Utorak, 7. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

30. IZBOR ZADARSKOG LISTA

ANKETA Biramo najbolje sportašice, sportaše i sportske kolektive. Tko je najbolji u 2024.?

Autor: Sportska redakcija Zadarskog lista

03.01.2025. 12:00
ANKETA Biramo najbolje sportašice, sportaše i sportske kolektive. Tko je najbolji u 2024.?

Foto: Luka Jeličić

Trideset godina Zadarski list organizira izbor najboljih sportaša i sportskih kolektiva u Zadarskoj županiji u pojedinoj kalendarskoj godini. Sportska redakcija Zadarskog lista uobičajeno će kontaktirati ovih dana sve medije koji djeluju u Zadru, bilo da je riječ o onima kojima je sjedište u Zadarskoj županiji ili onima koji su organizirani kao dopisništva matičnih kuća, čija su sjedišta u drugim gradovima.


Sve njih pozivamo na uključivanje u našu akciju u kojoj će u šest kategorija moći dati svoj glas nekom od kandidata s liste koju smo predložili. Sudionici ankete dodjeljivat će po kategoriji prvo, drugo i treće mjesto koje donosi pet, tri, odnosno jedan bod. U slučaju da pojedini kandidat(i) ima(ju) isti broj bodova, odlučivat će veći broj prvih, odnosno drugih mjesta.


Biraju se najbolji sportaš, sportašica, momčad, ekipa, najbolji sportaši s invaliditetom (Trofej Zadarski) te nada godine. Za ove kategorije konkuriraju svi sportaši iz Zadarske županije koji su najmanje šest mjeseci (ili pola sezone) u 2024. godini nastupali za neki županijski klub, kao i oni koji ne nastupaju za lokalne klubove, a ostvarili su uspjeh kao članovi reprezentacije.


U kategorijama sportaša, sportašica, momčadi i ekipa nominirani su podjedinici i kolektivi koji su ostvarili rezultat u seniorskom uzrastu, uz napomenu da su sportašima koji imaju seniorske uspjehe u Hrvatskoj navedeni i rezultati s velikih natjecanja u juniorskoj kategoriji.


Kao i prošle godine, u izboru će sudjelovati i građani, koji će elektroničkim putem u anketi na portalu Zadarskog lista moći glasati za svoje favorite, pri čemu će glas javnosti donositi petinu ukupnih bodova. Glasovanje na portalu počet će danas (petak) u 12 sati, a završit će u petak 10. siječnja u 12 sati.


Proglašenje najboljih bit će, kako to tradicija nalaže, u srijedu 15. siječnja. Napominjemo da su kandidati po pojedinoj kategoriji navedeni abecednim redom.


Kratice: PH = Prvenstvo Hrvatske, EP = Europsko prvenstvo, SP = Svjetsko prvenstvo, LN = Liga nacija


Sportaš


Martin Erlić (nogomet): EP: nastup u skupini; LN: plasman u četvrtfinale – član talijanske Bologne ozlijedio se prošlo ljeto, što ga je usporilo u još boljim ostvarenjima.


Marko Huljev (KSV Zadar): EP (1 m): 13.; Zimsko PH: 3. sinkro; Ljetno PH: 2. sinkro i 1 m, 3. na 3 m – pamtit će debi na seniorskom Europskom prvenstvu. Uz seniorske ima i niz medalja u juniorskoj kategoriji.


Andrej Gaćina (stolni tenis): Olimpijske igre: 2. kolo; SP (ekipno): osmina finala – upisao već peti nastup na Olimpijskim igrama. Još ga dva nastupa dijele od (ne)uhvatljivog sugrađanina Zorana Primorca.


Ivan Galzina (ŠRD Zubatac): SP brodica: 1. ekipno, 3. pojedinačno; PH brodica: 1.; PH obala: 1. pojedinačno i ekipno – posljednjih godina prometnuo se u “prvi štap” Zubatca. Posebno drago mu je ekipno svjetsko zlato.


Josip Jurlina (mali nogomet): SP: osmina finala – krenuo je u rodnim Selinama, a danas je važna poluga prvoligaša Olmissuma. Hrvatska je prošle godine (tek) drugi put nastupila na Svjetskom prvenstvu, s Jurlinom u sastavu.


