Četvrtak, 26. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

BEZ ADEKVATNE ZAŠTITE

OGORČENI SU Ravnatelji zadarskih srednjih škola traže povratak portira: 'Katastrofalna je činjenica...'

Autor: Nikolina Lucić

24.12.2024. 08:46
OGORČENI SU Ravnatelji zadarskih srednjih škola traže povratak portira: 'Katastrofalna je činjenica...'

Foto: MISLAV KLANAC



Nemili događaj kojemu smo svjedočili u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko zadarske su ravnatelje srednjih škola ponukali da prema županijskom pročelniku Ivanu Šimuniću izađu s pismom kojim traže povećanje sigurnosti, prvenstveno kroz novu sistematizaciju radnih mjesta koja bi vratila ugašenu poziciju portira. Potvrdili su nam to ravnatelji Strukovne i Ekonomske škole Tihomir Tomčić i Zdenka Sršen – Juričević. I dok osnovnim školama u gradu Zadru Uprava pokriva trošak zaštitara, koji uz učitelje patrolira hodnicima, u srednje se škole slobodno može ušetati, a kao portiri i zaštitari izmjenjuju se čistačice i domari.


Čistačice kao zaštitarke




Iz srednjih su škola u Zadru ogorčeni jer im Županija kao osnivač nije osigurala sredstva za zapošljavanje portira ili zaštitara, zbog čega se njihovo tehničko osoblje, uz sve ostale dnevne obveze, izmjenjuje kao portir na ulaznim vratima. Da se to pod hitno mora promijeniti smatra Tihomir Tomčić, ravnatelj zadarske Strukovne škole Vice Vlatkovića koji kaže kako njegova dobro uigrana ekipa spremačica, koja sada pazi na ulazna vrata, svoj posao odlično obavlja, ali u primjerenim ga uvjetima nikada ne bi ni radile.


– One su prva crta obrane naše škole. Bez njih teško bismo mogli provoditi bilo kakav nadzor nad sigurnošću u školi. Tehnička škola i mi godinama smo od sredstava našeg osnivača novac, nauštrb drugih obrazovnih potreba, izdvajali za zaštitara koji je pazio na red, sprječavao eventualne ekscese i pazio gdje i komu idu roditelji i drugi odrasli koji se zateknu na vratima, no zbog smanjenja tih davanja bili smo prisiljeni ukinuti tu radnu poziciju i obvezu održavanja sigurnosti i mira prebaciti na tehničko osoblje, što nikako nije u opisu njihova posla. Katastrofalna je činjenica da u zadarske srednje škole bilo tko može ušetati, poručio je Tomčić, podsjetivši kako je prije skoro deset godina izmjenama pedagoškog standarda ukinuto radno mjesto portira u školi.


– Ako jedinica lokalne samouprave, kao što na primjer Grad Zadar plaća svojim osnovnim školama, ne izdvaja sredstva za sigurnost, ne postoji osoba koja kontinuirano pazi tko ulazi u škole. Pogotovo je to primjetno upravo u srednjim školama. Potrebno je pod hitno povećati razinu sigurnosti u školama, a jednostavno zaključati ulazna vrata loše je rješenje jer se ponovno treba osigurati osoba koja će cijelu smjenu dežurati na ulazu, otključavati ih pridošlicama i bilježiti tko su i iz kojeg su razloga u školi, što također košta, stava je Tomčić dodavši kako iz tog razloga ravnatelji zadarskih srednjih škola od pročelnika Šimunića traže hitnu reakciju.


Pismo za pročelnika




– Želimo ili da Županija kao osnivač udovolji našim zahtjevima ili da kod Ministarstva urgiraju da se uvedu hitne promjene, dodao je. A koji su to zahtjevi kazala nam je Zdenka Sršen – Juričević, ravnateljica Ekonomsko – birotehničke i trgovačke škole Zadar.


– Osim smanjenja administrativno-tehničkog osoblja, zbog čega smo i izgubili portire u srednjim školama, tražimo i novu sistematizaciju naših radnih mjesta, kao i pojačavanje stručnih i pedagoških službi u školama jer situacija iz Zagreba samo je još jednom pokazala kako nam nasušno fali psihologa i pedagoga u školama koji bi s djecom razgovarali o njihovim osjećajima i problemima, ali ih i pripremili za potencijalno izvanredne situacije.




– Briga za sigurnost učenika i osoblja važna je stvar. Otvorena vrata školi istovremeno danas znače i otvorena vrata učenju i suradnji, ali kako je pokazao slučaj iz Zagreba i nasilju te tuzi – rotacija tehničkog osoblja, kao što mi i mnoge druge srednje škole radimo, nije rješenje. Naš je prijedlog zato da se, osim svega navedenog, uvede i video nadzor kod svih kritičnih točaka u školama te kontrolirani ulaz u škole, poručila je Sršen – Juričević, naglasivši kako EBTŠ redovito provodi edukativne programe za učenike i osoblje, radi sa službenicima PU zadarske te osmišljavaju preventivne programe o tome kako prepoznati i spriječiti nasilje u školama.


– Još uvijek usuglašavamo zahtjeve, ali pismo će čim prije biti poslano našem osnivaču. Ovo je pismo vapaj obrazovnih djelatnika za osmišljavanjem sustavnih kriznih scenarija, koji će spriječiti da se ponovi tragedija iz škole u Prečkom, stava je Sršen – Juričević.


Da se u našem obrazovnom sustavu najčešće reagira, a nikada prevenira stava je ravnatelj Osnovne škole Petra Preradovića Ante Barać, ujedno i predstavnik Udruge ravnatelja osnovnih škola za našu regiju koji smatra kako treba poboljšati mjere zaštite u školama, iako »Preradović« ima zaštitara koji od svih odraslih na ulazu u školu uzima podatke i saznaje gdje su se i komu uputili.


