
Foto: Reuters
Kao što smo već pisali, u slučaju objave carinskog rata cijelom svijetu, s novim predsjednikom SAD-a se nikad ne zna. Čvrsta i nepokolebljiva proklamacija o carinama saveznicima i neprijateljima „koji desetljećima iskorištavaju SAD“ ujutro, popodne se može pretvoriti u odlučno možda.
Tako je i odluka od ridikuloznih 145 posto carina na robu iz Kine, nakon što tamošnje vlasti nisu ostale impresionirane i odvalile protumjeru od 125 posto na uvoz američkih proizvoda, dobila prvu iznimku, a bit će toga još.
Sve su analize sugerirale da će ovim carinama prema Kini posebno biti pogođeni tehnološki divovi, posebice Apple koji svoj glavni proizvod nikad nije ni proizvodio u SAD-u, niti to ima namjeru čak i u drastično promijenjenim globalnim trgovinskim odnosima. Rekli bismo, SAD je iz niza razloga zadnja država gdje bi Apple proizvodioiPhone.
S prijetnjom da proizvodi i usluge tehnoloških divova poskupe drastično za američke građane, činjenicom da je SAD i dalje ovisan o uvozu čipova s Dalekog istoka i s očitim pritiskom od strane Applea i drugih tehnoloških divova koji vuku milijarde u SAD na osnovu proizvodnje u dalekoistočnim zemljama, Donald Trump je popustio.
I to jako. Naime, američka Uprava za carine i zaštitu granica objavila je dugu listu proizvoda proizvedenih u Kini za koje ne vrijedi odluka o 145 posto carinske stope.
Iz niza šifri robe kriju se mobiteli, monitori, modemi, flat ekrani, snimači, ruteri, flash memorije, diode, tranzistori, posebno važni poluvodički proizvodi, odnosno čipovi i ostale elektronske „potrepštine“ i dijelovi koji se uglavnom ne proizvode u SAD-u. Ili se ne proizvode u količinama da zadovolje potrebe domaćeg tržišta.
Nigdje ne piše da ove iznimke vrijede samo za elektronsku robu koje američke tvrtke proizvode u Kini, pa će onda očito i mobiteli kineskih tvrtki poput Xiaomija biti pošteđeni visokih carina. No, to ne znači da su skroz privilegirani. Trumpova administracija je ranije odrezala carinu od 20 posto za svu kinesku robu i ta će stopa biti i dalje primjenjivana i za elektroničke proizvode.
Treba napomenuti da ovo nije uska niša, koja obuhvaća manji dio uvoza SAD-a iz Kine. Upravo suprotno, analitičari procjenjuju da se iza 20 šifri roba koja pokrivaju veliku paletu elektronskih proizvoda zapravo krije gotovo četvrtina izvoza iz Kine u SAD.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Juniorska veslačka regata
Tri člana Jadrana na provjeri u Münchenu
Rukomet
do 11 godina
Dvije pobjede Zadra 2013
Vaterpolo
prvenstvo hrvatske
Zadar 1952 završio šesti
Ostali sportovi
FUTSAL
Dasiaddu peto mjesto u debiju
Gastro
prava senzacija
Kineske palačinke od mladog luka eksplozija su okusa
Županija
POBJEDNIČKOM STAZOM
Filip Kulonja iz Dobropoljane zablistao! Zlatni sprinter s Down sindromom pomiče granice
Zadar
PROBLEMI ZBOG KIŠE
‘UVIK ISTO KAD JE KIŠA!’ Iz šahta u Vruljici voda šiklja kao vodoskok, razlog – jake oborine!
Zadar & Županija
Istraživanje
Anketa za lokalne izbore otkriva: Erlić i Bilaver prvi, evo tko ih prati, a tko je na začelju!
Crna Kronika
GORILO TIJEKOM NOĆI
POŽAR U ZADRU! Izgorjeli automobili, oštećena i fasada na kući, evo što je očevid pokazao
Zadar
TRN U OKU ZADAR