Predloženi proračun je realan, razvojan i socijalan, pokazuje odgovorno upravljanje javnim financijama, uravnoteženo planiranje prihoda i rashoda, ocijenio je Tomislav Šuta (HDZ), nabrajajući sva Vladina postignuća, od snažnog gospodarskog rasta do ulaska Hrvatske u krug 40-ak zemlja koje spadaju u A kategoriju kreditnog rejtinga.


Proračun pokazuje jasnu Vladinu namjeru da investira u ključne sektore, među njima i u obrazovanje, a pohvalna je i dodatna podrška najugroženijima u društvu, rekao je Šuta.


Marin Živković (Možemo) ne slaže se da je proračun socijalan. On je nastavak politike Vlade koja u osam godina nije uspjela smanjiti stopu siromaštva i nejednakosti, kazao je, navodeći da 41 posto građana ne može podmiriti neplanirane troškove, a blokiranih građana je 200 tisuća.




Na ocjene da je proračun razvojan, Živković se pita tko ima koristi od takvog modela razvoja, s obzirom na to da je sve više investicija u privatne poduhvate, najviše u zdravstvu.


Na spominjanje zdravstva, Damir Bakić (Možemo) navodi kako je dug veledrogerijama 859 milijuna, a financiranje sustava bolnica potpuno netransparentno.




Treba nam stvarna reforma zdravstva koja će osnažiti primarnu zaštitu, a bolničku okrenuti ishodima, rekao je Bakić i poručio kako je mučno govoriti o zdravstvenom sustavu usred „užasavajuće koruptivne afere“.


Puljak: Značajan dio sredstava završit će u korupcijskim mrežama


„Ovaj proračun nije naš proračun, kao što ni vlada, nije naša vlada“, izjavila je Marijan Puljak (Centar), prognozirajući kako će značajni dio proračunskih sredstva završiti u korupcijskim mrežama.


Kazala je i kako se u svijetu raspravlja o potencijalima umjetne inteligencije i njenim rizicima, a u Hrvatskoj se suočavamo sa „primitivnim instiktima vladajućih, HDZ-ovim nagonima za krađu“.


„Dok se drugi bore za napredak, mi smo suočeni s korupcijom, kriminalom, zaštitom vlastitih interesa na štetu naroda“, rekla je Puljak, ustvrdivši kako je HDZ najveći rizik za život hrvatskih građana, kako optužnica protiv Beroša nije optužnica protiv jednog čovjeka, nego sustav koji je HDZ izgradio.


Darko Klasić (HSLS) zadovoljan je što država izdvaja skoro 23 milijarde eura za standard građana i nastavak rasta socijalnih naknada, otklanja teze da proračun nije socijalan. Smatra da hitno treba poraditi na smanjenju troškova države, te da je izdvajanje za obranu trebalo biti još ambicioznije, minimalno 2,5 posto.


Furio Radin (Klub nacionalnih manjina) ocijenio je kako se, „kao i uvijek pred izbore intenzivira inkvizicijski bal oko prava nacionalnih manjina“, pa objasnio zašto se sve financiraju manjinske udruge. Zadovoljan je što su svim institucijama koje se bave ljudskim i pravima nacionalnih manjina porasla sredstva i imaju bolje uvjete za djelovanje u idućoj godini, npr. pravobraniteljstva.


Šimpraga: I dalje potreba za većom podrškom nerazvijenim općinama i gradovima


Anja Šimpraga (SDSS) kaže kako je u proračunu velik broj kvalitetnih projekata, ali i dalje postoji potreba za većom financijskom podrškom nerazvijenim općinama i gradovima. Pohvalno je da Lika, Zagora, Bukovica imaju projekte revitalizacije, no kako da male općine osiguraju vlastita sredstva za, primjerice, vodovod, cestu, zanima je.


Zbog činjenice da u proračunskoj raspravi ne sudjeluju zastupnici SDP-a, najbrojniji oporbeni zastupnici, ta bi rasprava mogla završiti neuobičajeno rano, moguće i prije 20 sati.


SDP-ovi zastupnici u srijedu su u jednom trenutku povukli sve svoje prijave za replike premijeru Andreju Plenkoviću na temu državnog proračuna za 2025. te potom i napustili sabornicu poručivši kako nema smisla raspravljati s nekime tko se nakon afere “Beroš” smije građanima.