Krševan Klarica (KK Zadar): PH: 1.; Kup: 1., ABA liga: četvrtfinale – nekada je KK Zadar bio nezamisliv bez Zadrana, ali došla su druga vremena. Klarica se u momčadi Danijela Jusupa nametnuo šuterskim učinkom.


Petar Krešimir Knežević (BK Sv. Donat): PH (- 71 kg): 1.; Prvenstvo Balkana (-75 kg): 2. – predvodnik zadarskog boksa. Posljednjih godina konstantno je u vrhu. Sudjelovao i u kvalifikacijama za Olimpijske igre.


Luka Lovre Klarica (rukomet): OI: 9.; EP: 11. – jedan od najboljih igrača Zagreba, a sve bitniju ulogu ima i u reprezentaciji za koju je dibitirao na Olimpijskim igrama. Sjajan ljevak, puno očekuje od skorašnjeg Svjetskog prvenstva, koje će se igrati (i) u Hrvatskoj.


Dominik Livaković (nogomet): EP: nastup u skupini; LN: plasman u četvrtfinale – nakon Zadranina – Zadranin. Uspješno zamijenio Danijela Subašića na vratima “vatrenih”. Krasi ga mirnoća, posebno u “kritičnim trenutcima”.


Mikula Miočić (KSV Zadar): Zimsko PH: 2. na tornju, 3. na 1 m i sinkro; Ljetno PH: 2. na 3 m i sinkro, 3. na 1 m – kombinira nastupe u seniorskom i juniorskom uzrastu i jedan od najvažnijih uzdanica kluba.


Luka Modrić (nogomet): EP: nastup u skupini; LN: plasman u četvrtfinale – nezamjenjiv u reprezentaciji, bez obzira na to što je ušao u 40. godinu. Rekorder po svim mogućim kriterijima. Ukratko – jedan je Luka Modrić.


Matej Nevešćanin (KSV Zadar 2011): SP (seniori): 15. sinkro, 24. na 3 m; EP (seniori): 7. na 1 m, 8. sinkro, 16. na 3 m; EP (juniori): 3. sinkro, 4. na 1 m, 5. na 3 m; SP (juniori): 3. sinkro, 5. na 1 m; Ljetno PH: 1. na 1 m, 3 m, sinkro; Zimsko PH: 1. na 1 m, 3 m, sinkro – sjajna godina, u kojoj se oprostio od juniorskog uzrasta. Ostao korak do plasmana na Olimpijske igre.


Leo Žuža (JJK Zadar): PH (U-21. + 94 kg): 1.; EP (U-21, -94 kg): 2.; EP (U-21, +94 kg): 1.; SP (U-21, +94 kg): 2. – mladić iz Podgradine polagano gradi uspješan sportski put. Kako je krenuo i u 2025. može se nadati velikim dostignućima.


Sportašica


Estera Bajlo (ŠRD Zubatac): PH s obale: 2. pojedinačno, 1. ekipno – obitelj Bajlo uvijek se isticala odličnim rezultatima u sportskom ribolovu. Estera svake godine to potvrđuje svojim dosezima.


Martina Buterin (KBK Velebit): EP point fighting (-70 kg): 2.; PH point fighting (- 65 kg): 1. – uspješna na domaćem i međunarodnom tatamiju. U 2024. krenula je sa seniorskim nastupima i malo joj je nedostajalo za europsko zlato.


Katarina Gašparović Žodan (ASK Zadar): PH (sedmoboj): 1; PH troskok: 3..; dvoransko PH petoboj: 2. – nastupe u 2024. okrunila je s tri medalje. Osim igračke u klubu ima i ulogu trenerice.


Rita Herceg (PK Zadar): PH 25 m (200 m prsno): 3. – mlada zadarska plivačka nada uspješnu juniorsku godinu zaključila je seniorskom broncom na Višnjiku, ponovivši uspjeh od prije dvije godine.


Chiara Jerolimov (TK Zadar 08): dvoransko PH (parovi): 1. – u paru s Riom Derniković Novaković još “davno” u siječnju nasljednica Bernarde Pere povećala je kolekciju seniorskih medalja, no pojedinačno i u mješovitim parovima ove godine ostala je “kratka”.


Ria Longin (ŠKSV Arno): Zimsko PH: 2. na tornju; Ljetno PH: 2. na tornju, 3. na 3 m – obitelj Longin nastavlja oduševljavati u skokovima u vodu, a Ria je ove prošle godine prvi put osvojila i seniorska odličja. Aktivna je i u dizanju utega, gdje se na PH ugurala na pobjedničko postolje.


