Utorak, 11. veljače 2025

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

BORBA PROTIV RAKA

Dr. Vesna Telesmanić Dobrić o napretku zadarske Onkologije: 'Puno je koraka već odrađeno'

Autor: Željana Gardijan

04.02.2025. 13:29
Dr. Vesna Telesmanić Dobrić o napretku zadarske Onkologije: 'Puno je koraka već odrađeno'

Foto: ARHIVA ZL



Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv raka, 4. veljače, ukazuje na globalnost problema i istodobno na važnost borbe protiv ove opake bolesti u kojoj ključnu ulogu imaju ponajprije liječnici i medicinske sestre na Odjelu za onkologiju gdje se uz znanje, profesionalnost, predanost i individualizirani pristup liječe oboljeli od karcinoma.


Kako se iz godine u godinu mijenja statistika, broj oboljelih i broj izliječenih, unaprjeđuje se oprema i dijagnostika, a i dalje veliku ulogu imaju preventivni programi, jer je rano otkrivanje pretpostavka pozitivnog ishoda liječenja, Svjetski dan je prigoda za razgovor o ovoj bitnoj temi s Vesnom Telesmanić Dobrić, dr. med. spec. radiologije i onkologije, voditeljicom Odjela za onkologiju i nuklearnu medicinu u Općoj bolnici Zadar.


Rast broja oboljelih


Od dr. Telesmanić Dobrić doznajemo kako se u Dnevnoj bolnici Odjela za onkologiju dnevno liječi oko 60-ak bolesnika, kojima se apliciraju razne vrste onkološke terapije (kemoterapija, imunoterapija, hormonska terapija, ciljani lijekovi i suportivna terapija).




– Osim aplikacija sistemske terapije u onkološkoj ambulanti dnevno se obavi 60-ak pregleda. Aplikacija onkološke terapije započinje u 7.15 sati, pacijenti su naručeni ovisno o dužini trajanja aplikacije pojedinih lijekova. Gledajući broj bolesnika, zadnjih godina, nažalost, bilježimo kontinuirani porast. Najviše imamo pacijenata s karcinomom dojke, probavnim karcinomom i karcinomom prostate, što odgovara statistici najčešćih sijela tumora. Prema podatcima Hravtskog zavoda za javno zdravstvo, u 2022. godini zabilježeno je 26.105 novih dijagnoza raka (C00-C97 prema MKB-10 klasifikaciji bolesti, bez ne-melanomskog raka kože (C44*). Broj novopostavljenih dijagnoza vratio se na pretpandemijske vrijednosti, nakon smanjenja incidencije uzrokovanog okolnostima COVID-19 pandemije, navodi dr. Telesmanić Dobrić i ističe kako je zabrinjavajuća činjenica što je gotovo dvije petine (37 %) svih novih slučajeva raka dijagnosticirano osobama mlađim od 65 godina.


– Uspješnost liječenja i izlječenja je veća ukoliko je bolest otkrivena u ranom stadiju te i ovim putem potičem na preventivne preglede. Odazovite se na pozive preventivnih pregleda, povećajte mogućnost izlječenja, ističe dr. Telesmanić Dobroć te dodaje kako se liječenje bolesnika Odjela onkologije provodi prema hrvatskim smjernicama koje su usklađene s europskim (ESMO) i američkim (NCCN) smjernicama za liječenje raka, uzevši pri tome u obzir listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdrvastveno osiguranje.


Imunoterapija i kadar


– Na listi lijekova imamo zaista veliki broj lijekova (terapija nekih tumora je na razini liječenja u razvijenijim europskim zemljama), ali liječenje nekim lijekovima (imunoterapijom) još uvijek zahtijeva preporuku klinike. To u stvarnosti znači da svaki bolesnik kojem je indicirano liječenje imunoterapijom treba pregled spec. onkologije i radioterapije ili internističke onkologije na klinici, za početak liječenja. Nakon pregleda na klinici, onkolog u nekliničkoj bolnici (OB Zadar) šalje potrebnu dokumentaciju Povjerenstvu za lijekove, koji odobrava liječenje. Navedena procedura, propisana od strane Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, zahtijeva određeno vrijeme. Liječnici Odjela onkologije OB Zadar s osobnim angažmanom nastoje ubrzati taj proces, te što ranije započeti liječenje. Imunoterapija se bolesnicima do 2021. godine aplicirala samo u klinikama, kada su nekliničke bolnice (uključujući i OB Zadar) zajedničkim naporom uspjele promijeniti smjernicu i omogućiti liječenje imunoterapijom što bliže svom domu, naglašava dr. Telesmanić Dobrić te se osvrće na ekipiranost zadarske Onkologije.


