
Foto: Reuters
Na Međunarodni dan osoba s invaliditetom premijer Andrej Plenković rekao je utorak, na otvaranju sjednice Povjerenstva za osobe s invaliditetom, kako veći gospodarski rast znači i veća proračunska sredstva za njihove potrebe.
”Osobe s invaliditetom važne su hrvatskoj vladi, važne su hrvatskom društvu. Političke volje ima. Što više gospodarski napredujemo, to nam je veća pažnja za one najranjivije, a to uključuje zakonski okvir, proračunska sredstva i učinkovitu provedbu svega onoga što radimo”, rekao je Plenković.
U Hrvatskoj živi oko 653,5 tisuća osoba s invaliditetom, koje čine 17 posto ukupnog stanovništva, a najviše ih je u dobnoj skupini iznad 65 godina, naveo je.
Kao najveći iskorak u sustavu socijalne skrbi ove godine, Plenković je istaknuo zakon o inkluzivnom dodatku, koji objedinjuje osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za dijete i novčanu pomoć za nezaposlene s invaliditetom. Uz to, više od 3000 osoba s invaliditetom dobilo je posao zahvaljujući mjerama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koji je za ti izdvojio 162 milijuna eura.
Zapošljavanje osoba s invaliditetom sastavni su dio novih mjera aktivnih politika zapošljavanja za 2025. godinu koje će biti predstavljene idući tjedan, najavio je ministar rada i socijalne politike Marin Piletić.
”Jedna od ključnih mjera koje spajaju sustav socijalne skrbi i tržište rada je nova usluga socijalnih mentora. Radi se o 200 educiranih stručnjaka koji će biti podrška ranjivim skupinama, dugotrajno nezaposlenima i osobama s invaliditetom, za svakog će napraviti individualni plan te biti u kontaktu s poslodavcima i prilikama koje se nude na tržištu rada”, rekao je Piletić.
U tri godine povećano zapošljavanje
Naglasio je da se broj zaposlenih osoba s invaliditetom u zadnje tri godine povećan s 11 na 18,5 tisuća.
Kako bi se nastavio rast zapošljavanja, potrebno je senzibilizirati poslodavce, ustvrdila je zamjenica predsjednika Povjerenstva Marica Mirić.
”Osobe s invaliditetom vrlo su zapošljive, manje odlaze na bolovanje, odgovorni su i ozbiljni radnici. Na današnjoj sjednici najavljeno je širenje centara za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje, trenutno ih imamo četiri, u Splitu, Osijeku, Rijeci i Zagrebu”, kazala je Mirić.
Osim pomoći u zapošljavanju, potrebno je raditi i na razvoju ostalih usluga poput prijevoza, pomoći u kući, osobne asistencije, pomoćnici u nastavi i prevoditelji znakovnog jezika, dodala je.
Potpredsjednik Vlade Tomo Medved kazao je da Ministarstvo hrvatskih branitelja, kojemu je na čelu, zajedno s jedinicama lokalne samouprave sufinancira projekte prilagodbe objekata javne namjene za pristup osoba s invaliditetom.
”Sufinanciramo prilagodbu objekata kao što su domovi zdravlja, ambulante, bolnice, rehabilitacijski centri, škole, upravne zgrade gradova, općina i županije, društveni domovi i dr. Ove je godine sufinancirano 363 projekta prilagodbe objekata javne namjene ukupne vrijednosti 4,8 milijuna eura”, naveo je Medved.
najnovije
najčitanije
Svijet
ODGOVOR NA CARINE
EU će udariti Ameriku gdje ju najviše boli, evo što ciljaju “pasivno agresivni štreberi”
Crna Kronika
KRIMINALISTIČKO ISTRAŽIVANJE
Skupe automobile uzimao na leasing pa ih na prijevaru preprodavao
Zadar
JUBILARNO IZDANJE
FOTO Otvoren Tuna, Sushi & Wine Festival: Bogata ponuda po guštu lokalaca i stranih posjetitelja
Hrvatska
ZOMO
Predložen godišnji dodatak na mirovinu, tzv. “13 mirovina”
Hrvatska
DZS
U komercijalnom smještaju u veljači blagi rast turističkog prometa
Zadar
demantiraju rogića
Udruga mladih Arbanasi 1726: ’Nismo politički usmjereni niti povezani s SDP-om’
Zadar
OPĆINSKI SUD
Jadranka Nižić Peroš smijenjena s dužnosti! Evo tko je zasjeo na njezino mjesto
Županija
nezavisna lista
Luka Oštrić ide u utrku za novigradskog načelnika s ciljem buđenja zajednice
Županija
vrijedna investicija
Uredit će se obala i šetnica u Donjem Karinu
Zadar
"PRIZEMLJENJE" IZ RYANAIRA