Foto: Luka Jeličić
Projekt Inclusive Play koji promovira stvaranje inkluzivnih zajednica te doprinosi poboljšanju politika i usluga koje doprinose socijalnoj inkluziji osoba s poteškoćama u razvoju i invaliditetom od samih početaka radova na udaru je kritika.
Naime, s obzirom da je u sklopu projekta predviđena izgradnja senzoričkog parka koji se smjestio na području parka Vruljica od početka je tema rezigniranih sugrađana koji smatraju kako je spomenuta izgradnja još jedan od udara na posljednje zelene oaze unutar gradskog asfalta.
Usprkos kritikama svakim danom je sve razvidnije da se radovi bliže svom kraju, a djeca dobivaju lijep, moderni park u prirodnom okruženju prilagođen svima, kako zdravoj djeci, tako i onoj s poteškoćama u razvoju i s invaliditetom.
Instalacijom opreme u Vruljici osigurana je inkluzija na način da se osobe s teškoćama ne izdvajaju, već da zajedno sa svojim vršnjacima nesmetano sudjeluju u igri u sigurnom i poticajnom okruženju.
– Radovi na senzoričkom parku su u svojoj završnoj fazi. Posljednjih nekoliko dana izvodilo se postavljanje gumene podloge u sigurnosnim zonama postavljenih igrala i dovršetak glavne komunikacijske staze kroz igralište. U prethodnim mjesecima izvedena je stabilizacija tla i svi radovi nužni za dovršetak projekta.
Najvažniji segment, a ujedno i jedan od najtežih, bio je uskladiti pravovremenu dobavu opreme (igrala) i njihovu instalaciju s dinamikom izvedbe radova uz zaista nepovoljne vremenske uvjete, istaknula je v.d. pročelnice gradskog Upravnog odjela za EU fondove Stefani Mikulec Perković.
Izvođača usporila kiša
Prema svemu sudeći park bi vrlo brzo trebao biti otvoren i dostupan korisnicima za koje je namijenjen. Na gradilištu se intenzivno radi te se koristi ovaj period iznimno pogodnih vremenskih prilika kako bi se nadoknadilo probijanje rokova, s obzirom da je svojedobno bilo najavljivano kako će radovi biti gotovi do konca 2022. godine.
– Uglavnom su preostali završni radovi te oni čišćenja gradilišta. Sada već možemo reći da nas još dani dijele od toga. Ono što nam preostaje nakon završetka radova je sadnja biljaka u predviđenim cvjetnim zonama te dosijavanje trave. Za to ćemo morati pričekati još neko vrijeme, no to neće utjecati na otvorenje parka.
U skladu s tim, planiramo otvorenje parka kroz razdoblje od otprilike dva tjedna, osim ako ne bude nekih nepredvidivih situacija. Točan datum objavit ćemo vrlo skoro, poručila je Mikulec Perković.
Iako su radovi trebali biti gotovi do kraja 2022. godine, izvođač radova čini se ipak neće trpjeti određene sankcije zbog probijanja rokova.
– U pogledu ovog pitanja treba istaknuti da se radovi izvode na otvorenom i da su pojedini segmenti osjetljivi na vremenske uvjete, posebno gumene podloge i dio komunikacijskih staza koje se izvode u dekorativnom betonu. U ugovornim odredbama je, u skladu s praksom, upravo iz navedenog razloga predviđena mogućnost opravdanog produljenja roka izvođenja radova u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta.
S obzirom da nam u dobrom dijelu prošle godine, a i tijekom siječnja ove godine, vrijeme nije išlo na ruku te je bilo zaista mnogo kišnih dana, nema temelja za primjenu bilo kakvih sankcija s obzirom da je produljenje roka dovršetka radova opravdano i prihvatljivo.
Najvažnije je da smo i dalje u razdoblju provedbe projekta Inclusive Play u sklopu kojeg se predmetni senzorički park i izvodi, kazala je Mikulec Perković.
Inkluzivno igralište u u ŠC-u Višnjik
Višeosjetilni park u Vruljici predstavlja novi koncept igrališta na površini od približno četiri tisuće metara četvornih u kojemu djeca i mladi u zaokruženoj sredini postižu iskustveno, cjelovito i socijalno učenje. Ovako koncipiran prostor svojim elementima i sadržajem omogućava učenje kroz osjetila, a obuhvatio je igralište za najmlađu djecu koje se spaja sa središnjim dijelom parka u kojem će biti smještena igrala za djecu s teškoćama u razvoju te sprave za stariju djecu.
Ukupna vrijednost radova nešto je veća od 364.988 eura (2,8 milijuna kuna), a postavljene opreme 182.494 eura (1,8 milijuna kuna). Ukupno je postavljeno 19 različitih igrala te su sve sprave inkluzivne u različitom stupnju motoričke, mentalne ili senzoričke inkluzije.
Skoro sva igrala namijenjena su za istovremenu igru više djece, od primjerice ljuljačke za dvoje djece, preko vrtuljka za šestoro, pa sve do najveće sprave za 32 djece istovremeno. Osim spomenutog parka Vruljica inkluzija je također dodatno zakoračila i u »dnevni boravak« naših sugrađana, ŠC Višnjik.
– Upravo je u središte igre i sporta Inclusive Play na Višnjiku, koji već obiluje igralima za djecu, opremio malo inkluzivno igralište s istim tipom sprava, ali u manjem broju, koje su postavljene na Vruljici. Na ovaj način Zadar dobiva dva mjesta za zajedničku inkluzivnu igru na otvorenim javnim prostorima, istaknula je v.d. pročelnice.
