Subota, 27. lipnja 2026

Weather icon

Vrijeme danas

29 C°

ozbiljni problemi

SDP upozorava: 'Stanje u zadarskom zdravstvu postaje sve više zabrinjavajuće'

Autor: Portal ZL

27.06.2026. 10:55
SDP upozorava: 'Stanje u zadarskom zdravstvu postaje sve više zabrinjavajuće'

Foto: Luka Jeličić



SDP Zadarske županije upozorava na sve ozbiljnije probleme u zdravstvenom sustavu Zadarske županije, pri čemu ističu pogoršanje dostupnosti hitne medicinske pomoći, kadrovske probleme u Općoj bolnici Zadar, kašnjenje stavljanja u funkciju hospicija te, kako tvrde, prisutnost političkog utjecaja i nepotizma u upravljanju zdravstvenim ustanovama.




U priopćenju koje prenosimo u cijelosti pozivaju na ozbiljno preispitivanje načina upravljanja zdravstvenim sustavom, uz poruku da sadašnji sustav opstaje prvenstveno zahvaljujući predanosti zdravstvenih djelatnika.


– Stanje u zadarskom zdravstvu postaje sve više zabrinjavajuće. U posljednjem izvješću Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije potvrđene su naše tvrdnje o sve gorem stanju u toj ustanovi. Opada udio pacijenata zdravstveno zbrinutih unutar zlatnog sata na područjima Benkovca, Biograda, Gračaca, Paga, Posedarja, Kali i Starigrada. Znamo koliko je važno zbrinuti pacijenta unutar zlatnog sata radi uspješnosti ishoda liječenja i stoga su ovi podaci zaista zabrinjavajući.


Za to vrijeme unutar same ustanove vode se klanovske borbe putem anonimnih mailova sa strašnim optužbama. Očito je dijelu zaposlenih u Zavodu za hitnu medicinu važnije zadržati pozicije moći nego stvarno unaprijediti sustav, kao da nisu tamo radi pacijenata. Sve je to posljedica političke trgovine u kojoj se određenim političkim akterima dopušta da rade što žele i kako žele, a ne onako kako struka nalaže.




Hospicij je dovršen već više od godinu dana, ali još uvijek čeka uporabnu dozvolu nakon uklanjanja tehničkih nepravilnosti. Iako smo već u nekoliko navrata pitali gdje je točno zapelo, jasan odgovor ni od Županije ni od ravnatelja Doma zdravlja nismo dobili.


Odgovor nemamo ni na pitanje zašto su ambulante u zgradi Poliklinike prazne, iako je kredit za njihovo uređenje već utrošen. Na to pitanje nema odgovora ni od ravnatelja Kolege ni od pročelnice Šimić.
S druge strane, u Općoj bolnici Zadar muku muče s popunjavanjem zdravstvenog kadra, osobito medicinskih sestara i tehničara. Problem vide u svemu osim u glavnoj sestri bolnice, koju mnogi smatraju razlogom najvećeg broja odlazaka medicinskih sestara i tehničara. Svi su toga već svjesni, ali nitko ništa ne poduzima. Odgovornost u javnim poslovima u našoj je županiji očito nepostojeća.




Dok su u prošlosti najbolji liječnici odlazili u druge bolnice i uspješno skraćivali liste čekanja, u zadarskoj bolnici danas ćete biti sretni ako na prvi pregled kod kardiologa dođete na red u travnju 2027. godine. Istodobno je javna tajna da se u pojedinim odjelima liste čekanja vrlo jednostavno mogu preskočiti ako iste liječnike posjetite u njihovim privatnim ordinacijama. Nažalost, time su mnogi naši sugrađani postali građani drugog reda jer si ne mogu priuštiti privatnu zdravstvenu skrb.


Sve je to rezultat političkog i nepotističkog pristupa upravljanju zdravstvenim ustanovama u našoj županiji. Nakon 30 godina različitih pogodovanja pri zapošljavanju posljedice osjećaju svi građani. Zdravstvene ustanove opstaju zahvaljujući pojedincima koji daju svoj maksimum, trud i stručnost, dok vodstva tih ustanova održavaju sustav pogodovanja i nepotizma.


Upravo zato treba posebno zahvaliti svim zdravstvenim radnicama i radnicima koji neumorno održavaju sustav živim i na usluzi građanima. No vrijeme je da ozbiljno preispitamo način upravljanja zdravstvenim ustanovama, poručuju iz SDP-a Zadarske županije.