Subota, 11. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

štednja nakon blagdana

Tijekom siječnja oporavite svoj budžet i pokušajte trošiti samo na nužno

Autor: Lucija Sučić

11.01.2025. 08:34
Tijekom siječnja oporavite svoj budžet i pokušajte trošiti samo na nužno

Foto: Angela Maksimović/NL



Kada početkom siječnja pogledamo stanje na računu, nakon trošenja na darove i brojne druge prosinačke užitke, često se pronalazimo u vlastitom preispitivanju navika trošenja. Tada je ovaj minimalistički izazov idealan za isprobavanje jer pomaže ne samo financijski, već i u stvaranju svjesnijeg odnosa prema novcu, ali i stvaranja boljih navika trošenja.


Ideja je jednostavna: tijekom siječnja trošite isključivo na ono što je nužno. Evo kako započeti i maksimalno iskoristiti ovaj izazov.


Što znači “trošiti samo na nužno”?


Trošenje samo na nužno podrazumijeva fokusiranje na izdatke za osnovne životne potrebe i izbjegavanje impulzivnih ili nepotrebnih kupovina.




To uključuje primjerice namirnice potrebne za zdrave obroke, redovne financijske izdatke poput najamnine, režija i slično, zatim goriva/javni prijevoza te stvari za osobnu higijenu i zdravlje.


Izbjegavajte ono što nije nužno, kao što je naručivanje hrane ili kupovina skupljih “luksuznih” proizvoda. Stoga, sve od nove odjeće, kozmetike, pa do kave za van spada u kategoriju “nepotrebno”.


Prednosti izazova


Jedna od prednosti, možda i najveća je financijska ušteda. Nakon blagdanskog razdoblja, kada često trošimo više nego što smo planirali, ovo je idealna prilika da smanjimo izdatke i stabiliziramo budžet.


Ovaj izazov također otkriva koliko često trošimo na stvari koje nam zapravo nisu potrebne, pa je i dobra prilika za redefiniranje navika.


Kao treći benefit nameće se jednostavnost, jer manje trošenja znači manje stvari, manje stresa i više fokusa na ono što je zaista važno.


U konačnici, kupovina isključivo nužnih stvari smanjuje nepotrebnu potrošnju i doprinosi ekološki osvještenijem životu.


Kako započeti?


Kao prvo, postavite jasna pravila. Napravite popis svega što smatrate nužnim troškovima i pritom bBudite realni, ali i strogi prema sebi. Postavite granice za potencijalne “sive zone” poput izlazaka ili kupovine sitnica.


Napravite budžet tako da isplanirate točno koliko ćete trošiti na osnovne kategorije poput hrane, režija i prijevoza. Ovo će vam pomoći da izbjegnete nepotrebne izdatke.


Bilježite svaku potrošnju. Ovo ne samo da će vas držati odgovornima, već će vam dati jasan pregled vaših financija na kraju mjeseca.


Ako je shopping nešto što vas inače zabavlja, potražite alternativnu aktivnost koja ne zahtijeva trošenje novca. To može biti šetnja u prirodi, čitanje ili provođenje vremena s obitelji.