Petra Perković (kickboxing): EP kick light (+70 kg): 1. – 19-godišnja Vršanka, koja već osam godina živi u Rijeci, s tri vezane pobjede “prošetala se” do krova Europe.


Ema Plazina (BK SV. Krševan): PH mlađe seniorke (-75 kg): 1.; EP mlađe seniorke (-75 kg): 3. – nakon veljače kada je osvojila titulu prvakinje Hrvatske, kruna vrhunske forme stigla je u travnju u Poreču, gdje je stala na pobjedničko postolje na Europskom prvenstvu.


Tea Sikirić (ŠRD Zubatac): PH s obale: 1.; Ekipno PH s obale: 1. – godinu u kojoj se vratila nacionalnim titulama, nakon što je u međuvremenu postala majka, okrunila je uspješnim nastupom u razigravanju za reprezentaciju, gdje je ponovno izborila svoje mjesto.


Lola Stipić (ŽKK Zadar): Plasman u Premijer ligu: SP (U-17): 9.; EP (U-16.): 13. – sa 16 godina ima važnu ulogu u seniorskoj postavi Zadra. U srpnju je postala prva Zadranka nakon dva desetljeća koja je nastupila za Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu. Prije nje uspjelo je to samo Martini Gambiraži.


Zrna Šijakovič (KDP Donat): PH: 2. na 7.5 km i 3. na 3 km: Cro Cup: 2. Po dobi može biti i u kategoriji Nada, ali već se ravnopravno natječe sa seniorkama u daljinskom plivanju. Ekipno je s Donatom bila druga u Cro Cupu.


Dora Turčinov (VK Jadran): Balkansko prvenstvo mlađe juniorke (četverac na pariće): 3.; Hrvatski kup 2. (dvojac na pariće) – rujan je mjesec po kojem pamti 2024. godinu. Prvo je stigla bronca u Turskoj na Prvenstvu Balkana, a nakon toga i srebro u Kupu u dvojcu na pariće sa Sarom Žuvanić. Uspješna i na PH mlađih juniorki.


Sara Žuvanić (VK Jadran): PH laki samac 1.; Hrvatski kup 2. (dvojac na pariće) – još jedna članica veslačke obitelji Žuvanić došla je do povijesnog rezultata – nakon 69 godina Zadar je dobio prvu seniorsku veslačku prvakinju i to u lakom samcu. Uspješna i na PH mlađih juniorki.


Košarkaški klub Zadar: PH: 1.; Kup: 1., ABA liga: četvrtfinale; PH: kadeti 1.; juniori 2., mlađi kadeti 3. – košarka je Zadar, a Zadar je košarka, a dvostruka seniorska domaća kruna, uz četvrtfinale ABA lige ide tome u prilog. Naravno tu su i mlađi uzrasti koji su također ili na vrhu ili u samom vrhu Hrvatske.


Kuglački klub Zadar: PH 2., Hrvatski kup: polufinale; Europski kup: 4. Liga prvaka: osmina finala – jedini županijski sportski kolektiv koji sudjeluje u europskim natjecanjima. Na domaćoj sceni uz Mertojak prvi do “nepobjedivog” Zaprešića.


Stolnoteniski klub Donat: PH: 5. – jedna od boljih sezona u Superligi zaključena je petim mjestom. Nova sezona nije najbolje krenula, ali sve se stigne popraviti na proljeće.


Šahovski klub Goran: PH: 8. – godinama klupska perjanica šaha u Zadarskoj županiji. Ostvarili su ostanak u najjačem domaćem rangu, što je i bio cilj.


Šime Fantela i Mihovil Fantela (JK Sv. Krševan, klasa 49er): OI: 9.; EP: 16. – Europsko prvenstvo poslužilo je kao uvertira za najveće natjecanje na svijetu – Olimpijske igre, gdje su vremenski uvjeti i pogrešan start obilježili utrku za medalje, a sve skupa bilo je dovoljno za deveto mjesto.


Veslački klub Jadran (Luka Kraljić, Roko Skočić, Bartol Cuković, Mateo Matešić/ Ivan Mustać, Petar Miloš, Rafael Brkić, Frane Vulelija, kormilar Tonko Mišlov): PH: četverac s kormilarom 1., osmerac 3. – veliki povratak zadarskih osmeraca, odnosno kraljevske discipline, kako se naziva u veslačkom svijetu. Ovih devet mladića medalje su osvajali i u juniorskom uzrastu na PH.


