Foto: Mislav Klanac/ARHIVA ZL
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić komentirao je u petak najavljeni prosvjed na splitskoj Rivi u organizaciji Torcide poručivši da svatko ima pravo prosvjedovati, ali prosvjed mora biti miran, dostojanstven i s jasnim porukama.
Borili smo se i za to da u demokratskoj državi svatko ima pravo prosvjedovati, pa tako i Torcida. I svi oni koji će u subotu biti na tom prosvjedu imaju na to pravo, imaju pravo iskazati svoje mišljenje o situaciji o kojoj se u ovom trenutku raspravlja i koja je razlog prosvjeda, rekao je Anušić.
Ne smijemo se ponašati kao u Srbiji
“I prosvjed i sve ono što će se događati treba i mora biti miran, mora biti dostojanstven s jasnim porukama, i tu ne vidim nikakav problem”, kazao je Anušić novinarima na marginama KOMferencije „Komunikacija na prvoj crti – sigurnost u doba krize“.
Na pitanje je li pročitao sadržaj pisma i poruke Torcide i iščitava li tu da prozivaju i Vladu, odgovorio je kako je pročitao “nešto”, ali bi ipak sačekao da Torcida kaže i definira što je točno problem. Vidjet ćemo, rekao je, razgovore koji će ići nakon toga, nakon što se vidi što će sutra biti na prosvjedu.
U vezi sudjelovanja nekih bivših branitelja u incidentu koji se dogodio na Blatinama, kada je srpska nacionalna manjina organizirala kulturni događaj, poručio je kako nije bitno jesu li to branitelji, mladi ljudi, navijači nogometnog kluba ili nešto treće.
“Mi se ne možemo i ne smijemo ponašati onako kako se ponašaju u Srbiji, ne može se događati da se kulturno umjetničkom društvu osporava ili da im se brani da ima svoje događaje.
Hrvatska je demokratska država, članica EU i NATO-a, članica je Zapada gdje i pripada. Devedesete godine smo se otrgnuli upravo od tih politika zabrane. Nemojmo se vraćati na to”.
Može se razgovarati o mnogim drugim stvarima i razumijem što se želi s ovim poručiti, ali ne smijemo upasti u zamku onoga što rade Aleksandar Vučić ili srpske stranke u Srbiji i na kakav način se ponašaju prema hrvatskoj manjini i prema svojim političkim oponentima, naglasio je Anušić.
Što se tiče činjenice da je jedan od privedenih izgrednika čelnik mjesnog ogranka HDZ-a u Splitu, Anušić je rekao da je to na policiji i pravosuđu, a ljude ne treba dijelit po tome je li netko član HDZ-a , HSP-a ili SDP-a.
“Jednostavno, čovjek je to učinio ne zato što je u HDZ-u, nego zato što je mislio da treba tada u tom trenutku učiniti”, kazao je.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
ozbiljni problemi
SDP upozorava: ‘Stanje u zadarskom zdravstvu postaje sve više zabrinjavajuće’
Crna Kronika
teške krađe
PROVALE U ZADRU I SUKOŠANU Lopovi ukrali novac i zlatni nakit
Hrvatska
analiza
Hrvatska pala na ljestvici konkurentnosti: ‘Poslovno okruženje ne prati gospodarski rast’
Nogomet
Susret velikog značaja
Ivan Perišić kratak i jasan uoči večerašnjeg ogleda s Ganom:’ Glad je još tu. Znamo što nam treba’
Zadar & Županija
kvaliteta života
Općini Pašman odobreno više od 27 tisuća eura za uređenje dječjih igrališta
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Zadar
nepravomoćna presuda
Osuđen na 2 godine i 8 mjeseci zbog pokušaja ubojstva automehaničara u Briševu
Svijet
upravno partnerstvo!?