međutim, podjednako kupuju i bijelu ribu, možda čak i više, ističe Brala.
Riblje vrste u prelovu
Podsjetimo, lovostaj predstavlja zabranu ulova ribe prema propisanom razdoblju s ciljem očuvanja ribljeg fonda. Zabrana se u prvom redu odnosi na razdoblje kada se ribe mrijeste, a kada je ujedno i pojačana njihova potreba za hranjenjem. Specifičnost plave ribe ogleda se u karakterističnim srebrnastim prugama na leđima i bočnim stranama što joj daje plavičasti odsjaj.
Glavni predstavnici ove skupine riba su inćun, srdela, girica, iglica, a u odnosu na bijelu ribu sadrže veći udio masti. Mala plava riba predstavlja najvažniju granu ribarstva u Hrvatskoj, a nerijetko se osim konzumacije, koristi i prilikom uzgoja tune.
Inače, u Jadranskom moru su, prema podacima, od ekonomski značajnijih pridnenih vrsta u prelovu i dalje trlja blatarica, kozica, škamp i list, a posebno ugrožen je oslić, čija je razina ribolovne smrtnosti sad već i do tri puta veća no što bi trebala biti. U prelovu su već godinama i dvije ekonomski ključne vrste male plave ribe, srdela i inćun.
U dijelu Jabučke kotline već godinama se, pak, štite ribarski resursi. Jabučka kotlina nazvana je prema vulkanskoj hridi smještenoj u središnjem dijelu Jadrana te obuhvaća oko 10 posto Jadrana.
Zemlje regije usvojile su višegodišnje planove upravljanja za održivo iskorištavanje pridnenih i malih pelagičnih stokova u Jadranskom moru kako bi osigurale održivost ribolovnih aktivnosti usmjerenih na te resurse.
Zaštita Jabučne kotline
– Mjera zaštite do sada se pokazala vrlo uspješnom i pridonijela je oporavku populacije oslića i škampa uz niz drugih morskih organizama, na zadovoljstvo ribara, znanstvenika, nevladinih organizacija i Uprave za ribarstvo, rekao je Mosor Prvan, predstavnik organizacije za zaštitu prirode WWF-a pri Općoj komisiji za ribarstvo Mediterana (GFCM).
U sve tri zone u Jabučkoj kotlini trajno je zabranjen ulov pelagičnih vrsta, srdele i inćuna.
Taj tip ribolova prije nije bio pod regulacijom zato što je ovo područje najvažnije za rast i mrijest pridnenih vrsta. Međutim, s obzirom na generalno stanje sitne plave ribe u Jadranu koje i dalje pokazuje prelov, krenulo se sa smanjivanjem ribolovnog napora i te vrste.
Nadalje, u zonama B i C konkretno je definirana mogućnost ribolova, koji alati se mogu koristiti, kada i u kojem trajanju se može ribariti te s kojim naporom. U zoni C je također reguliran rekreacijski ribolov.
U zonama B i C u Jabučkoj kotlini, u kojima je dozvoljen ribolov, ipak postoji lovostaj u periodu od 1. rujna do 31. listopada i to za sve alate, i gospodarske i sportsko-rekreacijske. Dozvoljeni tipovi ribolova u gospodarskom ribolovu su mreže stajaćice, koće, pridneni parangali i vrše.
najnovije
najčitanije
Kultura
ORAŠAR
Najpopularniji božićni balet svih vremena oduševio Zadar
Kultura
The Paris Review
Veliki uspjeh hrvatskih književnika
Hrvatska
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
Fuchs: Vrata škola će se zaključavati, povećavamo sigurnost u školama
Svijet
do 29. siječnja 2025.
Sud BiH odgodio suđenje Dodiku zbog zdravstvenog stanja
Kultura
DOBRA STARA VREMENA
Retro kutak unio nostalgiju u Znanstvenu knjižnicu
Zadar
potpuni oprost
[FOTO] Tisuće vjernika na otvaranju Jubilejske godine u Zadru
Hrvatska
nepotpuni podaci
PRVI REZULTATI Predsjednik Milanović ima dovoljno za drugi mandat
Zadarski prsten
Najbolja samoodrživa kuća za odmor
Autentična otočka oaza obitelji Rančić raj za turiste
Županija
POSJETILI SMO VINJERAC
MISTO MOJE (8) Vinjerac je slikovito mjesto koje živi dva života – jedan ljeti, a drugi zimi…
Županija
neslužbeni rezultati