Grad plaća zaštitara


– Grad Zadar kao naš osnivač pokriva troškove njegove plaće, no zaključavanje vrata ili ugradnja novih sa šifrarnikom samo su neke od opcija za povećanje sigurnosti. Područne škole već zaključavamo, a pošto radimo u jednoj smjeni, od 7.45 do početka nastave zaštitar s učiteljima pazi na sigurnost u prostoru ispred ulaza, kao i na velikom odmoru. Što se tiče zaključavanja, u malim je to školama lako provedivo, a ne predstavlja niti veću ugrozu u izvanrednim situacijama, dok se za veće škole trebaju urediti i prateći protokoli u slučaju potresa ili požara, kako bi se djecu i osoblje čim prije sigurno evakuiralo iz zgrade, poručio je Barać,


Dražen Adžić, ravnatelj najveće zadarske osnovne škole – Šimuna Kožičića Benje – kazao nam je kako su ove godine krenuli u obnovu ulaznih vrata škole i postavljanje šifrarnika na ulaz.


– Žalosno je to što se dogodilo u Zagrebu, da škole postaju nesigurne za dječicu. No, ipak sam uvjeren da je sigurnosna slika zadarskih škola daleko bolja od nekih drugih gradova. »Benje« je velika škola, tako da ujutro profesori paze na red, a poslijepodne zaštitar, kojeg nam plaća Grad. No, da bismo bili sigurniji, trebamo još jednog da radi u jutarnjoj smjeni, istaknuo je Adžić, zaključivši kako su na učionicama nižih razreda okrugle kvake, tako da se u njih može ući ili samo otključavanjem ili ako netko vrata iznutra otvori.


– Osim toga, ni roditeljima više nije dozvoljen ulazak u školu bez provjere. Aktivno promišljamo slobodu predavanja i učenja, kako bi naši učitelji i profesori bili neopterećeni i sigurni da ih roditelji učenika neće prekidati u radu ili ih pak napadati zbog neke odluke, isto kao i sigurnost djece u svakom trenutku njihova obrazovnog puta, zaključio je Adžić.


Prevencija nasilja


Ni donošenje novih sigurnosnih parametara nije potpuni jamac sigurnosti djece jer potencijalni uzroci nesigurnosti koji izlaze iz okvira obrazovnog sustava predstavljaju rizik za sve pojedince i skupine društva, smatra pročelnica za odgoj i školstvo Grada Zadra Tihana Magaš.
– U zadarskim osnovnim školama angažirane su zaštitarske službe već dvadesetak godina, a na ulazu, hodnicima i prilazima školama postavljen je video nadzor. Sve su to mjere koje Grad Zadar već godinama provodi i za koje osigurava financijska sredstva, ali i nadograđuje ovisno o iskazanim potrebama škola. U tijeku su sastanci s ravnateljima kako bismo dodatno analizirali sigurnost učenika i djelatnika u školama te smo otvoreni za sve oblike nadogradnje sigurnosnih sustava u školama. Uz to, ravnatelji su organizirali i dežurstva djelatnika škola tijekom boravka učenika u njima. No moram naglasiti kako ne smijemo miješati dvije različite stvari – dežurstva nastavnika na hodnicima kako bi se osiguralo poštivanje kućnog reda škole i sigurnost djece za vrijeme boravka učenika u školskim ustanovama. Jednako tako brojni su programi prevencije nasilja koji se provode u našim školama, rezimirala je Magaš, zaključivši kako je njihov fokus na prevenciji, a vrlo često komuniciraju i s roditeljima kako bi se nasilje preveniralo.


Stotine tisuća za zaštitare


Nažalost, tragični događaj od petka u OŠ Prečko u Zagrebu pokazuje da sigurnost u školi nije bila na potrebnoj razini. Smrt učenika prouzročila je društveni potres.


– Ad hoc mjere dati će nam osjećaj sigurnosti. A pravo rješenje nikada neće biti stopostotno učinkovito, što govore i mnogi stručnjaci. Zaštitari, ili portiri, u školama, u dobroj mjeri mogu doprinijeti sigurnosti školskih objekata. Njihova prisutnost uklonit će posljedice, ali ne i uzroke. No, otkrivanje širih uzroka zahtijeva ozbiljan stručni i znanstveni rad, kazao nam je pak županijski pročelnik Ivan Šimunić poručivši i to kako u zadarskim školama, kojima je Županija osnivač, do sada, nasreću, nije bilo dojava o ugrožavanju sigurnosti učenika i djelatnika.


– Prema Zakonu, za sigurnost su odgovorni sami ravnatelji, a oni bi voljeli imati više »alata« za takvu odgovornost. Prema procjenama, angažman zaštitarskih tvrtki u naših školama kretao bi se u iznosima od nekoliko stotina tisuća eura na godišnjoj razini. U Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, primjerice, nije predviđena obveza školske ustanove obavještavati osnivača o pojedinačnim događajima, dodao je pročelnik.


Na sastanku u Ministarstvu znanosti i obrazovanja kao vatrogasna mjera tragediji u Zagrebu odlučeno da se škole zaključavaju.


– To naravno podrazumijeva i to da uvijek netko od djelatnika školske ustanove bude na ulazu škole. Neovisno o razgovorima o potrebi općeg povećanja sigurnosti u školskim ustanovama koji se vode na nacionalnoj razini, očito je kako je kod svih dionika u obrazovanju sada pojačan oprez i siguran sam da će naše škole u cjelini poduzeti sve što je potrebno kako bi se sigurnost podigla na veću razinu, zaključio je pročelnik.