
Foto: Luka Jeličić
Nakon što je 32-oje zaposlenih u tvrtki Eko Biograd plus, koja se bavi poljoprivrednom proizvodnjom u poljima u zaobalju Sv. Filipa i Jakova još 5. ožujka od uprave te tvrtke dobilo obavijest da prestaju s radom zbog toga što se njihova tvrtka, koja djeluje u sustavu Fortenova grupe, prodaje, danas je njihov sindikalist uz podršku čelnika Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji (PPDIV) na konferenciji za medije govorio o zabrinutosti tih radnika.
Posadili povrće
– Malo smo iznenađeni nekorektnim ponašanjem čelnika tvrtke, znali smo da se ona prodaje, ali ne na ovaj način. Imamo osjećaj da nas hoće prevariti naša firma, ali i ona koja nas je kupila, Tamiva iz Beograda, o kojoj ne znamo ništa.
Zabranu rada smo dobili u trenutku dok se na njivama koje obrađujemo nalazi povrće koje smo posadili, 40, 50 tona kupusa koji treba ubrati, a što se sada ne može, kaže nam Damir Rajšić, sindikalni povjerenik u Eko Biograd plusu, dok Jure Eterović, tehnolog proizvodnje u ovoj tvrtki kaže kako se ne boji za svoju budućnost, ali se boji za sigurnost radnika i života ljudi.
– Uspijevali smo podizati količinu i prinose, kao i snižavati troškove proizvodnje, optimizirati proizvodnju te je ova situacija iznenađenje da nakon pozitivnih pomaka dolazi do gašenja 100-godišnje proizvodnje u ovom kraju.
Raspolažemo sa 160 hektara poljoprivredne površine, od čega je 50 hektara u vlasništvu tvrtke, a ostatak je u vlasništvu države koji je bio u dugogodišnjoj koncesiji. Godišnje smo proizvodili više od 2.500 tona robe, oko 1.500 tona kupusa, oko 500-1.000 tona lubenice.
Bili smo najveći proizvođač kupusa, lubenice i poriluka u Hrvatskoj, sve po certifikatu Global Gap, sve iznimne kvalitete. Prosječna plaća radnika je bila 870 eura, napominje Eterović dodajući kako je tužno da se na ovakav način traže ne samo prava radnika, već i ljudska prava.
Stečena prava
Dopredsjednik sindikata PPDIV-a Ivica Blažević je, pak, rekao kad se kupuje firma da se kupuje se i kolektivni ugovor i stečena prava radnika koja u biti obvezuju budućeg vlasnika najmanje godinu dana.
– Ako novi vlasnik filipjanske tvrtke ne ispoštuje stečena prava radnika, sindikat će u njihovo ime ići sudskim putem. Ne isključujemo mogućnost industrijskih akcija, no te akcije će obuhvatiti radnike svih ovih šest tvrtki, a što je naša poruka Fortenovi, ističe Blažević.
U spomenutoj e-pošti iz Fortenova grupe poslanoj sindikatu PPDIV-a, uz ostalo, stoji kako Eko Biograd plus godinama posluje neprofitabilno te kumulirani gubitci u zadnjih pet godina prelaze iznos od četiri milijuna eura.
Stoga je ova kompanija prodana novom vlasniku, a radnici su obaviješteni da nema potrebe dolaziti na posao jer nema proizvodnje. O svemu ostalom će novi vlasnik dati informacije, dodaju iz FG-a.
najnovije
najčitanije
Županija
HAJDEMO DO VRANE
Deveto izdanje međunarodnog planinarskog pohoda ujedinilo planinare iz cijele Hrvatske
Zadar
U organizaciji ministarstva
Na Višnjiku sutra završno događanje Programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“
Plodovi zemlje i mora
Vikend u Lici
Prvi topli travanjski dani izmamili berače šparoga, ali i brojne blavore
Županija
u Crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije
Na Pašmanu održana predstava posvećena pok. fra Joakima Gregovu-Jaki
Plodovi zemlje i mora
Sportski ribolov
Ribolovci ogorčeni novim pravilnikom: Već dva zubaca vode u prekršaj
Zadar
đir poluotokom
[FOTO] Zadrani, ali i prvi turisti uživali u subotnjoj šetnji
Zadar & Županija
Hodočasnički put
[FOTO] Prvi hodočasnici novootvorene rute Camino Zadar ušetali u Nin
Crna Kronika
UHIĆEN JE
‘MRTAV PIJAN’ U Zadru vozio pod utjecajem alkohola od preko 2 promila
Hrvatska
masovna pojava
Neobični organizmi “okupirali” Jadran, javio se i Institut, evo o čemu se radi
Zadar
TRADICIONALNA PROSLAVA