Foto: Pexels
Fascinantna nova studija, objavljena u Journal of Clinical Investigation, otkrila je neočekivanu potencijalnu korist teške infekcije COVID-om – može pomoći u smanjenju stanica raka. Iznenađujuće otkriće, temeljeno na istraživanju provedenom na miševima, otvara nove mogućnosti za liječenje raka i baca novo svjetlo na složene interakcije između imunološkog sustava i stanica raka.
Studija je bila usredotočena na vrstu bijelih krvnih stanica naziva monociti, koje igraju ključnu ulogu u obrani ljudskog ogranizma od infekcija. No kod pacijenata oboljelih od raka, obični monociti mogu ponekad “preoteti” tumorske stanice i transformirati ih u stanice koje štite tumor od imunološkog sustava.
Znanstvenici su sad otkrili da teška infekcija COVID-om dovodi do toga da naš organizam proizvodi posebnu vrstu monocita s jedinstvenim svojstvima protiv raka. Ovi “inducirani” monociti posebno su “obučeni” za ciljanje virusa, ali također zadržavaju i sposobnost borbe protiv stanica raka.
Ankit Bharat, jedan od znanstvenika s čikaškog Sveučilišta uključenih u istraživanje, objasnio je ovaj odnos koristeći analogiju brave i ključa.
“Ako je monocit bio brava, a COVID RNA ključ, onda si savršeno odgovaraju”.
Istraživački tim proveo je pokuse na miševima s različitim vrstama uznapredovalih karcinoma, uključujući melanom, rak pluća, dojke i debelog crijeva.
Dali su miševima lijek koji je oponašao imunološki odgovor na tešku infekciju COVID-om, potičući proizvodnju ovih posebnih monocita. Rezultati su bili izvanredni. Tumori kod miševa počeli su se smanjivati u sve četiri proučavane vrste raka.
Za razliku od običnih monocita, koje tumori mogu pretvoriti u zaštitne stanice, ovi inducirani monociti zadržali su svoja svojstva u borbi protiv raka.
Uspjeli su migrirati na mjesta tumora – što je pothvat koji većina imunoloških stanica ne može postići – i tamo aktivirali prirodne “stanice ubojice”.
Te su stanice potom napale rak, uzrokujući smanjenje tumora.
Ovaj mehanizam posebno je uzbudljiv jer nudi novi pristup borbi protiv raka koji se ne oslanja na T stanice, uobičajene za mnoge trenutne imunoterapijske tretmane.
Važno je napomenuti, međutim, da je ova studija provedena na miševima, a bit će potrebna dodatna klinička ispitivanja kako bi se utvrdilo pojavljuje li se isti učinak kod ljudi, piše ScienceAlert.
najnovije
najčitanije
Zadar
brojne aktivnosti
Na Sveučilištu obilježen Međunarodni dan studenata
Županija
provedba projekta
U Pagu izgradnja i opremanje postrojenja za sortiranje sakupljanog otpada
Feelgood
stručnjakinja otkriva
Evo kako se koji horoskopski znak snalazi u krevetu
Svijet
rat u ukrajini
Ruske snage napreduju najbržim tempom od početka invazije
Zadar
76. rođendan
Na Krešin rođendan vijence položili predstavnici KK Zadra i ŠC Višnjika
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima
Kamere i kazne s ciljem zaštite prirode u Vrsima
Zadar
sastanak s načelnicima
Ministar Erlić otkrio: Zadar dobiva olimpijski bazen, Pag novu školu, Molat sveučilišni centar
Županija
lijepa priča
Dr. Knežević Nizozemsku zamijenila Kukljicom. U trajektu obnavlja snagu za posao otočne liječnice
Košarka
U SVOM STILU
Pogledajte kako se Joško Jeličić narugao košarkašima nakon velikog debakla: ‘Pitam za strica iz Neorića’
Zadarski prsten
viceprvak svijeta