
Foto: Osobna arhiva
Suvremeni ribolov je praktično nezamisliv bez elektroničke podrške, kako one na plovilima u obliku sondera i GPS-a, tako i one internetske ispunjene brojnim aplikacijama čija je glavna zadaća pomoć u pronalaženju ribe.
A najveći broj takvih ribolovno prognostičkih aplikacija se zasniva na solunarnim tablicama koje su nastale davno. Te se tablice temelje na utjecaju Sunca i Mjeseca na gibanje mora i naravno, na riblje ponašanje uvjetovano tim globalnim gibanjima.
Puno faktora
Premda je bilo i ranijih pokušaja povezivanja tih faktora u jednu smislenu i povezanu cjelinu, prvim ozbiljnijim pristupom se smatra istraživanje Johna Aldena Knighta koji je dvadesetih godina prošlog stoljeća počeo istraživati zašto se pastrve na njegovom omiljenom lovištu, unatoč manje-više jednakim atmosferskim uvjetima, hrane različitim intenzitetom, odnosno zašto se u neko doba dana intenzivno hrane, dok u drugo doba hranu ignoriraju.
Prateći uputstva jednog iskusnog čuvara koji je tvrdio da se najbolji ulovi mogu ostvariti kada je mjesec pun ili potpuno prazan, Knight je na toj vodi počeo ostvarivati dobre ulove. No kada je to pravilo pokušao primijeniti i na ostale vode, a pogotovo na more, ustanovio je da je u igri puno više faktora.
Počeo je pratiti i ostale čimbenike poput vjetra, sezone, intenziteta plime i oseke, temperature, atmosferskog pritiska i u principu ostao poprilično zbunjen. Povezanost je postojala, ali je trebalo stvoriti nekakav ključ kojim bi se svi ti detalji mogli smisleno povezati u slijed kojim gospodari zakonitost, a ne slučaj.
Arbuni, cipli ili pastrve?
Eksperimente je nastavio u akvarijskim uvjetima i tamo ustanovio da se crvi povlače i zatvaraju svoje otvore u trenutku kada nastupa oseka, dok neke školjke počinju fosforescirati kada sunce zađe, bez obzira na to što se nalaze u podrumskom prostoru, daleko od mora i sunca.
Uspoređujući svoje opažanjima stečene rezultate s iskustvom ribara sa svih strana svijeta, Knight je formirao svoje prve ribolovno-prognostičke tablice koje su u principu bile čak prilično točne. Prema tim tablicama je aktivnost hranjenja riba najizraženija u vrijeme kada Sunce i Mjesec imaju najveću privlačnu moć, zbog čega je taj period Knight i nazvao solunarnim.
Do danas se malo toga promijenilo, osim što su sve te tablice sada dostupne i na Internetu. No kako je rečeno, razlike od vode do vode, ili od mora do mora, da i ne spominjemo riblje vrste, su jako velike, a sve te aplikacijske tablice zapravo krajnje uopćene i nedorečene zbog čega ih treba uzeti s velikom rezervom.
Stoga kada se sljedeći puta odlučite poslužiti nekom takvom tablicom razmislite na koju se ribu odnosi naznaka ‘danas riba izvrsno grize’, na arbuna, cipla ili pastrvu.
najnovije
najčitanije
Svijet
potvrdio ministar
Iran najavljuje protuudar u slučaju izraelskog napada na Jemen
Crna Kronika
NESREĆA NA A3
Uhićeni vozači automobila i autobusa. Policija demantirala priču o naletu na srnu
Nogomet
Bundesliga
Bayernu 34. naslov prvaka Njemačka
KK Zadar
Premijer liga, 32. kolo
Žuti dobili novu porciju na Višnjiku, Mihailović i Wahl povukli do pete pobjede u dalmatinskim derbijima
Nogomet
1. hnl
Rijeka pobjedom protiv Gorice opet došla na vrh ljestvice
Zadar
na redditu
ZADRANKA U DILEMI: ‘Što više vremena provodim tu, to mi se čini kako je grad većinom pust’
Zadar
INSPIRATIVNA PRIČA
Utrka Wings for Life je Perki promijenila život: ‘Kad sam s njima, ja zaboravim na svoje godine’
Zadar
ĐIR PO GRADU
FOTO Ulice Poluotoka bile su krcate šetačima, pogledajte koga smo sreli na zadarskoj špici
Zadar
CVJETA BIZNIS
U godinu dana čak 51 obrt za čišćenje više: “Ako samo jednom ne očistite kako treba, drugi put ni nećete!”
Zadar
humanitarno-trkački spektakl