Na spominjanje postavljanja sloja dekorativnog betona u Vruljici, još jednom su se javili revoltirani građani, pripisujući to ponovnoj betonizaciji grada i uništavanju zelenila. No, činjenica jest da sam pojam inkluzije podrazumijeva kako će igrala postavljena na ovoj lokaciji doprinijeti socijalnoj inkluziji osoba s poteškoćama u razvoju, a ona zahtijevaju i osiguran adekvatni pristup igralima postavljenima u sklopu ovog projekta, odnosno betonizaciju pristupnih puteva.
– Prioritet tijekom cjelokupne izvedbe radova bio je prvenstveno sačuvati sva stabla koja se nalaze unutar našeg obuhvata u parku Vruljica te što manje zadirati u zelenilo. Upravo zbog navedenog, u dijelu provedbe projekta pristupili smo manjim izmjenama unutar projekta kojima su pojedine površine skraćene, spuštene u razinu tla ili pak preusmjerene u pogledu komunikacijskih veza.
Ovime smo u odnosu na prvotno projektirano rješenje i uklonili dio komunikacijske staze, pa je i time smanjena količina dekorativnog betona. Naime, unutar senzoričkog parka potrebno je jednostavnim komunikacijskim putevima povezati i omogućiti pristup svim spravama.
No, ono glavno, potrebno je omogućiti pristup prilagođenim svim skupinama korisnika parka, što u kontekstu inkluzivnog igrališta znači i posebice invalidskim kolicima, dječjim kolicima ili pak drugim svakodnevnim pomagalima, pojasnila je Mikulec Perković te nastavila.
Važnost čvrste podloge
– Za navedeno je nužno osigurati čvrstu podlogu, promišljajući pritom i o njezinoj dugotrajnosti i budućem održavanju. Izvedena rješenja u dekorativnom betonu zaista su minimalna, ali nužna za najranjivije skupine naše lokalne zajednice.
Komunikacijske staze unutar parka planirane su na već postojećim putevima i utabanim zemljanim stazama nastalim dugogodišnjim prolascima posjetitelja parka Vruljica. Središnji »krug« koji se često spominje, sadrži uzdignuti mirisni vrt, polukružnu senzoričku stazu, komunikacijsku ploču, ostala manja igrala, uzdignuti pješčanik za djecu u invalidskim kolicima i dr.
No, osim toga služi i kao sigurnosni element unutar kojeg su zatvorene zatečene instalacije, a koje smo na ovaj način nastojali dodatno »udaljiti« od djece.
Ostala rješenja koja su izvedena u betonu poput valjaka za sjedenje prilikom boravka u parku ili pak valovite podloge za razvoj motorike su reverzibilna rješenja, govori v.d. pročelnice dodajući kako to p ojednostavljeno znači da ih je vrlo jednostavno moguće ukloniti te površinu vratiti u prvotno stanje, ili pak valjke za sjedenje premjestiti na drugu lokaciju.
– Važno je naglasiti da su se prilikom izvedbe ovog projekta sačuvala baš sva zatečena stabla, uključivo i grmovi. Radi učestalog plavljenja Vruljice prilikom kiša, uz preporuku Nasada, površina je uzdignuta 20-tak centimetara te je nasuto dodatna količina zemlje na šire područje kako bi se minimizirala mogućnost poplavljivanja igrališta prilikom kišnih razdoblja.
U narednom periodu, kada budu povoljni vremenski uvjeti i dovoljno visoka temperatura tla, zasadit će se mirisno i ukrasno bilje te dosijati trava s obzirom na nove nasipe zemlje na kojima patkice već neko vrijeme posebno uživaju. Što više vremena bude prolazilo, senzorički park će biti ljepši.
Kada se planirane travnate površine ponovno zazelene i novo bilje procvjeta, zasjat će u svom punom sjaju. Na svima je nama zajedno, građanima i gradskoj upravi, odgovornost da ovaj park zajedno čuvamo kako bi naši najmlađi godinama uz radost i osmjeh živjeli riječ inkluzija i odrastali na sigurnim, uključivim, pristupačnim i zelenim javnim prostorima našeg grada, zaključila je pročelnica gradskog UO za EU fondove.
Grad Zadar, u ulozi vodećeg partnera, sudjeluje u provedbi projekta pod nazivom »Inclusive Play«, koji je sufinanciran u okviru Interreg IPA Programa prekogranične suradnje Hrvatska–Bosna i Hercegovina-Crna Gora za razdoblje 2014. – 2020. ukupne vrijednosti 948.203 eura, od čega budžet Grada Zadra iznosi 394.563 eura. Projekt se sufinancira sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije uz stopu sufinanciranja 85 posto.
najnovije
najčitanije
Županija
PREDAVANJE
Silvija Šiljeg održala predavanje na temu kvalitete života u Zadru
Zadar
ADVENT POČINJE
U nedjelju otvaranje ovogodišnjeg Adventa u Zadru, evo što vas čeka
Hrvatska
vremenske neprilike
HAK: Snijeg otežava promet prema Dalmaciji i Rijeci
Nogomet
STARI ZNANCI
Hrvatska saznala suparnika za četvrtfinale Lige nacija
Zadar
GOVOR
Gradonačelnik Dukić: ‘Zadar je baš zato toliko čudesan. Hvala vam svima na povjerenju…’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja