Četvrtak, 12. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

pitanje zaštite

RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca

Autor: Nina Vigan

12.12.2024. 08:00
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca

Foto: Mislav Klanac



Šivanje paške čipke, takozvanog bijelog zlata, za potrebe izrade crkvenog ruha zabilježeno je već 1579. godine u izvješćima Agostina Valiera i njegovim vizitacijama po Dalmaciji. Danas, čipka je dekorativni predmet koji nalazimo u domovima kao dio interijera ili pak krasi odjeću, stolnjake ili posteljinu, dok je nekad davno čipka bila dodatan izvor zarade vrijednim Paškinjama koje su uz sve obveze oko domaćinstva nalazile mir u šivanju i tako ostavile neizbrisiv trag.




S obzirom na njenu veliku vrijednost, Grad Pag je pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo 2020.godine zaštitio Pašku čipku. Zaštitom Paške čipke Grad Pag postao je jedini davatelj licencije koji potpisuje i definira uvjete korištenja licencije za Pašku čipku.


Proteklih dana pitanje zaštite čipke opet je izašlo na vidjelo, nakon što je gradonačelnik Grada Paga, Ante Fabijanić, izrazio zabrinutost zbog najavljene radionice »O pokrivači« u organizaciji Centra za kulturu Novalja.


Naime, na objavljenoj fotografiji radionice »O pokrivači« na društvenim mrežama Centra za kulturu Novalja, koja se predstavlja kao tradicionalni dio narodne nošnje Novalje i otoka Paga, zaštićen je dio paške čipke i time simbol povijesti, identiteta i kulturne baštine grada Paga.


Povreda žiga




Grad Pag je stoga 3. prosinca uputio dopis i predložio Centru za kulturu Novalja da odustane od održavanja radionice ili da radionica izbjegne prikazivanje zaštićenih elemenata paške čipke.





U slučaju da se radionica ipak održi i dođe do povrede žiga paške čipke, Grad Pag bi poduzeo sve pravne i druge radnje za zaštitu ovog vrijednog intelektualnog vlasništva grada Paga.


– S obzirom na to da ovo nije prvi slučaj korištenja elemenata paške čipke bez dobivene licence, Grad Pag reagirao je i u kolovozu ove godine kada je u Gradskom muzeju grada Novalje organizirana prodajna izložba s elementima paške čipke, autorice Klare Badurine-Dudić.


Za istu je bilo potrebno pribaviti dokumentaciju, odnosno licencu Grada Paga za korištenje individualnih žigova paške čipke s obzirom na sve njene zaštićene verbalne i figurativne elemente.


Grad Pag ovim putem još jednom apelira na sve zainteresirane strane da poštuju zaštićena kulturna dobra te poziva na zajedničke napore u očuvanju paške čipke i promociji ove jedinstvene tradicije grada Paga, izjavio je gradonačelnik Fabijanić.


Grad je 4. prosinca zaprimio odgovor od v.d. ravnateljice Centra za kulturu Grada Novalje, Margarete Škunce-Čepulo, u kojem je navela da je sporna fotografija s elementima paške čipke na plakatu radionice »O pokrivači« uklonjena s društvenih mreža.


Omaška


Za komentar smo se obratili i gradonačelniku Grada Novalje, Ivanu Dabi koji nije htio komentirati slučaj, međutim v. d. ravnateljice Centra za kulturu Grada Novalje, Margarete Škunce-Čepulo razjasnila nam je situaciji.



– Dakle, omaškom je stavljena kriva slika na našu društvenu mrežu. Kako sam to i uočila, isti tren smo makli tu spornu fotografiju, čak i prije nego što smo dobili dopis od grada. Jednostavno, ljudi koji rade na stranici nisu primijetili taj detalj i tako se prvidila greška.


Dakle, kad je Grad Pag poslao dopis, službeno smo i odgovorili, a čak i prije nego smo dobili dopis, smo to i riješili. Inače, to je bila radionica o pokrivači, a pokrivača je sastavni dio naš nošnje na kojoj se nalaze »merlići« što je kukičana čipka, dok je kod Pažana šivana čipka.


Tu je ta razlika u izgledu. Mi imamo svoj običaje, svoju nošnju koju prezentiramo kao grad i kroz ovu radionicu željeli smo doprinijeti očuvanju tradicije, da se to ne zaboravi, da mladi naraštaji mogu naučiti kako se pokrivača radi. To je bio taj tip radionice, samo se dogodila ta greška s fotografijom, koju smo kako sam i kazala, odmah isti dan i uklonili.


Nije bila nikakva namjera, jednostavno je ta slika bila s javnih stranica, javno objavljena i nije odmah uočeno da je tu element Paške čipke.


Ponavljam nije bila namjera, bila je omaška jer mi poštujemo Pašku čipku, znamo da je zaštićeno i ne bi to napravili namjerno, kazala je Škunca-Čepulo dodavši da koriste samo svoje izvorne elemente u svrhu očuvanja baštine, te pozvala Grad Pag na suradnju.



Oznaka izvornosti


– Ako Grad Pag želi promovirati svoje proizvode u Novalji ili sudjelovati u nekim zajedničkim projektima, zašto ne, dapače. Ali, mi njihove proizvode ne koristimo. Što se tiče naše nošnje, imamo nalaze stručnjaka koji su pisali i detaljizirali element novaljske nošnje.


Nama je namjera očuvati naš folklor i našu tradiciju, u svakoj našoj prezentaciji grada imamo našu službenu nošnju gdje je sastavni dio pokrivača. Razlika je i u nazivu i u načinu izrade.


Naša je »pokrivača«, paška je »pokrivaca«, kazala je ravnateljica Škunca-Čepulo još jednom istaknuvši kako im ni u primislima nije bila namjera korištenje zaštićene Paške čipke.


O zaštiti Paške čipke, razgovarali smo i s Nedjeljkom Oroz, predsjednicom Društva paških čipkarica, koja nam je istaknula kako oni kao Udruga registrirani korisnici oznake izvornosti, a Grad Pag je zaštitio svaki njezin element u obličju i sadržaju sa svim njezinim verbalnim i figurativnim elementima.


– To su dvije različite stvari. Vi ne možete uzeti ni sliku čipke, a da prethodno ne zatražite od Grada upotrebu tih elemenata ili cijele čipke, bilo da ste privatnik ili poduzetnik. Čipka ima 22 elementa, a niti jedan ne smijete uzeti samovoljno i to upotrijebiti bez da dobijete odobrenje.


Mi imamo oznaku izvornosti, znači, kad se radi o izvornosti, kad se radi čipka pa netko nešto napravi i kaže ovo je čipka, a nije, ili nije kako treba, onda imamo pravo pravno reagirati.


To imamo već dugo, najprije imamo zaštitu izvornosti kod Gospodarske komore, kao izvornosti i kulturnog dobra što je nadograđeno kod Zavoda za intelektualno vlasništvo, za upotrebu imena i znaka samog predmeta, kazala nam je Oroz.