Vaterpolski klub Zadar 1952: PH: 8.; A1 regionalna liga: 7.- najbolja godina u “post korona” razdoblju kluba s Višnjika. I nova sezona je obećavajuće krenula. Jedan od malobrojnih zadarskih kolektiva koji uspješno brodi najjačim domaćim klupskim rangom.


Ekipa


Futsal Super Chicks: PH: 4. – ekipa sastavljena pretežito od igračica Donata, uz podršku nekolicine iskusnijih igračica, izborila je u polufinale Prve lige. Tom ostvarenju u klubu se nadaju i ove sezone.


Ženski košarkaški klub Zadar: Plasman u Premijer ligu – nakon tri godine Zadar se vratio u Premijer ligu u kojoj je na polusezoni na osmom mjestu.


Ženski košarkaški klub Zadar Plus: Premijer liga: 10.; Kup: plasman u polufinale; nastup u WABA ligi – klub koji bilježi uspon kakav odavno nije viđen u zadarskom sportu. U Premier ligi su četvrte na polusezoni, izboreno je i polufinale Kupa, a kvaliteta ekipe jamči potencijalnu borbu za domaće trofeje.


Ženski nogometni klub Donat: PH: 8.; PH (kadetkinje): 3.; PH (pionirke): 4. – rezultat seniorskog sastava nije bio dovoljan za ostanak u Prvoj ligi, no zato su kadetkinje u svojem uzrastu pokazale kvalitetu završivši treće u Hrvatskoj, a ništa manje loše nisu bile ni pionirke, četvrte u Prvoj ligi.


Nada


Dominik Antišin (RK Zadar 2013): PH U-13: 4., najbolji lijevi vanjski Hrvatske – desnoruki bombarder unatoč četvrtom momčadskom mjestu u Hrvatskoj, proglašen najboljim igračem na svojoj poziciji u državi, a o kakvoj kvaliteti se radi govori i podatak da s 14 godina igra seniorski rukomet.


Veronika Babara (rukomet): SP mlađe juniorke: 7. – mlada Biograjka, članica zagrebačke Lokomotive, u Kini je s mlađom juniorskom reprezentacijom ostvarila najbolji rezultat ove kategorije u hrvatskoj povijesti.


Natali Barišić (ASK Zadar): dvoransko PH mlađe kadetkinje (55 m prepone) 1.; PH mlađe kadetkinje: 1. na 60 m, kugla, skok u vis – četiri nacionalna zlata potvrda su odlilčne sezone, uz Karlu Žilić prvo ime svog kluba.


Luka Bičić (KK Zadar, KK Jazine Arbanasi): PH kadeti: 1., najbolji igrač (MVP) završnice PH – košarkaška nada, od koje bi Zadar u budućnosti mogao uvelike profitirati. Najbolji igrač kadetske završnice Prvenstva Hrvatske poveo je Zadrane do titule kadetskih prvaka. U finalu protiv Cibone u Jazinama ubacio je 38 koševa.


Lucija Beretin (ŠKSV Arno): EP mlađe juniorke (1 m): 12. SP mlađe juniorke (1 m): 19. – godinu velikog uspona obilježio je sjajan debi na međunarodnoj sceni, na 1 metru na Europskom prvenstvu je izborila finale, dok je na Svjetskom bila 19. Ima i seniorsku broncu s PH na 1 m.


Ana Brala (BBK Posedarje): MBT U-11: najbolja biciklistica Hrvatske (HBS), pobjednica XCO Kupa Hrvatske – mountain bike, sport koji možda je malo manje poznatiji u društvenim krugovima, no uspjeh mlade Posedarke polako briše te nepoznanice.


Oskar Brzoja (KBK Velebit): SP kadeti (light contact, -52 kg): 3.; PH kadeti (kick light, -52 kg): 1.; PH kadeti (point fighting, -47 kg): 1. – na domaćoj sceni dominantan, a na svjetskoj s brončanim odličjem potvrdio talent.


Ivan Bujan (AK Fortius): dvoransko PH kadeti (skok u vis): 1.; PH kadeti (skok u vis): 1.; Hrvatski kup kadeti (skok u vis): 1. – zadarski ekspert za skok u vis. Trostruko kadetsko zlato u toj disciplini pokazuje da nitko ne može ni pomisliti na zlato, ako je Ivan na natjecanju. Član reprezentacije.


