Foto: Vedran Karuza/NL
Državni inspektorat (DIRH) obavio je do 19. siječnja ukupno 1.145 nadzora, pri čemu je u 25,2 posto njih, izuzevši nadzore u kojima se činjenice još uvijek utvrđuju (njih 163), utvrđeno neopravdano povećanje cijena nakon 31. prosinca 2022., izvijestili su u petak iz DIRH.
Kako su u petak izvijestili iz DIRH-a, tržišna inspekcija obavila je 659 inspekcijska nadzora, od čega 282 inspekcijska nadzora nad pružateljima usluge, 280 u trgovini na malo te 97 u trgovini na malo pekarskim proizvodima.
Ponegdje veliki rast cijena
U nadzorima tržišne inspekcije utvrđeno je u 87 slučajeva nepoštene poslovne prakse neopravdanog povećanja cijena, od čega u 53 slučaja u uslužnim djelatnostima, 19 u djelatnosti trgovine na malo pekarskim proizvodima te 15 u ostaloj trgovini na malo, navodi se u priopćenju.
U djelatnosti trgovine na malo prosječno je utvrđeno neopravdano povećanje cijena od 17 posto za kontrolirane proizvode nakon 31. prosinca 2022., primjerice za pileće i pureće meso, suhomesnate proizvode, vodu, sok, jaja, konditorske i mliječne proizvodi, hranu za životinje, konzervirano povrće.
Isto tako, u trgovini na malo pekarskim proizvodima DIRH bilježi i dalje povećanje cijena kako kruha tako i ostalih pekarskih proizvoda i to prosječno do 15 posto, a iznimno u pojedinim nadzorima utvrđeno je povećanje cijena pojedinih pekarskih proizvoda od 20 do 30 posto.
Turistički inspektori, pak, obavili su 486 inspekcijska nadzora od čega su u 161 inspekcijskom nadzoru (33,1 posto) utvrdili neopravdano povećanje cijena ugostiteljskih usluga.
Kako se navodi u priopćenju, u 72,6 posto okončanih inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno neopravdano povećanje cijena, poslovni subjekti su tijekom inspekcijskog nadzora, odnosno neposredno do okončanja nadzora vratili maloprodajne cijene na visinu maloprodajnih cijena na dan 31. prosinca 2022. godine.
U tijeku izricanje kazni
Iz Državnog inspektorata navode kako je zbog prekršaja nepoštene poslovne prakse iz Zakona o zaštiti potrošača, u tijeku izricanje novčanih kazni prema svim poslovnim subjektima koji su neopravdano povećali cijene nakon 31. prosinca 2022. odnosno od 1. siječnja 2023. pa do dana inspekcijskog nadzora.
– U okončanim inspekcijskim nadzorima, prekršajnim nalozima prema poslovnim subjektima izrečene su 234 novčane kazne u iznosu od 399.489,09 eura (3 milijuna kuna), naveli su iz Inspektorata.
Također su poručili kako će inspekcije i dalje će, svaka u dijelu svoje nadležnosti, nastaviti koordinirano i kontinuirano obavljati inspekcijske nadzore u cilju zaštite potrošača.
U priopćenju su podsjetili kako tržišna i turistička inspekcija Državnog inspektorata od 5. siječnja, kada je Vlada donijela zaključak o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, provode pojačane inspekcijske nadzore koji imaju za cilj utvrditi je li došlo do porasta cijena roba i usluga neposredno prije uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Inspekcijski nadzori, kako su naveli, obavljaju se temeljem zakona o Državnom inspektoratu, uvođenju eura kao službene valute i zaštiti potrošača te spomenutog zaključka Vlade.
najnovije
najčitanije
Nogomet
NJEMAČKI KLUB
Bayer u problemima s ozljedama, Alonso: Možda i ja zaigram
Nogomet
azijska liga prvaka
Pobjeda Al Nassra, dva gola Ronalda, Brozović nastupio
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Uoči odlaska iz Bijele kuće, Biden posljednji put pomilovao purice
Hrvatska
razgovor
Plenković razgovarao s Trumpom o bilateralnim odnosima i Ukrajini
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’, radi se o provedbi Dublinskog režima
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima
Kamere i kazne s ciljem zaštite prirode u Vrsima
Zadar
sastanak s načelnicima
Ministar Erlić otkrio: Zadar dobiva olimpijski bazen, Pag novu školu, Molat sveučilišni centar
Županija
lijepa priča
Dr. Knežević Nizozemsku zamijenila Kukljicom. U trajektu obnavlja snagu za posao otočne liječnice
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Zadarski prsten
viceprvak svijeta