
Foto: ZELJKO MRSIC/PIXSELL
U grupama na društvenim mrežama koje okupljaju Zadrane u virtualnom prostoru dijele se objave uznemirenih građana koji pronalaze infektivni otpad na javnim površinama. Jedna Zadranka postavila je fotografiju koja prikazuje nekoliko narkomanskih igala te metadonske bočice odbačene u prirodi, izrazivši bojazan za sugrađane koji će se tijekom toplih proljetnih dana naći na spornoj lokaciji u potrazi za šparogama.
Sličnom se objavom oglasila i druga korisnica koja se požalila kako je drugi put u tjedan dana odbačenu narkomansku iglu uočila na Bulevaru na frekventnoj lokaciji, u ulici kojom redovito prolaze pješaci i djeca. Kasnije je, ipak, istaknula i sretan epilog situacije – komunalno redarstvo pobrinulo se za sporni otpad.
Ubod prijaviti
Neprimjereno ostavljanje infektivnog otpada na ulicama, plažama i parkovima grada, nažalost, nije novost. Prije gotovo deset godina, 2016. godine, Zadarski list izvještavao je o slučajevima slučajnog uboda na narkomansku iglu, kada je petoro osoba u svega nekoliko mjeseci, od kojih je najmlađa bila stara tek tri godine, obrađeno u Zavodu za javno zdravstvo u Zadru radi sprječavanja potencijalnih zdravstvenih rizika nakon uboda na odbačene igle.
Njima je tada, prema standardnoj proceduri, izvađena krv zbog potrebnih testiranja na hepatitis tipa B i C te HIV, nakon čega su, prema potrebi, primili cjepivo te su bili naručeni na ponovnu kontrolu.
Tom je prilikom Zavod za javno zdravstvo izdao preporuku da se svaki takav ubod prijavi liječniku kako bi se pravovremeno dobilo preventivno cijepivo, dok je neposredno nakon uboda preporučljivo oprati ranu sapunom i toplom vodom te ju dezinficirati.
Nazvati »Porat« i »Nadu«
Ipak, kako je ovakve situacije uvijek bolje spriječiti, nego liječiti, valja rizik od uboda minimizirati. S obzirom na to da uklanjanje infektivnog otpada nije sigurno obavljati »na svoju ruku«, građani koji primijete opasan otpad, mogu se javiti udrugama koje tradicionalno prakticiraju čišćenje okoliša od narkomanskih igala i šprica – Udruzi apstinenata za pomoć pri resocijalizaciji »Porat« te Udruzi za suzbijanje zlouporabe droga i pomoć obitelji ovisnika »Nada«.
– Mi igle uklanjamo i to radimo volonterski, jednostavno zato što to želimo. Želimo zaštiti građane, šetače, djecu… Građani često zovu pa onda mi odemo na teren riješiti to.
Imamo posebne hvataljke kojima uklanjamo igle, pokupimo ih u kantice i odnesemo u Zavod na spaljivanje, izjavila je predsjednica udruge »Nada« Ivanka Matulić te apelirala na građane da primijećeni infektivni otpad nikako ne diraju rukama, već da pozovu volontere koji će se za njega adekvatno pobrinuti.
– Bilo bi najbolje ne dirati igle rukama. Obično ta šprica nije zarazna, ali nikada se ne zna je li ona upotrebljena prije pet minuta ili stoji neko duže vrijeme. Postoji mogućnost od zaraze HIV-om, hepatitisom.
Neka nas građani nazovu, a mi ćemo, čim budemo slobodni, doći na lokaciju i pokupiti. Neka nas slobodno nazovu i neka se ne ustručavaju. Najbolje je svaku opasnost spriječiti, zaključuje Matulić.
najnovije
najčitanije
Zadar
fokus na lokalne izbore
Šime Erlić sutra podnosi ostavku na mjesto ministra
Hrvatska
zagreb
Davor Štern kandidat nezavisnih lista za predsjednika Gradske skupštine
Svijet
preokret
Trump iznenada pauzirao carine svim zemljama osim Kini
Crna Kronika
akcija uskok-a
Sudac iz Slavonskog Broda pod istragom zbog krivotvorenja odluke o pritvoru
KK Zadar
Premijer liga, 28. kolo
Zadrani s pola gasa do uvjerljive pobjede nad Kvarnerom
Zadar
OPĆINSKI SUD
Jadranka Nižić Peroš smijenjena s dužnosti! Evo tko je zasjeo na njezino mjesto
Zadar
demantiraju rogića
Udruga mladih Arbanasi 1726: ’Nismo politički usmjereni niti povezani s SDP-om’
Županija
vrijedna investicija
Uredit će se obala i šetnica u Donjem Karinu
Županija
nezavisna lista
Luka Oštrić ide u utrku za novigradskog načelnika s ciljem buđenja zajednice
Zadar
"PRIZEMLJENJE" IZ RYANAIRA