Krsto Dokoza (BK Zadar): PH cesta (U-13): 1.; PH kriterij (U-13): 1. PH kronometar (U-13): 1.; najbolji hrvatski biciklist U-13 (HBS) – nova velika “isporuka” iz biciklističke tvornice Zadra. Tri zlata u tri discipline u kategoriji do 13 godina, bili su dovoljni da Krsto postane i najbolji biciklist Hrvatske u svojoj kategoriji. Nastupio i za reprezentaciju.


Vita Franov (KRG Sirena): juniorsko PH (višeboj): 1.; juniorsko EP (vježba s loptom): 29. ekipno, 30. pojedinačno; juniorsko Prvenstvo Balkana (finale s čunjevima): 5. – brojne nastupe u 2024. godini okrunila je sudjelovanjem na Europskom i Prvenstvu Balkana.


Toma Jurjević (KSV Zadar 2011): Ljetno kadetsko PH: 1. na 3 m, toranj, sinkro – trostruki državni kadetski prvak nametnuo se kao jedan od nasljednika Mateja Nevešćanina u KSV Zadar 2011.


Šimun Krajina (BBK Posedarje): MBT U-9: najbolji biciklisti Hrvatske (HBS), pobjednik XCO Kupa Hrvatske – najmlađi posedarski biciklistički “tić”, ali nikako najmanje važan. Rijetko tko se može pohvaliti da je bio prvak Hrvatske s jednoznamenkastim brojem godina.


Marko Kutija (KBK Palestra): SP kadeti (point fighting, -69 kg): 2.; – srebrna medalja na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj početkom rujna bila je šlag na torti uspješne sezone za službeno najboljeg sportaša Benkovca u 2024.


Jelena Lipić (BBK Posedarje): MBT kadetkinja: najbolja biciklistica Hrvatske (HBS), pobjednica XCO Kupa Hrvatske – kadetska prvakinja Hrvatske u mountain bikeu potvrda je kvalitete posedarskog kluba.


Lora Magaš (KSV Zadar 2011): PH juniorke 1. na 1 m i sinkro – dvostruko metarsko zlato, uz ostala državna postolja, rezultati su po kojima će pamtiti netom završenu 2024.


Maria Magaš (ŠKSV Arno): Zimsko PH mlađe juniorke: 1. na 1 m i 3 m; Ljetno PH mlađe juniorke (1 m): 1. – u Arnu se razvija u vrsnu skakačicu što potvrđuje i podatak da je počela osvajati i seniorske medalje.


Rahela Marcelić (VK Jadran): PH mlađe juniorke: 1. četverac na pariće i dvojac na pariće – mnogi bi rekli “lakše je kad su treneri nekadašnji olimpijci”, ali bilo kako bilo to se treba pokazati i dokazati na terenu – a Rahela je s dvije zlatne medalje to i dokazala.


Anika Miočić (KSV Zadar): Zimsko PH kadetkinje: 1. na 1 m i sinkro – sjajnu formu početkom godine iskoristila je Anika kako bi u svoju kolekciju medalja dodala još dvije vrlo vrijedne, a još k tome i zlatne. Ozbiljno je zakoračila i u seniorsko skakanje.


Niko Nevešćanin (GK Salto): PH juniori (višeboj, apsolutni program): 1.; PH juniori: 1. na karikama i preči; Prvenstvo Balkana juniori (preča): 5. – da je fleksibilnost u “krvi” pokazao je puno puta stariji brat Matej, ali Niko je to ove godine s tri zlatne medalje na Prvenstvima Hrvatske i petim mjestom na Prvenstvu Balkana odveo na jednu višu razinu.


Anita Odžaković (ASK Zadar): Zimsko bacačko PH (juniorke): koplje 1.; PH (juniorke): koplje 1. – prometnula se u zadarsku nasljednicu Ludbrežanke Sare Kolak, s dvostrukom titulom juniorske prvakinje u bacanju koplja. Medalje osvajala i u bacanju kugle. Članica reprezentacije.


Luna Perić (KSV Zadar 2011): Zimsko PH mlađe kadetkinje; 1. na 1 m, 3 m, toranj; Ljetno PH mlađe kadetkinje: 1.na 1 m, 3 m, toranj, sinkro – apsolutna kraljica skokova u vodu među mlađim kadetkinjama. Sedam titula prvakinje Hrvatske stiglo je u 2024. godini u kolekciju male, ali velike Lune.