– Na Odjelu onkologije trenutno radi šest specijalista onkologije i radioterapije, jedan specijalist interne medicine, subspecijalist internističke onkologije, jedan specijalizant onkologije i radioterapije, 15 medicinskih sestara i četiri inženjera med.radiologije. Od prosinca 2024. godine osnovan je Odjel za fiziku, neophodan za provođenje radioterapije, s 4 mag.phys., kaže voditeljica Odjela te dodaje kako je krajem svibnja prošle godine u Opću bolnicu Zadar stigao i dugoočekivani linearni akcelerator kao pretpostavka zaokruženog liječenja karcinoma u Zadru.


Proces zračenja


– Osim samog linearnog akceleratora, za rad je potrebna još brojna oprema (CT simulator, dozimetrija, fiksacijska oprema i dr.) o kojoj smo do sada u nekoliko navrata izvještavali javnost. Od dostavljanja aparata do sada na svim razinama (od djelatnika Odjela, ravnatelja do Ministarstva) uloženi su maksimalni napori da osiguramo najbolje uvjete za liječenje naših bolesnika. Proces zračenja provodi se u nekoliko koraka. Najprije se učini CT simulacija, nakon toga spec. radioterapije i onkologije označi volumen koji se planira zračiti (uz maksimalnu poštedu okolnih organa), odredi ukupnu dozu zračenja i trajanje, potom fizičari izrađuju plan zračenja. Po izradi plana zračenja, liječnik kontrolira plan, verificira ga i daje zeleno svijetlo za početak zračenja. Samo zračenje provode inženjeri med. radiologije, uz redovite kontrole nadležnog spec. onkologije i radioterapije. Puno je koraka do samog početka zračenja, koji zahtijevaju dobru koordinaciju osoblja i educiranost, naglašava dr. Telesmanić Dobrić te dodaje kako zadarski Odjel onkologije ima jako dobro suradnju s kolegama diljem Hrvatske.


– Na dnevnoj razini komuniciramo, kako bismo omogućili pacijentima optimalno liječenje i izbjegli nepotrebne odlaske bolesnika u druge centre. Dogovorena je suradnja videovezom s Klinikom za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split. Zahvaljujući donaciji Europe Donne kupljen je uređaj koji će nam to omogućiti, a odnedavno opremu imaju i kolege u Splitu, kaže dr. Telesmanić Dobrić i osvrće se i na jako dobru suradnju s Ligom protiv raka Zadar, čiji su članovi prvi došli na ideju za nabavku linearnog akceleratora i napravili prvi korak.


Liga protiv raka Zadar, naime, brojnim akcijama pomaže u kupnji uređaja potrebnih za dijagnostiku i liječenje onkoloških bolesnika, te zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo i Europom Donnom organizira predavanja o prevenciji i liječenju karcinoma.


Svjetski standard


– Linearni akcelerator je nabavljen od strane Ministarstva zdravstva te će Liga protiv raka priklupljeni novac za aparat za zračenje, kao što je već izvijestio dr. Branko Dukić, predsjednik Lige, uložiti u izradu prostora (bunkera) za drugi aparat. Početkom zračenja potrebno je uskladiti dosadašnje poslove u Dnevnoj bolnici, rad multidisciplinarnih timova s radioterapijom. Svjesni smo i spremni za nove izazove. Puno je koraka do sada odrađeno (umjeravanja, edukacije, ispitivanja), još samo dva i počinjemo s radioterapijom kao jedina neklinička bolnica u Hrvatskoj. O točnom datumu javnost će biti na vrijeme obaviještena, ističe dr. Telesmanić Dobrić i zaključuje kako će svi napori koje poduzimaju već desetak godina usmjereni na to da liječenje prema svjetskim standardima bude dostupno i u Zadru.