Jakov Pijaca (AK Fortius): Zimsko PH mlađi juniori (koplje): 1.; PH juniori (koplje): 1. – Dvostruko juniorsko zlato u bacanju koplja i više je nego sjajan zamašnjak pred iskorak u seniorske vode. Uspješan i u bacanju kugle. Član reprezentacije.


Noa Stipić (AK Fortius): dvoransko PH kadeti 1. skok u dalj i petoboj; PH višeboj (kadeti, osmoboj): 1.; PH kadeti (skok u dalj): 1.; Hrvatski kup kadeti (skok u dalj): 1. – veliku budućnost protekle godine najavio je i Noa s pet kadetskih titula državnog prvaka te zasigurno visokim ciljevima juriša prema juniorskom i seniorskom stažu. Član reprezentacije.


Marko Sudinja (RK Zadar 2013): PH U-15: 5., najbolji lijevi vanjski Hrvatske – pravi vođa i ratnik na terenu, uz titulu prvaka Dalmacije podigao je i titulu najboljeg lijevog vanjskog igrača Hrvatske do 15 godina, a uspješno plovi i seniorskim vodama. Član reprezentacije.


Luka Škara (BK Zadar): juniorsko PH (kriterij): 1.; juniorsko PH (kronometar): 1. – s dva državna zlata među juniorima potvrdio da bi se o njemu puno toga lijepoga u budućnosti moglo još čuti. Po stažu jedan od najiskusnijih u klubu.


Lucija Tokić (KBK Velebit): SP kadetkinje (light contact, -65 kg): 3.; PH (kick light, -65 kg):1.; PH kadetkinje (point fighting, -65 kg): 1.; – kadetska konkurencija u državi “šaptom je pala”, a onda je na Svjetskom prvenstvu u Budimpeštu pokazala raskoš talenta osvojivši broncu. Najbolja sportašica Benkovca za 2024.


Nina Vrdoljak (AK Fortius): dvoransko PH mlađe juniorke (60 m): 1.; PH mlađe juniorke (200 m): 1.; EP mlađe seniorke: 200 m: 35.; štafeta 100x200x300x400: 15.; Prvenstvo Balkana (100 m): 11. – prva članica Fortiusa koja je otišla na Europsko prvenstvo i upisala se u povijest kluba. Kao članica reprezentacije debitirala je i na Balkanskoj smotri.


Karla Žilić (ASK Zadar): kadetsko PH: 1. na 100 m prepone, 300 m prepone, skok u dalj, šestoboj; dvoransko PH kadetkinje (petoboj): 1.; Hrvatski kup kadetkinje (100 m prepone, 300 m prepone): 1. – pet zlata s PH i dva u Kupu dovoljno govore. Najuspješnija članica svog kluba prošle godine.


Sportaši s invaliditetom


Josip Gregov (PKOI Jadera): PH (klasa S7): 1. na 50 m leđno; 2. na 50 m slobodno, 200 m slobodno, 400 m slobodno; 200 m slobodno: 3. – konstantno dobar učinak obilježio je i prošlu godinu.


Košarkaški klub osoba s invaliditetom Zadar: PH: 3.; Kup: 4. – u pravilu se bore za nacionalne trofeje. Tome se nadaju i ove godine.


Lucija Mijolović (PK Zadar): PH (S14): 2. na 50 m prsno, 100 m prsno; 3. na 50 m slobodno i 100 m slobodno – već je godinama u hrvatskom vrhu. Nastupala i na međunarodnim natjecanjima.


Mateo Škara (Taekwondo klub Donat): SP: 3.- godina nije godina, ako sa Svjetskog ne donese barem jednu medalju. Ova, iako brončana, je posebna jer je to s prvog SP-a isključivo u parataekwondou.


Mihovil Ninčević (PKOI Jadera): PH (klasa S14): 1. na 50 m slobodno (29.35), 50 m leptir (32.18), 100 m leptir (1:14.47); 2. na 100 m slobodno (1:05.34) – u svoju bogatu kolekciju dodao je nova odličja.


Paraodbojkaški klub Zadar: PH: 5.; Kup: 7. – kolektiv koji je jedan od predvodnika sportskih nastupa osoba s invaliditetom.